Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi har kjemisk kastrert vår hannhund for hans eget beste. Helseskadelig stress og påfølgende aggressivitet i forbindelse med godluktende tisper (samt rundt kvinnelig eiers ‘perioder’). 

Vi har i samråd med veterinærer omtrent bestemt oss for at han må kastreres kirurgisk. Skal dog se an effekten fullt på den kjemiske han har fått nå.

Spørsmålet er om det er veldig dumt å kastrere samtidig som den kjemiske fortsatt har effekt i lang tid etter? 

Har og skal selvsagt rådført meg mer med veterinær om dette, men om vi skal kastrere ordentlig, skal vi ikke vente til denne har gått helt ut hvertfall, for å unngå mye svinginger i hormoner og fordi inngrepet blir enklere, men spm er jo om det er dumt å gjøre det lenge før 6 mnd har gått også.

(Det er vanskelig å få til ved akkurat 6 mnd i etterkant av chip, og jo en risiko ved å vente for lenge etter.)

Skrevet

Vår ble kirurgisk kastrert før chipen hans gikk ut. Han hadde 1 års chip. Ble kastrert etpar måneder før den "skulle" gått ut, veterinæren visste om dette og det var ingen problem å kastrere. Men man vet aldri hvor lenge de faktisk sitter i. En hund jeg kjenner hadde sin 6 mnd. chip virkende i 4 år :P Den gikk nettopp ut på han. 

  • Like 1
Skrevet

Begge våre har hatt virkning av chip dobbelt så lenge som antatt varighet. Etter andre runde på Kovu konkluderte vi med at kirurgisk kastrering var veien å gå, men det var noen som mente at vi burde vente til den gikk ut. Vi gjorde det fordi jeg håpet å slippe, men endte jo med det likevel.

  • Like 1
Skrevet

Takk for svar. Vanskelig å vite hvor lenge det har virkning når det varierer så mye, men selv veldig lang tid etter den antatte virkningstiden er over, gikk ikke testiklene mer tilbake til sin normale str heller?

Skrevet

Det var ikke ønskelig for meg å få hormon-problemene tilbake ved å vente til virkningen av den kjemiske ikke lenger skulle virke. Og veterinæren sa at den kunne være en fordel å fysisk kastrere hunden når den kjemiske fremdeles virker: testiklene er små og det er derfor mindre blodomløp til testiklene ? 

  • Like 1
Skrevet
Just now, Rufs said:

Det var ikke ønskelig for meg å få hormon-problemene tilbake ved å vente til virkningen av den kjemiske ikke lenger skulle virke. Og veterinæren sa at den kunne være en fordel å fysisk kastrere hunden når den kjemiske fremdeles virker: testiklene er små og det er derfor mindre blodomløp til testiklene ? 

Ja, det jeg også har fått beskjed om. Men lurer uansett på om det er noen ulempe å være både kjemisk og kirurgisk kastrert i evt mange mnd. 

Skrevet

Kirurgisk kastrerte ca 3 mnd etter den kjemiske (6 mnd chip), og det var ikke noe problem. Var ikke aktuelt for meg heller å la chip'en gå ut og begynne å styre med hormonene igjen før hunden ble kirurgisk kastrert. 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...