Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund som trekker


Haust
 Share

Recommended Posts

Jeg har en hund som trakk en del da vi fikk ham, men som nå går penere ved bruk av VGW-sele og trening hvor vi stopper når han trekker. Hva vil neste logiske skritt være?

Å bruke VGW til trekking er helt borte, eller bytte til vanlig sele med feste på ryggen og fortsette trening?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, jma skrev:

Vanlig sele ville jeg ikke brukt hvis du prøver å lære bort trekking. Vi bruker sele når hunden får lov til å trekke og halsbånd når hun må gå pent.

 

Vi har alltid brukt vanlig sele ved båndtrening og det har fungert helt fint. Men å gå pent for oss er at hun kan få surre så mye hun vil bare båndet ikke strammer seg (hvis det er greit i forhold til omgivelsene). 

Jeg ville kanskje fortsatt med den selen du har en stund til, og så bytte hvis du har planer om det etterhvert. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, jma skrev:

Vanlig sele ville jeg ikke brukt hvis du prøver å lære bort trekking. Vi bruker sele når hunden får lov til å trekke og halsbånd når hun må gå pent.

 


Hvorfor ikke? 
Jeg bruker ikke halsbånd overhodet, men har da likevel hatt hunder som forstår at de ikke skal trekke i båndet, f.eks så har alle bikkjene mine forstått at det ikke er lov å trekke på vanlig gåtur, på sykkeltur festet i springeren derimot er det lov. Evt. Kan man skille på tur- og trekksele, det fungerer like godt som å skille mellom halsbånd og sele.

  • Like 3
  • Thanks 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, jeg glemte å skrive at vi ønsker at han skal trekke på ski når han blir gammel nok, og om det er slik at hunden vil kunne skille på to seler. Bør de være forskjellig utformet for eksempel? Jeg har lest at kryss-sele er best for trekking.

Ellers regner jeg med at hunden vil ta det utifra kontekst også ja.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

20 timer siden, Haust skrev:

Ja, jeg glemte å skrive at vi ønsker at han skal trekke på ski når han blir gammel nok, og om det er slik at hunden vil kunne skille på to seler. Bør de være forskjellig utformet for eksempel? Jeg har lest at kryss-sele er best for trekking.

Ellers regner jeg med at hunden vil ta det utifra kontekst også ja.

Vi brukte vanlig Y-sele på tur og trekksele til skiturer, min skilte greit på de. Tror også hun skjønte at ski=trekk uansett sele egentlig. Jeg ville ha gått til innkjøp av trekksele sånn at han kan få dra i den også på tur, og så drive båndtrening med den vanlige selen. Jeg vil heller ikke bruke halsbånd, og min går nå fint uten å dra i båndet med sele. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
    • Et enkelt nettsøk ga meg flere nettbutikker som har det? Ellers så er det flere som har lignende produkter, jeg kjøpte noen veldig gode for noen år siden, men husker ikke merke nå. Var ikke K9.
    • Fortviler, fordi det er tomt for nomnoms 😨 Det perfekte snæck. Smakelighet på høyde med favoritt råfor, men i en konsistens som kan skjæres med ostehøvel, til tynne, store skiver som dekker store deler av tunga og ganen og gir maks bæng for the bucks - verdi per kalori - som belønning. Rene råvarer av dyr, ikke noe vegetabilsk tull som fillere, i verdens mest tasty snæck av en konsistens som ikke klæsser til lomma eller hendene. ..og det er TOMT. Lå to pølser igjen i hylla på K9 Hundesenter i dag. Jeg kjøpte den ene. Tomt.  You don't know what you've got till it's gone. Det der er en uerstattelig belønning. Alt annet er enten for tørt og for lav verdi, og feil form, eller for klæssete og ekkelt og uhygienisk å fare rundt hjemmefra med.   K9 Nomnoms er (var? 💔) den P E R F E K T E treningsgodbit.    Gid noen med litt kundegrunnlag kan pushe på K9 for å få de til å produsere mer av det der. Finnes faktisk ikke andre belønninger av samme kvalitet. Enten må vi nå ned på belønningsverdi, eller jeg må begynne klæsse med å ha Vom og kjøleelementer i lommene K9 Nom Noms  produsert av K9 Hundesenter - Midt-Norsk Kompetansesenter for hund.  Please, please! Noen med litt kundegrunnlag og salgsvolum, push dem for å få produsert mer av det der 🥺    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...