Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi er begge uføre og er hjemme om dagene. Derfor kommer ikke hunden til å være noe særlig hjemme alene. Når jeg sier bur, er det med tanke på "tilfluktsted". Leser at en del er for og en del er i mot. Hva tenker dere? Er det noe man bør ha? Understreker nok en gang at dette skal være til frivillig bruk av hunden, ikke et oppbevaringsbur. Vi har nemlig et bur i garasjen, så det er ikke noe vi trenger å kjøpe.

 

Skrevet (endret)
Akkurat nå, Ivrig skrev:

Vi er begge uføre og er hjemme om dagene. Derfor kommer ikke hunden til å være noe særlig hjemme alene. Når jeg sier bur, er det med tanke på "tilfluktsted". Leser at en del er for og en del er i mot. Hva tenker dere? Er det noe man bør ha? Understreker nok en gang at dette skal være til frivillig bruk av hunden, ikke et oppbevaringsbur. Vi har nemlig et bur i garasjen, så det er ikke noe vi trenger å kjøpe.

 

Vi hadde bur uten dør stående fremme når vi hentet vår hund. Han brukte det mye som valp, og sov konsekvent i buret ganske lenge. Etterhvert som han fikk mer og mer frihet i leiligheten (tok ned valpegrinder etterhvert som han sluttet å tygge på ting osv.) valgte han seg andre steder å sove, og da tok vi bort buret fordi det tok så mye plass (stor hund). Men er glad for at det sto fremme så han kunne velge å trekke seg tilbake, og at han ble vant til det i forhold til bur i bil og etterhvert også hos veterinær. Jeg er veldig glad for at hans første erfaring med bur ikke var hos veterinær!

Edit: Han hadde hundeseng utenfor buret også som valp, men valgte lenge å sove inni buret.

Endret av trill
  • Thanks 1
Skrevet

Jeg bruker ikke bur utenom i bil og på utstilling! Hunden har gangen og badet når den er alene hjemme og om natten og noe mer avgrensing trenger jeg ikke. Jeg mener at bur til hund er for late eiere... min hund har fristed over alt i leiligheten, jeg plager henne ikke når hun sover, men legger seg som oftest ved ytterdøren for det er det kjøligst. Har dere bur i bil så er det som oftest ikke mer tilvenning som trengs f.eks. med tanke på veterinærbesøk, utstilling, hotell, fly og steder der de ofte må sitte litt i bur. Jeg har forresten hatt med min hund på jobb siden jeg fikk henne 10 uker gammel og det er ingenting som er bedre enn en hund som kan ligge og slappe av selv om folk tråkker rundt og prater med hverandre, jeg er glad jeg jobbet med å få henne rolig uten å passivisere henne med bur for det får jeg masse igjen for nå. 

  • Thanks 1
Skrevet

Jeg tenker at om man velger bur som et sovested når valpen faktisk er trøtt og sliten er helt greit, og så ut igjen når valpen er ferdig uthvilt. 

Er det derimot snakk om et oppholdssted, f.eks ved alenetid eller natten gjennom, anbefaler jeg å følge Mattilsynets retningslinjer, det er viktig med plass til å bevege seg både for komfort og for å regulere varmen. Også burde ingen bli tvunget til å måtte ligge helt opp i oppkast eller annet dersom et slikt uhell skulle oppstå. 

EEC6E66E-E4B2-48EE-8EA8-1F339465E87B.jpeg

  • Thanks 1
Skrevet

Jeg bruker ikke bur inne, ser ikke poenget med å ha det når en hundeseng, kurv eller madrass kan fyller samme funksjonen som "tilfluktsted". Bur tar stor plass og er ikke pent å se på.

  • Thanks 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...