Gå til innhold
Hundesonen.no

Strikkbånd til hund som trekker - øker trekklysten?


Recommended Posts

Jeg har tenkt til å forsøke å jogge med trekkmaskinen min, men vil unngå at han trekker, rett og slett fordi dette er et problem på vanlige turer og jeg ikke vil oppmuntre til dette. Har forsøkt å bruke strikkbånd på vanlige turer i et forsøk på å spare skuldrene mine for rykk, og da ligger han hele tiden i front og trekker veldig når muligheten er der, enda mer når strikket gir litt motstand og han legger seg i selen. Kan jeg bruke vanlig kobbel på ham når vi løper?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klart du kan, men gjør det noe om han trekker når du løper? Jeg tenker at hvis du er konsekvent på det så kan han lære at han får trekke når du løper, og ikke ellers, så får han faktisk tatt ut noe av energien og trekklysten sin?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

13 minutter siden, simira skrev:

Klart du kan, men gjør det noe om han trekker når du løper? Jeg tenker at hvis du er konsekvent på det så kan han lære at han får trekke når du løper, og ikke ellers, så får han faktisk tatt ut noe av energien og trekklysten sin?

Det er sant, jeg er nok bare litt redd for at den vanvittige motoren hans skal føre til spurting mer enn noe annet, pluss at han fort blir høy på stress hvis vi løper fort (som hans trekking vil føre til). Men det er jo verdt å prøve, og heller bytte hvis jeg ser at han blir for oppjaget av det. Har slitt veldig med å lære han at han ikke skal trekke når vi går tur, og det var da jeg forsøkte strikkbånd (for å skåne ødelagte skuldre) jeg så hvordan han da bare trakk enda mer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skiller du mellom trekksele og tursele/halsbånd? Jeg tenker det er viktig for å gjøre det enklere for hunden å skille mellom når det er lov å trekke og ikke. Trekksele + strikkbånd og magebelge = lov å trekke, tursele/halsbånd + vanlig kobbel = ikke lov å trekke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville kjøpt en god trekksele+strikkbånd+magebelte og la hunden få utfolde seg selv når du løper. Anbefaler også snørekjøring og sparkesykkel hvis hunden er skikkelig ivrig! Det er artig! Jeg har også lest i en bok om stress hos hunder (husker ikke navnet) at løp i trav er stressreduserende. Dette har jeg også erfart med stressballen min (unghund).

Også ville jeg trent på å gå pent med halsbånd / tursele. Men jeg ville ikke trent det ved å stoppe når hunden trekker. Heller fokusere på å belønning og gjøre deg selv interessant.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

24 minutter siden, o1337 skrev:

Jeg ville kjøpt en god trekksele+strikkbånd+magebelte og la hunden få utfolde seg selv når du løper. Anbefaler også snørekjøring og sparkesykkel hvis hunden er skikkelig ivrig! Det er artig! Jeg har også lest i en bok om stress hos hunder (husker ikke navnet) at løp i trav er stressreduserende. Dette har jeg også erfart med stressballen min (unghund).

Også ville jeg trent på å gå pent med halsbånd / tursele. Men jeg ville ikke trent det ved å stoppe når hunden trekker. Heller fokusere på å belønning og gjøre deg selv interessant.

Den start-stopp-teknikken fungerer absolutt ikke for oss, da øker han bare i stress, så den har jeg kastet ut vinduet. 
 

Har NON-stop caniX-belte, så skal prøve meg litt frem og se hvordan han takler det, med begge typer bånd. Ser jeg stresset bare øke, får vi droppe det, men håper det kan hjelpe på å få utfolde seg litt og ikke bare gå rolig og fokusere på det. Ble veldig oppløftet av det du sa med at traving kan være stressreduserende. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...