Gå til innhold
Hundesonen.no

Enkeltpersonforetak for dummies


Recommended Posts

Skrevet


Jeg skal starte opp et enkeltpersonforetak nå. Mannen min skal være ansvarlig for regnskapet da han er regnskapsfører (takk og lov), men jeg har skikkelig tungt for sånne ting. 
Jeg har lest litt om det, og det står skrevet at man skal betale forskuddsskatt hvert kvartal for eksempel. Jeg merker at jeg blir stressa av det, for jeg er så redd for å gjøre feil og få baksmell eller at noe skal gå galt. Foretaket vil ikke ha noe som helst høy omsetning, så det er ikke store summer det er snakk om her. 
Jobben jeg skal gjøre er hunderelatert. Er det noen her som har samme type foretak og vil fortelle meg litt om hva jeg kan føre opp som utgifter på bedriften, hvordan jeg skal gjøre det med skatten, hva som skal sendes inn av dokumentasjon osv? Hva er lurt å tenke på? Noen sier at man kan føre utgifter på egen hund og for eksempel kur, som kostnader i bedriften, stemmer dette? Da vil antakeligvis utgiftene bli høyere enn inntektene i såfall. 
Hvis noen har erfaring om dette som selv jobber som instruktør etc. og vil dele litt blir jeg veldig glad.

Og sist, men ikke minst, hva skal barnet hete?

Skrevet

Skal ikke gå i detaljer for jeg er ikke så stødig på det, men skattesmell unngår du jo ved å bare trekke nok skatt. Og heller litt for mye enn litt for lite, bedre å få igjen året etter enn å få baksmell. Man bør vell fort sette av 50% av det man tjener til skatt og div utgifter, selv om det sikkert er litt avhengig av inntjening også. 

Kan jo være greit å ha en egen konto selvsagt og sette av hele eller mesteparten av de første jobbene så man har litt å gå på i tilfelle?

Skrevet

Ja, det er nok lurt, men det jeg ikke forstår helt er det som er fradragsberretiget. 
La oss si jeg tjener 5000,- så bruker jeg 2500,- på kurs, skal jeg da betale skatt i forkant av de 5000,- og så får jeg tilbakebetalt skatt for det jeg har brukt som er fradragsberettiget? Det er sånne ting jeg synes er så vanskelig, og det er mye bedre å betale for mye skatt og heller få tilbake, enn å få baksmell. 

Skrevet
5 minutes ago, Midas said:

Ja, det er nok lurt, men det jeg ikke forstår helt er det som er fradragsberretiget. 
La oss si jeg tjener 5000,- så bruker jeg 2500,- på kurs, skal jeg da betale skatt i forkant av de 5000,- og så får jeg tilbakebetalt skatt for det jeg har brukt som er fradragsberettiget? Det er sånne ting jeg synes er så vanskelig, og det er mye bedre å betale for mye skatt og heller få tilbake, enn å få baksmell. 

Jeg hadde tatt alle fradrag som en bonus ved neste oppgjør heller enn å begynne å prøve å ta de med i beregningen først også betale mindre skatt. 

Men det er jo ikke nødvendigvis så vanskelig som det kan høres ut. Ved forskuddsskatt så kan man jo bomme, men det er jo ikke noe problem å ha betalt for lite så lenge du ikke har brukt opp inntjeningen. Så lenge du setter av feks 50% av de betalingene du får så vil du alltid ha penger til å betale skatt i etterkant om du misser på forskuddet ? nå vet jeg ikke hvor mye jobb det blir på deg, men det eneste du egentlig trenger å tenke på utover korrekt trekk er jo at nå i starten hvor du ikke har betalt skatt så må du sette av både til etterskuddsbetaling av det du har tjent og forskudd for neste kvartal, men så er du i rute. Deretter fortsett å sett av 50 % av inntjening på egen konto så vil du alltid ligge i forkant ?

  • Like 1
Skrevet

Hunderelatert er for lite spesifikt til at jeg kan svare ordentlig på spørsmålene dine, dessverre. Utgiftene må være knyttet til næringen. F.eks. kan utstyr til klipping være fradragsberettiget dersom næringen er hundefrisør. Sannsynligvis vet samboeren din svarene, men det er jo ikke sikkert han klarer å forklare dette på en forståelig måte.

  • Thanks 1
Skrevet

Er kun overskuddet du må skatte av

om du går i minus år etter år, vil skatteetaten stille spm.tegn med om du faktisk er et enkeltmannsforetak, eller kun en inntektsgivende hobby

du må skille mellom utgifter direkte relatert til det å drive ENK, og det som går til privatdelen av hundeholdet ditt

du sender ikke inn kvitt, men arkiverer den i tilfelle bokettersyn

  • Thanks 1
Skrevet

Jeg skal ringe skatteetaten og høre hva de sier om hva som kan trekkes fra og ikke. Det er vanskelig å tolke ut ifra generelle regler som oppgis. Greit å få det litt mer konkret så man ikke får en smell.

Skrevet

Bra tråd! Har dessverre flere spørsmål enn svar... Telles faktura som kvittering? Jeg legger ved faktura i tilfelle bokettersyn, men har betalt med nettbank og har ikke kvittering. Har en spesifisert konto hvor alt går inn og ut fra.

  • Like 1
Skrevet
17 timer siden, Trillian skrev:

Bra tråd! Har dessverre flere spørsmål enn svar... Telles faktura som kvittering? Jeg legger ved faktura i tilfelle bokettersyn, men har betalt med nettbank og har ikke kvittering. Har en spesifisert konto hvor alt går inn og ut fra.

En faktura eller kvittering på kjøp hvor hva du har kjøpt, dato og spesifisert mva kommer frem er god nok dokumentasjon. Du trenger ikke annet enn en kontoutskirft for å bekrefte betaling av en inngående faktura, men er det kontantkjøp kreves det en spesifisert kvittering.

Jeg vil anbefale på det sterkeste at du har en bankkonto knyttet til firmaet og en knyttet til private ting. Trenger du penger overfører du en sum til din private konto, ikke kjøp private ting med firmakortet.

  • Like 2
Skrevet
8 timer siden, mushi skrev:

En faktura eller kvittering på kjøp hvor hva du har kjøpt, dato og spesifisert mva kommer frem er god nok dokumentasjon. Du trenger ikke annet enn en kontoutskirft for å bekrefte betaling av en inngående faktura, men er det kontantkjøp kreves det en spesifisert kvittering.

Jeg vil anbefale på det sterkeste at du har en bankkonto knyttet til firmaet og en knyttet til private ting. Trenger du penger overfører du en sum til din private konto, ikke kjøp private ting med firmakortet.

Dette er et veldig godt innlegg. Helt enig i at hun burde ha egen konto. Jeg hadde en kunde en gang, som kun hadde noen få utgifter på næring, men brukte kontoen privat også. Han kunne spart mye penger på regnskapsføringen bare han hadde sluttet å bruke næringskomiteen privat. Jeg aner ikke hvor mange timer jeg har ført utgifter til privat (2069). Frustrerende! Og ja, han har fått det forklart mange ganger.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
    • Flyttet til Trening og adferd, forumet "Treningsutfordringer" er for  utfordre hverandre til å trene på ulike ting. - moderator Dette er et kjent og vanlig problem. Og det vil IKKE bli bedre av seg selv. Hvis hunden har fått "øve" seg på dette i 18 mnd så har dere en jobb foran dere. Du finner mange tråder om passeringsproblematikk på forumet her, jeg anbefaler å søke opp og lese dem for ulike erfaringer, vinklinger og råd. Generelt. Se an hunden. Noen hunder er sosiale, andre ikke. Uansett har alle, spesielt valper og unghunder, godt av sosialisering med andre, trygge hunder dere kjenner. Dette betyr ikke nødvendigvis hilsing eller lek, men tur, trening, og bare være sammen med og i nærheten av andre hunder. Mitt inntrykk er at bcer ofte er mer opptatte av mennesker enn andre hunder, men de trenger uansett trening på å være rundt andre hunder.  Jobb med kontakt, samarbeid og lydighet generelt. Uten dette grunnlaget kommer man ingen veier. En BC er en aktiv og arbeidsom hund, og hvis de ikke får brukt seg nok blir problemadferden større. Med en bc mener jeg man burde drive aktivt hundesport, med mindre man faktisk bruker den til gjeting. Man må ikke konkurrere, men en bc MÅ ha mental aktivisering utover tur. Bruk kontakt og alternativ adferd i passeringer. Ser han en annen hund, skal han umiddelbart tenke at "jobben" er å gå ved siden av deg. Kanskje bære en leke du har med? Det begrenser også mulighet for knurring og bjeffing, MEN vær sikker på at den andre hunden ikke kan komme for nærme med tanke på ressursforsvar.  Noe jeg brukte mye på en av mine hunder var "søk" og kaste ut en neve godbiter. Da var han opptatt med å finne dem mens den andre hunden gikk forbi. Ikke veldig bra hvis det er en løs hund som kan komme bort, men i andre situasjoner kan det funke fint. Hvis dere jobber konsekvent med dette blir det en del av prosessen med å bli voksen, og vil forhåpentligvis gå over. Men alt arbeidet dere legger ned nå, også som ser ut til å overhodet ikke funke i hormontåka, vil vise seg på den andre siden.
    • Hei. Har en bc hannhund på 18 mnd som har begynt å bli ekstremt vanskelig når det gjelder passeringer av andre hunder. Lydig og lettvin, snill, rolig inne og veldig miljøvant generelt. Er med på det meste. Problemet har blitt merkbart fra ca 16-17 mnd alder. Han piper, drar og er helt vill i bånd når vi møter hunder på tur. Ved ett tilfelle så møtte vi en rottweiler vi kjenner, da var det knurring og han sto i båndet. Han har møtt den rottweileren ett par ganger som valp også, og det har egentlig aldri gått særlig bra. Rottweileren er snill og rolig som dagen er lang, men mye usikkerhet hos min hund. De aller fleste hundemøtene er det bare piping og frustrasjon fordi han ikke får hilse. han har heller aldri vært særlig begeistret for hunder. Om han har vært løs som valp å han har hilst på hund og menneske, så er det ofte menneske han vil gi oppmerksomhet og ble fort irritert på den andre hunden om de snuste mer enn han ville. Han har aldri ved noen omstendigheter fått hilse på tur eller i bånd heller. Jeg skjønner treningsopplegget og at en må trene på avstand. Skjønner at det ofte ikke går over av seg selv, men det er jo en del biologi også. Så vil det blir bedre når han blir noen mnd eldre og hormoner osv blir mer stabilt? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...