Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Får meg en ny valp nå, og lurer på om det har kommet noen nye vaksineringsrutiner i det siste? Denne valpen er (anbefaling fra vet. selvsagt) vaksinert med DHPPi som 7 uker gammel og med anbefaling å gjøre det igjen når hun er rundt 12 uker.

De siste årene har det jo vært vanlig å droppe den før levering, og kun sette den ved rundt 12 ukers alder, så igjen etter ca ett år - og så har den gyldighet i 3 år av gangen. Ser at andre snakker om å gi den ved 12 og så igjen i 16-ukers alder. Har noen hørt at det blitt nye anbefalinger på at den bør tas to ganger som valp? (jeg gir den ikke tre ganger - men hun får den såklart igjen etter 10 ukers alder for å følge NKKs utstillingsreglement)

Noen som har sett eller hørt noe om dette?

:-)
Susanne

Skrevet

Som tidligere er det anbefalt DHPPI ved 12 ukers alder, og flere anbefaler fremdeles revaksinering ved 16 uker pga smittsom leverbetennelse (det har vist seg at rundt 10% av valpene som får vaksine ved 12 uker ikke er tilstrekkelig beskytta). Vi var hos veterinæren for 12 ukers kontroll og vaksine i går, og da anbefalte de fremdeles å ta vaksine ved 16 uker før sikkerhets skyld (valpen min er utsatt for endel smittepress pga min jobb på hundepensjonat og at vi omgås mye hunder ellers også). Min valp er heller ikke vaksinert ved 8 uker. 

Skrevet

Flere klinikker tilbyr i dag at at man kan betale for å sjekke om forrige vaksine fortsatt har en virkning. (Om ikke alle evt kan bestille slike tester inn?)

Er det noe man kan gjøre etter den 12-ukersvaksinen for å vite om valpen er tilstrekkelig beskyttet? Noen som kommer på hva dette heter igjen?

Skrevet

Du tenker på en titertest :) Jeg vet det er mulig, men har enda ikke møtt en eier som har spurt om det, så aner ikke hvor eller hvor lang tid det tar. Også usikker på om f.eks kenneler og nkk godtar det over vaksine.

Skrevet

Min valp ble vaksinert ved 7 uker, fikk igjen ved 12 uker og skal ha siste ved 16 uker. Deretter på unghundkontroll. Det er det nyeste, ettersom jeg har forstått. Hun er den første valpen jeg har hatt som har fått DHPPi ved både 7 uker og 16 uker. 

Skrevet
1 hour ago, MaritaS said:

Du tenker på en titertest :) Jeg vet det er mulig, men har enda ikke møtt en eier som har spurt om det, så aner ikke hvor eller hvor lang tid det tar. Også usikker på om f.eks kenneler og nkk godtar det over vaksine.

Tusen takk ? Ja, er jo absolutt noe de hvertfall burde når man kan fremlegge nylig bevis på at forrige vaksine fortsatt har virkning. 

Dersom det bare er 10% som ikke har fått full virkning av vaksinen etter 12 ukersen, er det jo veldig synd å overvaksinere også tenker jeg, om man heller bare kan benytte seg av en slik test for å vite sikkert. 

Skrevet

Ok, da får man jo bare håpe at vet'en man bruker for 12 ukers vaksinen ikke mener at man skal putte i dem en tredje vaksine også, bare for å få de rette stemplene. Det virker da som i hvertfall en gang for mye for en sånn liten kropp å få vaksiner...

Takk for svar alle sammen!

Susanne

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...