Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Lurer på om noen ønsker å dele sine løsninger til interiør og hunderom med meg. Jeg skal lage eget hundesoverom, og et eget rom med stellestasjon (stellebord først og fremst), og vil gjerne ha litt inspirasjon hvis noen har laget dette selv.

Jeg har lyst til å lage egne senger/små avdelinger til hver hund på samme rom som skal være deres soverom. Som kan fungere som en soveplass om natten og når de skal være alene hjemme, da de ikke skal gå løse sammen innendørs når jeg ikke er tilstede. Ellers er de naturligvis løse sammen med meg og har fri tilgang på huset. Vil ikke at sengene/områdene det skal se ut som hundebur. Det skal også være behagelig for hundene å være der.

Gjerne forslag til praktiske løsninger i forhold til lagring av hundeutstyr og matstasjoner. Både selvlagd og ting man får kjøpt ferdig er aktuelt. Pynt/interiør med hundetema er også fint å få inspirasjon til.

Blir kjempeglad for bilder om noen har det også :-D

Skrevet (endret)

hunderom2.thumb.jpg.cbd04c6a156e246a24b008006fe32c27.jpg

Her er mitt hunderom. Varmekabler i gulv, luke med utgang til stor hundegård, hundedusj og en del oppbevaringsplass. Mitt favorittrom ❤️  Andre etasjen kan stenges slik at jeg kan skille hundene om nødvendig. Jeg ville også unngå at det så ut som bur (og ville dessuten ha god plass), så jeg har brukt plexiglass og bjørkestammer. Trapp er hylle fra IKEA, med antiskli-gummi oppå, og gulvet i andre etasje er to benkeplater fra IKEA, som gir en størrelse på ca 130x200cm. Sengene er fra Canelana. 

 

Endret av borderen
  • Like 10
Skrevet
2 timer siden, borderen skrev:

 

Her er mitt hunderom. Varmekabler i gulv, luke med utgang til stor hundegård, hundedusj og en del oppbevaringsplass. Mitt favorittrom ❤️  Andre etasjen kan stenges slik at jeg kan skille hundene om nødvendig. Jeg ville også unngå at det så ut som bur (og ville dessuten ha god plass), så jeg har brukt plexiglass og bjørkestammer. Trapp er hylle fra IKEA, med antiskli-gummi oppå, og gulvet i andre etasje er to benkeplater fra IKEA, som gir en størrelse på ca 130x200cm. Sengene er fra Canelana. 

 

Wow, dette var kult da :-D Takk for tips!! Behandlet du bjørketrærne noe før du tok dem inn? Er de bare montert med skruer eller hvordan ordnet du dette? Det var innmari smart og plassbesparende slik i høyden. Dette kunne jo blitt fin hems/vanlig seng til barnerom også kanskje i tilfelle man etterhvert skal selge huset. Så blir det ikke så begrenset til hunderom, er jo ikke alle som vil og trenger det når de skal kjøpe hus. Har du satt pleksiglasset på innsiden av bjørkene?

Og har du et ca budsjett for hva det kostet å lage en slik løsning? Hvor har du kjøpt pleksiglasset?

Skrevet
5 hours ago, Lollipoppen said:

Wow, dette var kult da ? Takk for tips!! Behandlet du bjørketrærne noe før du tok dem inn? Er de bare montert med skruer eller hvordan ordnet du dette? Det var innmari smart og plassbesparende slik i høyden. Dette kunne jo blitt fin hems/vanlig seng til barnerom også kanskje i tilfelle man etterhvert skal selge huset. Så blir det ikke så begrenset til hunderom, er jo ikke alle som vil og trenger det når de skal kjøpe hus. Har du satt pleksiglasset på innsiden av bjørkene?

Og har du et ca budsjett for hva det kostet å lage en slik løsning? Hvor har du kjøpt pleksiglasset?

Takk! Ja, jeg synes det fungerer godt å utnytte høyden sånn. Det er totalt 240cm under taket og jeg har satt "hemsen" på ca 110 cm over gulvet. Den ligger oppå en ramme som jeg har skrudd fast i veggene. Det er veldig lett å demontere og fjerne dersom jeg vil bruke rommet til noe annet, så om jeg skulle solgt så hadde jeg bare løsnet platene med 4 skruer og løftet de vekk, og så skrudd løs rammen fra veggen og sparklet igjen skruehullene, og vips, så er rommet helt normalt igjen på 15 min arbeid :)
 

Bjørkestammene har jeg splittet i to på langs slik at de ikke ble så tykke/tok mye plass. Plexiglasset er skrudd fast i stammene. 

Å bygge denne "hemsen" koster ikke stort. Kanskje 900 for trappa, 2x900 for benkeplatene, 200 for plekxiglass + noen plankebiter og skruer. Hele hunderommet er bygget fra bunnen av i et nybygg, så det tør jeg ikke tenkte på en gang hva det kostet med varmekabler og det hele...!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
    • Jeg skjønner ikke at en oppdretter skal se det som noe negativt at dere har en trygg, voksen hund fra før. Ja, det er noen som har fordommer, men hvis hunden faktisk ikke har noe problemer med utagering eller aggresjon hverken mot folk eller andre hunder, eller ressursforsvar eller andre ting, så vil de fleste seriøse oppdrettere se det som positivt. "Dominant" er et ord som trigger veldig mange diskusjoner i hundemiljøer. En dominant hund lager ikke bråk, den kan "ta kontroll", men en dominant hund er som oftest en trygg hund som kan ha god innvirkning på de rundt seg. Hvis hunden din er den som kan finne på å gå mellom do hunder som bråker kan det godt være hun er dominant. Dominans i denne sammenhengen betyr ikke å undertrykke og bølle med, den typen adferd er det vanligvis utrygge hunder som har. Det er en stor misforståelse at dominant adferd hos hund er en dårlig ting og et tegn på "dårlig oppdragelse" eller at den prøver å ta over styringen i husholdningen. Det er ikke så mye å forklare, hvis du sier til oppdretter at dere har en stor voksen, trygg hund fra før så bør det bare være positivt.
    • Har du jobbet noe med å legge grunnlag for alene trening? Hvis han har hylt og skreket når du hat gått fra en times tid tidligere, hva har du gjort med det?  Hvilken rutine har du før du går fra ham? Hunder er vanedyr. Siden du nevner "boka" så antar jeg du har lest om å lufte og aktivisere valpen så den er sliten, gi den et trygt område og noe å tygge på? Sett gjerne på radio eller TV så han har lyd rundt seg. Men hvis du jobber fulle dager så er det alt for tidlig uansett å gå fra valpen en hel dag nå. Jeg ville helt ærlig vurdert å levere hunden tilbake. Hvis du ikke har noen til å hjelpe deg med å korte inn alenetiden, lufte innimellom og sånt, så er det alt for tidlig for en så liten valp å være alene en arbeidsdag. Er det noen i nabolaget som kan hjelpe? Dette må jobbes in gradvis. Til tross for at vi allerede hadde en hund som var trygg alene hjemme tok det 6 mnd før vår andre hund kunne være alene tilnærmet en full arbeidsdag. De færreste har mulighet til å være hjemme i 6 mnd med en valp, men da krever det at man har en plan, mulighet til å ha med valpen på jobb, halve dager, naboer, familie eller venner som kan passe og lufte litt, osv. Er man alene og ikke har det nettverket så tenker jeg at da passer det ikke å ha hund i denne fasen av livet.
    • Min valp(15 uker) hyler og skriker når han er hjemme. Jeg starter i jobb nå, og han MÅ lære seg å være alene. Jeg har prøvd etter boka (10 sek utenfor døra, inn, ikke ros, 20 sek, inn....) Dette funker, men går det over minutter begynner han å hyle. Han er fritt i leiligheten.  Også prøvd bur/mindre område, men samme utfall - værre med bur. "Boka" sier jeg ikke må la han være alene og hyle, da kan han få større problemer. Men jeg MÅ jo gå snart. (Og ja, jeg har dratt fra han for korte turer- 1 time) Prøvd å filme, og han gir seg ikke etter 30 min..han holder på til jeg kommer tilbake. Hva gjør jeg??? Jeg har ingen til å passe han..
    • Hos meg så så morgenrutinene ganske like ut da jeg hadde valp i huset. Valpen våknet som regel tidlig, ofte rundt samme tidspunkt som dere opplever nå. Jeg gikk rett ut med en gang, bare en kort tur for å få gjort det viktigste. Etterpå ble det litt rolig lek eller enkel kontakttrening inne, mest for å få hun i gang uten å gjøre hun helt gira. Så fikk hun frokosten sin, og etter det gikk vi ut igjen for en ny do‑runde. Jeg merket fort at det var bedre å holde morgenen ganske forutsigbar, så hun visste hva som kom og ikke ble stresset. Litt hjernetrim eller en enkel oppgave før jeg dro på jobb fungerte veldig fint det gjorde hun mentalt sliten uten at hun ble overstimulert. Når jeg dro, fikk hun være i valpegrind/et trygt område med noe å tygge på og litt rolig aktivitet. Jeg prøvde å gjøre avskjeden så nøytral som mulig, så det ikke ble noe styr rundt det. Så kort sagt: ut – inn – litt trening – mat – ut igjen – rolig aktivitet - hvile. Det funket veldig bra hos oss.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...