Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Men er vell noen hunderaser som man må børste ut hundepels på også? Selv om de egentlig ikke røyter?

Sånn som feks. Engelsk springer spaniel så røyter dem, men på pelsstell på YouTube så kommer barbermaskina frem.

Skrevet

Springer spaniel,  cocker spaniel,  puddel, vannhundene, bichon,  bedlingtonterrier m. Fl. Klippes.  Strihårede hunder som schnauser, jack russel m. Fl.  Nappes (vet noen klipper riesenschanuser feks,  men i utgangspunktet er det en napperase,  og uansett en rase hbor man må gjøre noe med pelsen,  ikke bare børste å la redten ordne seg selv.) 

Du ser det gjerne litt på typen pels, feks som puddel som er mer som menneskehår. Springer og cocker også har jo en veldig sånn glatt,  litt tynn/myk pels.  Ganske annerledes enn røytehunder.  Og noen klippehunder røyter litt også,  men det er underull,  ikke selve "hårene".

Skrevet

Jeg har en bichon frisè (røyter lite) og den må man børste ofte eller så får den floker og må værste fall klippe hvis de sitter hardt. Men pelsstell på hunder kan ta mye tid og være slitsomt, så kjøp en rase etter hvor mye tid du har lyst til å bruke på pelsstell?

Skrevet (endret)

Med røytehunder må man ofte frem med saksa, selv om man skal ha de i full lengde (som krever mye stell og og må gres og fjernes kvister etc på etter hver eneste tur ut isåfall), for de må klippes bak, hanner under magen litt, under poter, litt rundt øynene ofte. 

La til: Pluss at man må nappe hårene som vokser i øregangen på dem. 

Endret av Stjerneskinn

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Australian shepherd = aussie, er en amerikansk rase. Blir ikke inkludert i de australske gjeterhundene. @indie; om du er interessert så arrangerer klubben for australske gjeterhunder (ANG) rallykonkurranse i pinsen, på Galterud. Der dukker det opp cattledogs og kelpie iaf
    • Kromfohrlander er vell mere terrier. Er dem enkle hunder? Kooiker er vell en spaniel. Må dem da brukes til jakt?
    • Er det noen som har kjennskap til dem? Virker de som all right hunder med bra gemytt? Noen issus på dem? . Er de to rasene ganske like? Er dem litt som poteten som kan brukes til alt?
    • Med ausse, mener du da australsk gjeterhund? I Norge finner vi australsk kelpie, working kelpie, australsk gjeterhund og australsk cattledog. I tillegg er australsk gjeterhund delt i show- og arbeidslinjer. Alle er gjeterhunder med litt forskjellig opprinnelse og bruksområder. Den beste måten å finne informasjon om en rase på er å sjekke raseklubben i hjemlandet dens.  Begge kelpierasene vil jeg si er en del mer energisk og både fysisk og mentalt mer krevende enn australsk gjeterhund. Working kelpie mer enn australsk kelpie. Australsk gjeterhund er mildere og mer brukt som familiehund, men krever fortsatt en del aktivisering.
    • Ja og nei. De har medfødte instinkter, men de lærer masse kommunikasjon de første 8-10 ukene i valpekassa med mor og søsken. Etter det er det også viktig med sosialisering med voksne, trygge hunder som viser dem hva som er normal oppførsel.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...