Gå til innhold
Hundesonen.no

Enkeltpersonforetak for dummies


Midas
 Share

Recommended Posts


Jeg skal starte opp et enkeltpersonforetak nå. Mannen min skal være ansvarlig for regnskapet da han er regnskapsfører (takk og lov), men jeg har skikkelig tungt for sånne ting. 
Jeg har lest litt om det, og det står skrevet at man skal betale forskuddsskatt hvert kvartal for eksempel. Jeg merker at jeg blir stressa av det, for jeg er så redd for å gjøre feil og få baksmell eller at noe skal gå galt. Foretaket vil ikke ha noe som helst høy omsetning, så det er ikke store summer det er snakk om her. 
Jobben jeg skal gjøre er hunderelatert. Er det noen her som har samme type foretak og vil fortelle meg litt om hva jeg kan føre opp som utgifter på bedriften, hvordan jeg skal gjøre det med skatten, hva som skal sendes inn av dokumentasjon osv? Hva er lurt å tenke på? Noen sier at man kan føre utgifter på egen hund og for eksempel kur, som kostnader i bedriften, stemmer dette? Da vil antakeligvis utgiftene bli høyere enn inntektene i såfall. 
Hvis noen har erfaring om dette som selv jobber som instruktør etc. og vil dele litt blir jeg veldig glad.

Og sist, men ikke minst, hva skal barnet hete?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skal ikke gå i detaljer for jeg er ikke så stødig på det, men skattesmell unngår du jo ved å bare trekke nok skatt. Og heller litt for mye enn litt for lite, bedre å få igjen året etter enn å få baksmell. Man bør vell fort sette av 50% av det man tjener til skatt og div utgifter, selv om det sikkert er litt avhengig av inntjening også. 

Kan jo være greit å ha en egen konto selvsagt og sette av hele eller mesteparten av de første jobbene så man har litt å gå på i tilfelle?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, det er nok lurt, men det jeg ikke forstår helt er det som er fradragsberretiget. 
La oss si jeg tjener 5000,- så bruker jeg 2500,- på kurs, skal jeg da betale skatt i forkant av de 5000,- og så får jeg tilbakebetalt skatt for det jeg har brukt som er fradragsberettiget? Det er sånne ting jeg synes er så vanskelig, og det er mye bedre å betale for mye skatt og heller få tilbake, enn å få baksmell. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

5 minutes ago, Midas said:

Ja, det er nok lurt, men det jeg ikke forstår helt er det som er fradragsberretiget. 
La oss si jeg tjener 5000,- så bruker jeg 2500,- på kurs, skal jeg da betale skatt i forkant av de 5000,- og så får jeg tilbakebetalt skatt for det jeg har brukt som er fradragsberettiget? Det er sånne ting jeg synes er så vanskelig, og det er mye bedre å betale for mye skatt og heller få tilbake, enn å få baksmell. 

Jeg hadde tatt alle fradrag som en bonus ved neste oppgjør heller enn å begynne å prøve å ta de med i beregningen først også betale mindre skatt. 

Men det er jo ikke nødvendigvis så vanskelig som det kan høres ut. Ved forskuddsskatt så kan man jo bomme, men det er jo ikke noe problem å ha betalt for lite så lenge du ikke har brukt opp inntjeningen. Så lenge du setter av feks 50% av de betalingene du får så vil du alltid ha penger til å betale skatt i etterkant om du misser på forskuddet ? nå vet jeg ikke hvor mye jobb det blir på deg, men det eneste du egentlig trenger å tenke på utover korrekt trekk er jo at nå i starten hvor du ikke har betalt skatt så må du sette av både til etterskuddsbetaling av det du har tjent og forskudd for neste kvartal, men så er du i rute. Deretter fortsett å sett av 50 % av inntjening på egen konto så vil du alltid ligge i forkant ?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunderelatert er for lite spesifikt til at jeg kan svare ordentlig på spørsmålene dine, dessverre. Utgiftene må være knyttet til næringen. F.eks. kan utstyr til klipping være fradragsberettiget dersom næringen er hundefrisør. Sannsynligvis vet samboeren din svarene, men det er jo ikke sikkert han klarer å forklare dette på en forståelig måte.

  • Thanks 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er kun overskuddet du må skatte av

om du går i minus år etter år, vil skatteetaten stille spm.tegn med om du faktisk er et enkeltmannsforetak, eller kun en inntektsgivende hobby

du må skille mellom utgifter direkte relatert til det å drive ENK, og det som går til privatdelen av hundeholdet ditt

du sender ikke inn kvitt, men arkiverer den i tilfelle bokettersyn

  • Thanks 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

17 timer siden, Trillian skrev:

Bra tråd! Har dessverre flere spørsmål enn svar... Telles faktura som kvittering? Jeg legger ved faktura i tilfelle bokettersyn, men har betalt med nettbank og har ikke kvittering. Har en spesifisert konto hvor alt går inn og ut fra.

En faktura eller kvittering på kjøp hvor hva du har kjøpt, dato og spesifisert mva kommer frem er god nok dokumentasjon. Du trenger ikke annet enn en kontoutskirft for å bekrefte betaling av en inngående faktura, men er det kontantkjøp kreves det en spesifisert kvittering.

Jeg vil anbefale på det sterkeste at du har en bankkonto knyttet til firmaet og en knyttet til private ting. Trenger du penger overfører du en sum til din private konto, ikke kjøp private ting med firmakortet.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

8 timer siden, mushi skrev:

En faktura eller kvittering på kjøp hvor hva du har kjøpt, dato og spesifisert mva kommer frem er god nok dokumentasjon. Du trenger ikke annet enn en kontoutskirft for å bekrefte betaling av en inngående faktura, men er det kontantkjøp kreves det en spesifisert kvittering.

Jeg vil anbefale på det sterkeste at du har en bankkonto knyttet til firmaet og en knyttet til private ting. Trenger du penger overfører du en sum til din private konto, ikke kjøp private ting med firmakortet.

Dette er et veldig godt innlegg. Helt enig i at hun burde ha egen konto. Jeg hadde en kunde en gang, som kun hadde noen få utgifter på næring, men brukte kontoen privat også. Han kunne spart mye penger på regnskapsføringen bare han hadde sluttet å bruke næringskomiteen privat. Jeg aner ikke hvor mange timer jeg har ført utgifter til privat (2069). Frustrerende! Og ja, han har fått det forklart mange ganger.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...