Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken hund passer meg, førstegangseier.


Recommended Posts

Skrevet

Heisann,

Jeg har lyst til å skaffe meg hund til neste år, men sliter med å finne en rase som passer meg.

Jeg bor alene i leilighet og er nødt til å ha en hund som kan være alene i 8 timer i ukedagene. Helst en hund som bjeffer minimalt også.

Jeg er aktiv og liker å gå lange turer og planlegger å gå tur/være aktiv med hunden minst 1-2 timer til dagen. Jeg ser også på muligheten for å bruke en hundepasser i ukedagene slik at den får luftet seg mens jeg er på jobb.

Fint om det er en vennlig hund som liker barn og mennesker da jeg har besøk av onkelbarn av og til. I tillegg har jeg foreldre i nærområde som kan stikke innom og leke litt med den på dagtid.

Ønsker en medium til stor hund. Pels spiller ingen rolle og jeg er mer enn villig til å stelle med den opp til flere ganger i uken!

Er det noen som har noen gode tips? Har alltid drømt om en Nova Scotia Duck Tolling Retriever, men vet ikke om dette er en hund som takler leilighetslivet.

Takker for alle tilbakemeldinger :)

Skrevet (endret)

Har hørt at basenji passer bra i leilighet, men de er ikke medium- stor da? greyhound er kanskje også leilighet passende? 

Endret av Vvoffen
Skrevet

Jeg har selv toller i leilighet, og ser ikke på det som noen problem, men jeg vil tro at de fleste man kan ha de fleste hunderaser i leilighet så lenge de får den aktiviteten de trenger. Likevel så vil jeg ikke anbefale tolleren som kun en turkompis, for de krever trening og mentalstimuli. Det kan fort koke over hos mine hunder om de ikke får brukt hodet. Jeg trener mine i lydighet og rally-lydighet og ser hvor mye de setter pris på å bruke hodet sitt, så hvis du skal ha toller ville jeg anbefalt å ha planer om å trene en hundesport med den. Jeg sier ikke at det ikke kan være en førstegangshund, for tolleren var min første hund, men man må vite at de krever en del mental trening. 

Det skal sies at det er litt lyd i tollerne og. Hos meg er det varsling når det banker på og hvis det er ukjente mennesker som går i utenfor. Hun har full kontroll på de som bor her, men sier i fra om det er noen andre som beveger seg utenfor :)
 

Skrevet

Ta en titt på engelsk springer spaniel eller collie? Leonberger kanskje, eller newfoundlandshund, om du vil ha stor hund?

Type hund har så godt som ingenting å si for hvordan du bor, det viktigste er hvilken aktivitet hunden får utendørs, og hvilke andre forutsetninger du har for hundehold.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...