Gå til innhold
Hundesonen.no

Sele er værre enn halsbånd!


Djervekvinnen
 Share

Recommended Posts

Har flere sett denne på facebook?  Se bilde.  Denne går igjen overalt og dette får folk til å tro at det gjelder SELER generellt. Det er flere som spør om råd til hvilken sele som anbefales ,og så får de denne slengt frem og kommentaren: hvorfor bruke sele når det er skadelig? Sele ee mye mer skadelig enn halsbånd.  Og så kan folk bli usikre..

Jeg kjenner at jeg blir så irritert,fordi bildet gjelder en anti- dra sele og det er noe helt annet enn en god tilpasset sele. Så hvorfor driver folk å sprer dårlig informasjon? Ser de ikke forskjell? 

En god sele er jo mye bedre enn halsbånd og halsbånd er lett å misbruke eller at skader kan oppstå.   Er det noen her som faktisk mener at halsbånd er bedre enn sele? 

Screenshot_20181111-191913_Facebook.thumb.jpg.9c4f92025d6d1120c69d5e72222c9742.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det eneste problemet med seler (og da tenker jeg ikke på anti-trekk, det er en uting, uansett utforming) er at alt for mange bruker for små/ dårlig tilpassede seler som sitter dårlig på hunden. Det gjelder jo egentlig alt utstyr da, det må passe og brukes riktig for å være bra. Feil bruk av bra utstyr vil også være skadelig for hunden ifht slitasje og belastning på kroppen. 

 

 

 

  • Like 6
  • Thanks 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

55 minutter siden, Djervekvinnen skrev:

De som svarer folk med den informasjonen som vises på bildet, til de som er ute etter anbefalinger til vanlig sele.

Da må jo de som mottar dette faktisk lese hva som står på bildet, for der er det spesifisert ikke bare én gang hvilken type sele som menes.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 minute ago, Wilhelmina said:

Trenger vel ikke å lese teksten engang, bildet illustrerer jo tydelig at det er snakk om en spesifikk type sele. Hvordan noen kan få dette til å handle om seler generelt er jo helt ubegripelig.

Ja jeg synes det er rart. For i det siste har det vært flere sele- diskusjoner om hvorfor folk velger å bruke på seler på hundene sine, og så legges dette bildet med. Så det er tydelig at noen ikke klarer å skille mellom de ulike type selene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg blit provosert også over at de fremstiller alle antitrekkseler som dårlige for hunden. Antitrekkseler er treningsredskap, på samme måte som grime feks er det. Det er ikke noe man bare bruker og bruker og bruker, men et fint redskap for å lære hunden å ikke trekke i bånd. 
Det optimale for hunden er så klart å gå  løs, men hunder kan ikke gå løs overalt. Noen hunder er betraktelig vanskeligere å lære å gå pent i bånd enn andre og da kan både antitrekkseler som gjør at hundene ikke får brukt full kraft fremover og grime være et godt redskap i den treningen. 

Feil bruk av utstyr eller dårlig tilpasset utstyr kan være skadelig uansett. 

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja enig der. Har selv tidligere brukt grime på hund og jeg vet at dette ikke er optimalt for hunden og belastninger kan forekomme i nakke og hals. Det samme med slike seler som illustrert. Men problemet er at folk bruker det på permanent basis for å klare å gå tur med hunden sin, og gjerne at det ikke fungerer heller som det er ment som.  Det er ikke lett hvis man har en hund som man ikke får til :/

Endret av Djervekvinnen
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Just now, Djervekvinnen said:

Ja enig der. Har selv tidligere brukt grime på hund og jeg vet at dette ikke er optimalt for hunden og belastninger kan forekomme i nakke og hals. Det samme med slike seler som illustrert. Men problemet er at folk bruker det på permanent basis for å klare å gå tur med hunden sin, og gjerne at det ikke fungerer heller som det er ment som.  Det er ikke lett hvis man har en hund som man ikke får til :/

Men hva er verst da? Hund som bruker sånn sele hele livet, eller hund som trekker manisk hele livet? 

Jeg bruker grime om jeg har behov for det, spesielt da jeg gikk gravid. Jeg fortalte forøvrig salukiene og basenjien på en meget upedagogisk måte hvordan jeg ville ha turene mine (uten grime) da jeg gikk med tre hunder og barnevogn. Jeg er ikke stolt av det :no: Men på salukiene satt det faktisk, hender lupin glemmer seg, og da er det på med grime en kort periode, så husker han hvordan det var med denne båndgåingen. Basenjien er det ikke noe som funker på, og han hater sele, så han er en av dem som går og trekker i halsbånd hele livet. Går mest turer der han ikke trekker da, eller han kan gå løs. Grime på han er bare slitsomt for både han og meg. Men jeg er jaggu ikke sikker på om det er bedre sånn fysisk sett, at han går og drar i halsbånd enn det ville vært med en sånn antitrekk-sele med feste i front. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror ikke det er bra for hunden å trekke i frontfeste-seler over en lang periode, men det er jo heller ikke poenget med en slik sele. Den er ment som en hjelp i aktiv trening. Jeg prøvde selv slike seler på den forrige schäferen min, og de fungerte ikke litt en gang på henne. Hun dro like hardt i disse selene som i vanlig sele, og da er det ikke bra for hunden. Hun endre med å trekke seg haltende framover. På henne fungerte det å bruke grime for å få en kick start på trening(for å i det hele få noe å belønne), og vi brukte den bare på 4-5 turer før vi kunne slutte med det. 

Jeg anbefaler glatt folk på kurs å bruke frontfesteseler på store hunder med mye trekkraft, der eier henger etter som et slips, for å få en noe mer behagelig tur MENS man trener. Det er ikke meningen at det skal være en permanent løsning. Bare en hjelp i starten.

Så jeg er på sett og vis enig med bildet. Har du en hund som trekker i disse selene og du ikke bruker den i aktiv trening så er det ikke bra for hunden. Da er det bedre å hive på et magebelte til seg selv og en godt tilpasset sele til hunden. 

Når det kommer til halsbånd, så bruker jeg det en del på hundene når vi bare går fra bilen og til der de kan slippes løs. Da hender det de trekker litt (whipsene), men jeg merker at når de fikk brede halsbånd, så blir det ikke noe harking eller hvesing selv om de trekker i halsbånd. Går vi båndturer bruker jeg kun sele på alle, uavhengig om de trekker i bånd eller går pent. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...