Gå til innhold
Hundesonen.no

Sosialisering i nærheten av Oslo


Recommended Posts

Skrevet

Hoi, hoi!

Marvin er nå ti uker, og jeg klør litt etter å få sosialisert ordentlig. Han nærmer seg 1,5 kilo, så trenger å møte hunder som kjenner sin egen størrelse og styrke - en pote over ryggen kan knekke den, på en måte. Han er oppvokst på småbruk, og jeg har en teori om at han tror alle hunder som ikke er like små som han er hester, da han viser omtrent null interesse for dem.

Jeg ønsker å gi han utelukkende gode opplevelser så langt det lar seg gjøre, og ønsker at han skal bli vandt til hunder av alle aldre og størrelser - gjerne hunder som er flinke og trygge med valper. Han er ikke en masete valp, men jeg håper å få opp interessen hans for andre dyr litt.

Ønsker ikke å delta på organiserte hundetreff/valpetreff, da det av erfaring er mange som ikke har peiling på kroppsspråket og de sosiale antennene til sin egen hund. 

Håper noen vil møte oss! Bor i Oslo, men tar gjerne tog/buss/whatever et stykke, det har han også bare godt av! :ahappy:

Skrevet

Jeg pleier å melde Kovu frivillig, han er også veldig flink med små - men akkurat her tror jeg vi melder pass. :P Jeg er ikke bekymret for at han skal skade eller noe, forskjellen blir bare så skrekkelig stor. Eventuelt kan vi jo hilse pent og rolig en gang anledningen byr seg.

Men - hvorfor ønsker du å øke interessen for andre dyr? Folk flest sliter jo med det motsatte. ;)

  • Like 1
Skrevet
6 timer siden, simira skrev:

Jeg pleier å melde Kovu frivillig, han er også veldig flink med små - men akkurat her tror jeg vi melder pass. :P Jeg er ikke bekymret for at han skal skade eller noe, forskjellen blir bare så skrekkelig stor. Eventuelt kan vi jo hilse pent og rolig en gang anledningen byr seg.

Men - hvorfor ønsker du å øke interessen for andre dyr? Folk flest sliter jo med det motsatte. ;)

Haha, kanskje litt senere! Han vokser jo i en strålende fart!

Fordi han må sosialiseres :ahappy: Sosialisering nå er å se på på avstand, og krype mellom bena mine. Så jeg vil rett og slett bare være i nærheten av hunder så han ser at det ikke er noe skummelt. Tror distansen hans bygger i usikkerhet, og jeg mistenker at han ikke møtte noe annet enn chihuahuaer før han kom til meg, så jeg er redd det skal utvikle seg til noe kjipt hvis han ikke blir eksponert for andre hunder. Dårlig/manglende sosialisering er jo ofte grunnen til at mange små ender opp usikre og "bjeffete", og det gidder jeg ikke, haha. 

Har absolutt ingen intensjoner om at det skal bikke over til hilse-på-alle-alltid-modus, men en mellomting hadde vært hyggelig!

  • Like 1
Skrevet

Jeg kunne sikkert være med på en sånn "vi hilser ikke, men sitter og slapper av"-valpedate. Min er jo en del større, og helt sikkert en del tøffere enn din nå, men han er ganske grei til tross, og trenger å møte hunder som vi bare kan lære å slappe av med. :) 

  • Like 1
Skrevet
5 minutter siden, Lunatic skrev:

Jeg kunne sikkert være med på en sånn "vi hilser ikke, men sitter og slapper av"-valpedate. Min er jo en del større, og helt sikkert en del tøffere enn din nå, men han er ganske grei til tross, og trenger å møte hunder som vi bare kan lære å slappe av med. :) 

Det høres veldig lurt ut. Marvin trenger å lære at hunder er samme art som han. :lol: Han vil liksom ikke snakke med dem.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...