Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei hei,

Vi jobber med sosialisering av en litt usikker valp (han er veldig komfortabel med å være hjemme og herjer rundt, men litt usikker ute) og jeg har lyst til at det skal gå rolig fremover og fokusere mest på at han har det fint. Samboeren min er litt på det at vi må "tøffe" han opp og ta han med mange steder. I dag pushet han litt ekstra på oss begge og vi møtte en voksen hund som var en del mindre enn valpen vår, men den kjeftet på ham (med ganske lave bjeff) når han kom nær den. Når vi koste med den kom vår valp nærmere, men så bjeffet den mot vår igjen. Samboer og eier snakket en del sammen så valpen vår la seg mellom beina våre og beina til de andre eierne. Han tok imot godbiter, så det betyr vel at han ikke var veldig redd? Kjenner meg ganske overveldet over valpetiden og er så redd for å gjøre skade for valpen vår, etter hendelsen i dag har jeg lyst til å gråte og er redd for at dette kan ha gjort han mer usikker. Hva tror dere?

Skrevet

Jeg synes du gjør rett i at dere skal holde valpen innenfor trygge rammer. Samtidig er det nok bra for valpen å oppleve ulike miljøer og steder, så lenge det ikke blir for mye. Det som er viktig her er at dere leser valpen, sørger for at han får nok pauser fra inntrykkene, og ikke pusher ham inn i noe han er utrygg på.

Det å hilse på andre hunder som signaliserer at de vil ha avstand (bjeffing, knurring) synes jeg dere bør unngå. Hvis han allerede er en utrygg type er det ekstra viktig at han får hilse på og være sammen  med voksne, trygge hunder som aksepterer ham. Samtidig så føler han seg trygg nok når han både legger seg ned og vil ta godbiter, slik du tenker. Det er også fin trening å bare være i nærheten av andre hunder uten å hilse, hvis han greier å slappe av med det så er det kjempefint.

Jeg tror ingen stor skade er skjedd, og ingenting å være bekymret for. Han har bare godt av å oppleve ulike steder, folk og hunder, så lenge det skjer innenfor trygge rammer og det han selv er komfortabel med.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...