Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Dette problemet oppstod ca. ved første løpetid (10mnd.). Voffsen vår begynte da å bite ekstremt mye på bakbeina og i lysken sin, og hun ble helt besatt av dette. Hun klynket og var nesten umulig å avlede (prøvde med mat, trening, lek, godbiter, tur, tyggepinner, gå ut av rommet osv.) På det verste nappet hun også ut pels.

Atferden roet seg etter løpetiden, men gikk ikke helt vekk. MEN så ved ca. 17mnd kom løpetid nummer to og problemet eskalerte, og det ble verre enn ved første løpetid. Hun klynket masse og beit på bakfoten, og styrte da på dag og natt i flere dager - nesten uten at vi klarte å avlede henne :(

Atferden roet seg igjen etter endt løpetid (ca to mnd siden nå), men den har ikke blitt borte og hun biter seg i høyre bakfot og klynker nesten daglig. Vi klarer stortsett å avlede det, men det er ikke kjekt å se at voffsen vår plages så mye :(

 

Siden problemet oppstod har hun vært undersøkt hos flere dyrleger, men de finner ikke noe galt. Tatt røntgen av bakbein og rygg uten funn. Barbert pelsen helt ned for å se etter utslett, eksem, mm. men fant ikke noe. Snakket med atferdsterapeut. Har prøvd å øke/redusere turer og mental trening, fokus på stressreduserende tiltak, for å se om problemet endrer seg, men finner ikke noe sammenheng med dette. Tømt analkjertler og tatt ormekur etc. (Det er ikke tatt blodprøve eller UL.)

 

Noen som har lignende erfaring og kan gi noen tips ?

 

Skrevet

Jeg ville sjekket livmor med UL. Siden det kommer i forbindelse med løpetid er det godt mulig at bitingen på benet bare er et symptom, og at det ikke er der det ligger. Snakk med dyrlegen og sjekk de delene av kroppen som påvirker løpetiden.

Skrevet

Har spurt om UL av livmor, men dyrlege mente at det ikke var nødvendig. Så derfor er ikke livmor undersøkt. Jeg skal spørre dyrlege pånytt om dette. Noen ideer om hva man kan se på UL siden det ikke virker som livmorbetennelse?

Skrevet
Akkurat nå, Mnopq skrev:

Har spurt om UL av livmor, men dyrlege mente at det ikke var nødvendig. Så derfor er ikke livmor undersøkt. Jeg skal spørre dyrlege pånytt om dette. Noen ideer om hva man kan se på UL siden det ikke virker som livmorbetennelse?

Cyster, kanskje? 

Har selv hatt cyster på eggstokkene, og det er fryktelig vondt om en sprekker. Sånne ting kan også medføre ubehag ellers også. 

Vil ikke veterinæren utrede, og du ønsker svar, så bytt veterinær. Det kan være noe helt annet, men UL er raskt, enkelt og rimelig. Ser ingen grunn til å ikke sjekke ?

  • Like 1
Skrevet
7 hours ago, Shokata said:

Cyster, kanskje? 

Har selv hatt cyster på eggstokkene, og det er fryktelig vondt om en sprekker. Sånne ting kan også medføre ubehag ellers også. 

Vil ikke veterinæren utrede, og du ønsker svar, så bytt veterinær. Det kan være noe helt annet, men UL er raskt, enkelt og rimelig. Ser ingen grunn til å ikke sjekke ?

Ja det kan være. Skal høre med ny dyrlege ?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...