Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hei,

Jeg har en 11 uker gammel Lhasa apso og de siste to dagene har hatt kastet opp gult slim på morgenen når vi er ute - han er ellers veldig frisk og rask og det er ikke noe innhold i oppkastet bare slim og ofte er det rett etter avføring (denne ser også normal ut) så jeg tenker kanskje det er magesyre og at han har tom mage? Tanker? Forer jeg for lite? Har litt angst for om jeg har sultet valpen min

 

Han får 1 dl valpetørrfor (pure natural) gjennom dagen - små og hyppige porsjoner (hver andre time) helt frem til kl 21 - så spiser han innimellom noe kjøtt til frokost i bingen sin etter morgenluften  ( usaltet ren skinke eller kalverullade)- også bruker vi jo en neve sunn godis til trening gjennom dagen også.  Men han er veldig aktiv og sover litt for lite synes jeg på dagen, jeg er bekymret for om han får nok hvile.  

Bare morgen han har kastet opp etter morgenluften igår og idag

noen tanker? 

Endret av Lillymy
Skrevet

Ok, takk for svar - veldig nyttig.

Jeg øker den dglige  tørrfor dosen hans  til 1,5 dl om dagen da (foringsguiden sier 1-2 dl daglig for opp til 5kg - han er ca 3 kg omtrent, men siden det er endel trening med godis nå har jeg prøvd balansere det litt) og har litt klart han kan få ute på trappa når vi går ut for å lufte han på morgenen.  Kanskje det hjelper?

Han er pigg og leker og er glad og har time for 12 ukers vaksine neste uke hos dyrlegen - så om almenntilstanden hans fortsetter som den er  og han ikke blir slapp, får diare eller kaster opp noe med innhold avventer jeg og ser an til uka og dobbeltsjekker med dyrlegen om det er noe vi bør se på. 
 

 

Skrevet (endret)

Hunder kvitter seg med overskuddssyre i magesekken om de blir gående for lenge uten mat. Her er nok problemet at det blir altfor lenge fra siste måltid kl 21 til morgenen etter. Forsøk å gi noe tørt rett før dere legger dere - det er ikke sikkert det skal så mye til. Min holdt på sånn som valp og unghund og det holdt å gi en Markies når jeg gikk til sengs.

Endret av tillien
  • Thanks 1
Skrevet (endret)
57 minutes ago, tillien said:

Hunder kvitter seg med overskuddssyre i magesekken om de blir gående for lenge uten mat. Her er nok problemet at det blir altfor lenge fra siste måltid kl 21 til morgenen etter. Forsøk å gi noe tørt rett før dere legger dere - det er ikke sikkert det skal så mye til. Min holdt på sånn som valp og unghund og det holdt å gi en Markies når jeg gikk til sengs.

Takk for innspill -  det skal jeg prøve - Jeg øker også dosen på maten til 1,5 Dl og gir litt mer hver 2-3 time som han mates nå og drar siste matbit til 21:30/45 han legger seg mellom 23:00 og 23:30 hver dag, og står opp mellom 6:00 og 7:00 hver dag.  

Endret av Lillymy
Skrevet

Jepp, det gjorde susen med mer mat ila dagen igår til rundt 22:30 - også fikk han et par sånne kong filler kjeks i sengen sin ved leggetid kl 23:30. Vi sov til 8:00 og gikk en rolig luftetur så han fikk gått på do - og 0 gulping idag  - Så det er bra ?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...