Gå til innhold
Hundesonen.no

Agility/lydighet konkurranse


ebmille
 Share

Recommended Posts

Jeg ønsker meg en hund jeg kan trene og kanskje konkurrere i rally og agility. 

Kriteriene mine er:

- Helst liten/mellomstor hund (helst maks 20kg), men str er ikke viktigst

- Helst lite lyd og avknapp innendørs

- Så lite jaktlyst som mulig

- Kunne gå løst på tur og ha så liten radius som mulig

- Veldig førerorientert og lettlært

- God mentalitet, ikke redd og nervøs

Det må forsåvidt være en hann siden vi har en hann fra før, hvis det kan ha noe å bety? hvilke raser tenker dere på?

Endret av ebmille
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mange, om ikke de fleste, små hundene har dessverre en del lyd. De som kanskje passer best, om muligens litt større enn maksønsket ditt, er toller retriever, eller springer spaniel. Collie (kort- eller langhår) og belgerne kunne kanskje passe, men her må man være rimelig nøye på mentalitet.

Cocker spaniel eller sheltie kan være et alternativ men da får du mer lyd.

Edit: Kom forresten på, pyrineer med korthårs, jeg kjenner ikke rasen spesielt godt, men det er et par på forumet her enda tror jeg.

Ellers vil jeg anbefale deg å ta en tur på stevner og se hvilke raser som er representert og hvordan de fungerer i og rundt ringen.

Endret av simira
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Jeg synes ofte at hvis man går ned i størrelse hund, så går man opp i lydnivå. Shetland sheepdog hadde jo vært perfekt hvis det ikke var for lydnivå. 

Hvis du kan ha hund med høyt aktivitetsnivå er working cocker spaniel ofte artige skruer. 

Tollie retriver fra gode linjer er også lettlærte hunder. De har gjerne ikke lang "setter-radius", men heller ikke en forfølger slik som gjeterhunder. En del av dem stresser en del. 

Andre raser: 

Kooiker - lyd 

Welsh springer. Raduis på 30 meter (haglehold) dette gjelder for alle spaniel. 

Schapendoes - lyd  (anbefaler disse) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Aussie kan fint passe inn selv om du kan få litt lyd på enkelte individer. Alt ettersom om du ser på bruks- eller utstillingslinjer så varierer vekten, men mine tisper for eksempel ligger på 20kg +/-. Hannene mine er noe større og tyngre, men fra brukslinjer igjen vil du fint kunne komme ned i rundt 20 kg på enkelte linjer :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg er enig med resten. Om man har økonomi selv til dekke mye er det jo veldig bra!   Dyrlege prisene har økt ganske så mye de siste årene da så det jeg betalte for operasjon av kreft kul i 2016 til forrvge hunden min var ca det samme jeg nylig betalte til hun jeg har nå for ørerens under lett bedøvelse og blodprøve 11300-,   Jeg har ikke økonomi til ikke ha forsikring med de prisene som er nå. Har hatt Agria siden 2006 og er godt fornøyd med de.Har ikke brukt de så alt for mye men,endel har det jo blitt. Årssummen øker jo jevnt og trutt der også selv om rasen jeg har ike er den dyreste forsikre. Var på litt over 4000,- for 8 år siden nå er den på 8000,-
    • Med tanke på ønske om terapihund, hundesport og familieliv så tenker jeg jo at retrieverene, eventuelt engelsk springer spaniel eller storpuddel, er generelt gode alternativer. Husk også at barn under 16 ikke skal ha selvstendig ansvar for hund. Det er litt rom for tolkning der, men jeg ville ihvertfall gjort en seriøs vurdering på hvordan barnet vil takle og håndtere en uventet situasjon på tur, om hunden kommer seg løs og skremmer noen, blir angrepet av en annen hund, jager vilt e.l.
    • Hei! Vi er en familie på 6, 4 barn fra 15år til 1år. Jeg er hovedsakelig den som har lyst på hund, og det vil nok jeg som hovedsakelig har ansvar for både luftig og trening. Håper også at de to eldste på 15 og 12 skal kunne lufte uten problem. Jeg har tidligere hatt flere hunder i hus, blant annet Border Collie, Rottweiler, Dobermann-blanding og Chihuahua. Jeg trives nok best med hunder i gruppe 1, men ønsker meg nå noe mer stødig, uten for mye risiko for mentale brister, vokt osv.  Jeg kommer nok heller ikke til å være like aktiv på trenings fronten, selv om jeg har et ønske om både lp og agility på hobbybasis.    Hunden vil hovedsakelig være familiehund, og være en del av hverdagskaoset, med masse lek og moro, følging på fotballtreninger, en joggetur i ny og ne, lengre turer i helger. Min store lidenskap er hund, så mentalttrening vil bli lagt inn litt hit og dit innimellom.    Den må tåle besøk, nye situasjoner og helst ikke ty til bjeffing ved hver minste ting. Vet at dette er ting som også må trenes på, men ønsker en rase der det er 90% sjanse for å lykkes enn 10%. Hvilke raser tenker dere kan passe inn hos oss? Har også en drøm om å utdanne denne hunden til terapi hund, men det vil tiden vise.
    • Har gjensidige og de er hvertfall aldri noe tull med!
    • Wohoo, da har løpetiden endelig startet! 🥳  14 mnd gammel
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...