Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Har en liten kar på 2,5 år. Frisk og rask tilsynelatende. Han sover i senga med meg og min samboer.

Før påske tisset han litt i senga og i dag morges skjedde det igjen. Virker som at han blir forlegen når vi oppdager det og må skifte på senga osv. Kan nesten se at han skjemmes.

Kan han ha drømt? Eller kan det være ejakulering i søvne? Han "får seg" jo aldri noe...

Har ikkkehvitt sengetøy så ser ikke om det er gult eller ei. Det lukter urinaktig men jeg er usikker. 

Mengde ca en spiseskje så det er jo bare en skvett.

Burde jeg ta ham med til veterinær?

Endret av Frenchie1412
Skrevet
Akkurat nå, Frenchie1412 skrev:

Har en liten kar på 2,5 år. Frisk og rask tilsynelatende. Han sover i senga med meg og min samboer.

Før påske tisset han litt i senga og i dag morges skjedde det igjen. Virker som at han blir forlegen når vi oppdager det og må skifte på senga osv. Kan nesten se at han skjemmes.

Kan han ha drømt? Eller kan det være ejakulering i søvne? Han "får seg" jo aldri noe...

Har ikkkehvitt sengetøy så ser ikke om det er gult eller ei. Det lukter urinaktig men jeg er usikker. 

Mengde ca en spiseskje så det er jo bare en skvett.

Burde jeg ta ham med til veterinær?

Jeg ville tatt hunden med til veterinær for en sjekk ja. :) Det er ikke normalt at en relativt ung hund tisser på seg i søvne. 

Skrevet
5 timer siden, Frenchie1412 skrev:

Har ikkkehvitt sengetøy så ser ikke om det er gult eller ei. Det lukter urinaktig men jeg er usikker. 

Tips: Bruk et hvitt papir, en hvit serviett eller tørkepapir til å trekke opp litt av væsken, så får du sett fargen ;) Dette er lurt også for å se etter blod i det som kommer ut, som kan være tegn på urinveisinfeksjon.

Skrevet

Takk for svarene. 

Han er frisk og rask og tisser jo ikke inne ellers. Har lest litt om symptomene på uvi men synes ikke det stemmer. Skal følge med og skjer det igjen blir det en tur til vet.

Kan det evt være noen form for markering?

Skrevet
På 18.4.2018 at 3:51 PM, Frenchie1412 skrev:

Takk for svarene. 

Han er frisk og rask og tisser jo ikke inne ellers. Har lest litt om symptomene på uvi men synes ikke det stemmer. Skal følge med og skjer det igjen blir det en tur til vet.

Kan det evt være noen form for markering?

Vil egentlig ikke tro det er markering siden han sover når det skjer. Hvis det hadde vært sæd så hadde det nok vært mer klissete og hvitt ser jeg for meg. Litt forskjell på konsistensen der. Ville tatt en tur til veterinær. 

Skrevet
På 18. april 2018 at 3:51 PM, Frenchie1412 skrev:

Takk for svarene. 

Han er frisk og rask og tisser jo ikke inne ellers. Har lest litt om symptomene på uvi men synes ikke det stemmer. Skal følge med og skjer det igjen blir det en tur til vet.

Kan det evt være noen form for markering?

Hunder markerer ikke i søvne. Så hvis det blir en neste gang, hadde jeg tatt hunden med til veterinær for en skikkelig sjekk :)

Skrevet

Markering er det nok ikke, det er jo ofte mer sånn løfte på benet og pisse oppetter veggen eller møbler osv, for hannhunder iallefall. Og de markerer selvsagt ikke i søvne. Hadde nok fort vært litt mer mengde også.

Ejakulere i søvne kan de jo absolutt, selv om det kanskje er mer normalt hos enda litt yngre hunder, spesielt ifht at litt mindre raser ofte er litt tidligere voksne/modne enn store raser ifht alder. Men individuelle forskjeller er det jo uansett og din kanskje er litt sent moden feks og befinner seg kanskje i ca siste pubertetsrunde nå, og det kan jo forklare en del ihvertfall. Om det kan være sæd rett og slett, eller sædveske. 

Jeg tenker at om det er et lite uhell med urin så er det jo ikke nødvendigvis tegn på noe galt, hunder er vell ikke så forferdelig annerledes sånn rent kroppslig og mtp funksjoner her enn oss mennesker, vi kan drømme og være uheldig, og være uheldige i en hel rekke andre situasjoner, og her er det jo hverken mye eller ofte, at hunden "skjemmes" kommer antagelig mest på grunn av deres reaksjon, selv om dere evt ikke er sint på han så regner jeg med at dere som de fleste andre ikke blir overlykkelige om dere våkner til tiss i sengen, og det merker hundene og begynner å dempe, selv om de ikke nødvnedigvis aner hvorfor dere er sånn og selv om de ikke har noen forventninger til at dere skal ta ut dette humøret på hunden. 

Men uansett, tror dere at noe kan være galt så ta en tur til vet. Det er jo ikke normalt i den forstand at hunder tisser på seg i søvne og å utelukke uvi eller andre ting er et bra sted å begynne. Da får dere bekreftet at hunden er frisk(evt ikke frisk) og hunden slipper å feks gå å plages med uvi lenger enn nødvendig. Spesielt kanskje om det er noe som oppstår plutselig på en såpass "gammel" hund, det kan jo tyde på en endring av noe slag. Selv om jeg ikke synes det høres direkte foruroliggende ut nødvendigvis. 

  • Like 1
Skrevet

Jeg kom til å tenke på denne tråden i dag da jeg og min voksne sønn diskuterte ryggen/bekkenet til hunden vår i dag, og han kom til å nevne sin egen rygg som var skjev da han var liten...
Aner ikke om det har noe for seg, men iallefall Sønnen var sengevæter da han var liten, og etterhvert fant de ut at han var skjev i ryggen og at det mest sannsynlig var grunnen til sengevætinga. Og han ble kvitt problemet når ryggen ble behandlet av kiropraktor noen ganger...
Og jeg kom til å tenke på vår nyeste hund, som også tisset på seg ett par ganger i søvne, og hun har nå fått påvist låsning/skjevhet i rygg og bekken. Hun skal behandles hos kiropraktor neste uke.
Jeg aner selvsagt ikke om det kan være det som er grunnen til at hun tisset på seg- eller om det er noe sammenheng mellom tissingen hos din hund. Men kanskje verd å ta med hunden til kiropraktor å få sjekket ut bekken/rygg? bare i tilfelle liksom :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • De springende og cokerne jeg har vært borti har samtlige vært veldig god med nesen. Litt for opptatt av å bruke nesen til og med, til frustrasjon for eiere som vil drive med lp. Men hvorfor ikke bare bruke en av de dere har? De burde jo duge i massevis? Viss ikke så har man jo alltids working utgaven av både cocker og springer som ett alternativ.  
    • Nei. 😆 jeg takler ikke hund som lukter "parfyme" fra sjampo etter vask. Sykt kvalm å "feil"/kunstig lukt.
    • En selskapshund, "fuglehund" og en vokterhund.. 3 veldig forskjellige hunder i både størrelse,  type og bruksområde.  Hva lurer du på mer spesifikt? Det er ganske omfattende å skulle beskrive 3 hele hunderaser på generelt grunnlag.
    • Jeg tenker nok at dette handler mer om hvordan du samhandler med hunden enn om.at du er hovedmennesket.  Du synes synd på hunden og vier sikkert mer oppmerksomhet til disse uønskede dillene og når det hjelper å mase så maser man mer.  Sørg for at hunden får det den trenger, helst før den maser selv. Når man vet at hundens behov er dekket så kan man helt fint ignorere eller bare be den kutte ut å gå å legge seg.  På siden av det hele, hvorfor er du alene ansvarlig for at alle de andre i huset ikke skal forstyrres av denne hunden? Er den bare din? Og hvorfor ikke bare legge den på stua eller så skjermet som det går an å få det fra soverom?    Kommer du hjem fra jobb å ingen har vært på skikkelig tur med han så er det antagelig greit å bare gå ut først som sist, det har iallefall jeg alltid gjort. Gå en passelig tur, deretter inn å slappe av med god samvittighet. Å få de andre til å hjelpe til mer er nok en positiv ting for deg og skulle bare mangle, men det alene vil ikke nødvendigvis fikse masingen,  det handler nok mer om deg.
    • Jeg er ute etter en hund som skal brukes til soppsøk, evt. blodspor.    Men hvilken hund skal man velge? Jeg har vurdert både springer og cocker spaniel, men syns kanskje at det er mange «pyntehunder» og ikke så mange med fokus på nesa. Ikke at det er noe galt i det altså! Man har selvfølgelig ulik bruk for hunden sin🙌  Jeg vurderer derfor andre hunderaser men vil gjerne høre andres erfaringer/ meninger om både spaniel og andre hunderaser.  Selv driver jeg med jakt, og har en Vorsteh og en tysk Jaktterrier. Jeg har erfaring med nosework, blodspor og litt ettersøk. Begge hundene mine krever mye aktivisering og stimuli. Derfor er jeg ikke redd for en hund som krever mye. Gjerne mellomstor eller liten i størrelsen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...