Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei. Kan noen fortelle meg om Yorkshire terrier er egnet som førstegangshund? Skal ha hund om et år, og har havnet på denne rasen. 

Noen som har/hatt denne rasen som førstegangshund som kan fortelle meg litt? 

Jeg vil vite litt om rasen, jeg har søkt masse på nett, men finner ikke noe. 

Vil vite negative og positive erfaringer om rasen. 

Ps: har erfaring med hundehold. Så er ikke helt fersk. Håper noen tar seg tid til å svare.  

Mvh gutt 21 år ?

Skrevet

Hva om er egnet førstegangshund avhenger mye av hva slags hundehold man ser for seg og hvor mye arbeid man er villig til å legge i å sette seg inn i rasen.

Når det er sagt så er yorkien nok en fin førstegangshund til selskap og tur, og kanskje prøve seg litt på ulike hundesporter uten å ha de store ambisjonene. Jeg kjenner ikke rasen veldig godt, men anbefaler deg å ta kontakt med raseklubben og oppdrettere for mer informasjon.

Skrevet

Naboen min har tre av denne rasen. Må ærlig innrømme at jeg aldri har opplevd hunder med mere lyd i. Lyd som i bjeffing. De bjeffer på det de ser, det de hører, det de tror de ser og det de tror de hører. Mye hund i lite format er mitt inntrykk. 

Skrevet
Akkurat nå, Julie123 skrev:

Naboen min har tre av denne rasen. Må ærlig innrømme at jeg aldri har opplevd hunder med mere lyd i. Lyd som i bjeffing. De bjeffer på det de ser, det de hører, det de tror de ser og det de tror de hører. Mye hund i lite format er mitt inntrykk. 

Hva er "mye hund"? Mye lyd? 

Skrevet
På 27.5.2018 at 9:03 PM, simira skrev:

Hva om er egnet førstegangshund avhenger mye av hva slags hundehold man ser for seg og hvor mye arbeid man er villig til å legge i å sette seg inn i rasen.

Når det er sagt så er yorkien nok en fin førstegangshund til selskap og tur, og kanskje prøve seg litt på ulike hundesporter uten å ha de store ambisjonene. Jeg kjenner ikke rasen veldig godt, men anbefaler deg å ta kontakt med raseklubben og oppdrettere for mer informasjon.

Enig her, raseklubben er et bra sted å begynne, det fins et forum også.

Jeg er på min andre yorkie, men har hatt andre hunder før, så vanskelig for meg å vurdere den som førstegangshund.

Min opplevelse er at det er en terrier, har tendens til egne meninger. Men   den er samarbeidsvillig og treningsvillig og veldig grei å ha med å gjøre, syns jeg, når man bruker positiv forsterkning. 

Når det gjelder bjeffing har jeg ikke hatt problemer med det med noen av mine, men jeg vet jo at det fins yorkier som bjeffer mye. Minien forventer godbit når han lar være å bjeffe i utfordrende situasjoner. Og det er ham vel unt;)

Det sier vel seg selv at jeg syns det er en super rase, ellers hadde jeg ikke fått meg nr 2. Når det er sagt, så er rase en ting, men det vil jo alltid være individuelle forskjeller

Skrevet

Ellers er det vel kanskje på sin plass å nevne at jeg har møtt endel (erfarne) yorkieeiere som mener at den trenger streng oppdragelse, gjerne i Cæsar Milan sin ånd. Dette er jeg helt uenig i, jeg opplever at det er en hund som ikke trenger en sterk eier, men derimot trenger en eier som jobber i team med hunden, og tar den på alvor. Jeg inbiller meg at en av grunnen til at det er såpass mye problemer med småhunder, er at de ikke blir tatt på alvor og respektert på samme måte som en større hund blir.

Skrevet
3 minutter siden, Lothepus skrev:

Hva er "mye hund"? Mye lyd? 

Har du kjennskap til terriere? 

Nemi1 er inne på noe når hun nevner egne meninger. Noen vil kanskje også betegne dette som stri,men dette har selvsagt også et snev av subjektivitet i seg. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...