Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
Akkurat nå, Djervekvinnen skrev:

I min rase synes jeg personlig at showlinjen er penere enn bruks. Da tenker jeg ikke på de mest ekstreme variantene som er så lange og mye vinkler,men mer ansikt og utrykk. Hvis man kunne tatt en løpskropp og plassert hodet på der, så hadde de vært fine :P 

Endel som går coursing er en mix? De er veldig fine , ikke for mye eller for lite av noe. 

Skrevet (endret)
2 hours ago, Djervekvinnen said:

I min rase synes jeg personlig at showlinjen er penere enn bruks. Da tenker jeg ikke på de mest ekstreme variantene som er så lange og mye vinkler,men mer ansikt og utrykk. Hvis man kunne tatt en løpskropp og plassert hodet på der, så hadde de vært fine :P 

jeg er enig med deg når det gjelder hode. En del av brukslinjene (sibber) har for lite rasetypisk hode (en del av dem har egentlig litt lite rastypisk helhet i grunn). Mens en del showhundene tenderer til veldig kraftige og kortsnutede hoder med mye stopp. Det er heller ikke bra.  Når den pesende hunden minner en del om staff i uttrykket, er det noe feil liksom. (nei, de skal jo ikke se ut som mynder heller) . En polarhund skal ikke ha for markert stopp- det vil kunne samle is og snø, sier de lærde. 

 

Endret av Meg
  • Like 1
Skrevet
2 hours ago, yurij said:

Endel som går coursing er en mix? De er veldig fine , ikke for mye eller for lite av noe. 

Ja flere er det. Coursing hundene ligner mest på show varianten, men ikke like ekstreme trekk som noen har, for da hadde de ikke fungert like bra i coursing grenen.  Men de er ganske store i størrelsen. Racing hunder er ganske små og kraftige, og det er størst forskjell på dem når det kommer til bygning og utseende. Personlig synes jeg racing hundene ikke er direkte vakre. Helt fine hunder, men ikke wow, som man kan få på show.

Skrevet
8 timer siden, Djervekvinnen skrev:

Ja flere er det. Coursing hundene ligner mest på show varianten, men ikke like ekstreme trekk som noen har, for da hadde de ikke fungert like bra i coursing grenen.  Men de er ganske store i størrelsen. Racing hunder er ganske små og kraftige, og det er størst forskjell på dem når det kommer til bygning og utseende. Personlig synes jeg racing hundene ikke er direkte vakre. Helt fine hunder, men ikke wow, som man kan få på show.

Det var litt både og men det kommer vel an på hvor stor andel av hver type de inneholder. Jeg må si jeg liker racing hundene best utseendemessig :D  Show hundene blir litt for like tråkkebåter men det er jo smak og behag :)  

  • Like 1
Skrevet

Synes det er meget spesielt når man ikke engang ser ironien i at rasen ikke en gang lenger ligner på raseklubbens logo eller når man faktisk må endre standard fordi den gamle ikke passer lengre.. På utstillingshunder. .. Da er det noe som har gått heftig galt,  og da snakker jeg ikke om å øke snutelengde. 

Det er på ingen måte slik at bruksoppdrett er perfekt. De har sine svakheter de og,  men jeg må si som @Dachslys jeg synes stort sett brukslinjene er penenere /bedre eksteriørt enn showlinjene. De vinner kanskje ikke på utstilling,  men mtp hvordan utviklingen har vært innen mer eller mindre alle raser så kan man vell neppe påstå at det nødvendigvis sier noe om rasetype. Det sier bare noe om at dommer ikke liker hunden.  Og det er nå en gang sånn at dommeres subjektive mening er det som gjelder og de kan vøre like med i trender de som alle andre. Det er mye i en standard som er oppe til skjønn å tolkning. Om man leser standard og beskriver en hund fra brukslinjer så synes jeg ofte de er godt innenfor jeg ihvertfall.mange ganger mer lik det som beskrives i standard enn de faktiske showlinjene og ifht dårlig eksteriør så er det jo liksom ikke noe bedre på show varianten,  og det er jo ironisk ettersom det er showlinjer og den ene tingen som ihvertfall burde vært på plass er jo eksteriøret. 

Jeg hadde valgt brukslinjer samme hva jeg skulle hatt hunden til, og heldigvis så finnes det mange som også tenker på eksteriør/bygning/rasetype i sin avl,  i tillegg til bruksegenskaper. Dog synes jeg godt det kunne vært jobbet mer for å heller skape én rase som helhetlig passer innenfor standard,  både ifht egenskaper og eksteriør,  men som godt kan ha variasjoner,  både i type og mentalitet. innenfor rimelighetens grenser. Det er jo faktisk ikke sånn at brukshunder er så himla vanskelige eller krevende, nødvendigvis,  og det er jaggu ikke nødvendigvis så enkelt med de såkalte showlinjene heller hvor mange tar vekk mot m.m. men beholder jakt,  stress osv og vipps så har man mange nye potensielle problemer og utfordringer og en hund som egentlig faller litt imellom.  De som satser på bruks og trening vil ikke ha dem,  de egner seg ikke til jobb,  og de egner seg egentlig ikke som familie og turhunder for hobbybrukeren heller fordi de blir for krevende på andre ting igjen.. 

  • Like 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...