Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Blir ikke helt klok på dette, men vet at om jeg kommer tilbake til Norge så må jeg ha rabiesvaksine og ormekur dokumentert.

tenker kjøre nedover mot frankrike/spania, kanskje be/ne/lux ned og tyskland opp.Men hva skjer når jeg kommer til grensa til hvert enkelt land? Er det noen som vet om det er særskilte regler for krav til vaksiner fra land til land? Eller er det bare norge som er så strenge? Eller er det ett sett med regler for EU? 

Noen som vet hva som kreves for å ta en rundtur? Hva prosedyren er? 

På forhånd takk :)

Skrevet

Du må sjekke reglene for hvert enkelt land. Jeg mener at det er noen land som har litt forskjellige regler, selv om de fleste bare har krav om rabiesvaksine og ormekur. Dersom du tar to ormekurer etter hverandre innenfor 28 dager så "varer" den i 28 dager fra den siste kuren, altså slipper du å drive å telle dager med tanke på 1-5 døgn før innreise og sånt. Da må du bare huske å ta en ny ormekur etter endelig retur til Norge.

Rabiesvaksine må tas 21 dager før du skal reise, de fleste land nedover krever også det.

Denne siden er fin: http://www.pettravel.com

Vær også obs på at flere av landene du nevner har regler for munnkurs på hund på offentlige steder, noen avhenger av størrelse på hunden. Og at de har andre raseforbud enn oss, dersom du har en rase som kan falle inn under det.

Skrevet

OK. Takk for svar. Et praktisk råd å følge, det med ormekurer etter hverandre. Dette er en liten dansk/svensk gårdshund så jeg slipper sikkert inn i de fleste land :) Må rett og slett planlegge turen og gjøre research på innførsel til ulike land da.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...