Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei, jeg lurer på om det er noen som har erfaring med å anskaffe seg en dogo canario tispe (valp)  dersom man har en han hund (voksen hanhund) fra før ? Går dette fint eller er det et sjanse spill? 

Skrevet

Det går nok helt fint ? om det du spør om er om hundene vil gå sammen uten bråk? Man har jo aldri  100%garanti for noe med levende dyr,  men det er sjeldent problematisk med en hannhund  og en tispe

Skrevet

Tusen takk for svar ? Beklager uklarheten, men ja det var akkurat det jeg tenkte på. Men hvordan er forskjellen fra en hund til to hunder ? Vet jo det går dobbelt så mye penger, trening, kjærlighet og kurs, men utover det Hvordan har dere andre merket forskjellen mellom en og to hunder ?

 

Skrevet (endret)

Jeg ville nå kanskje sagt at det å ha to eller flere hunder uansett kjønn, i en rase som ikke direkte kjent for sin  kompatibilitet med andre hunder kan være et noe større sjansespill enn når det kommer til mer 'hundevennlige' raser.

Men uansett rase, jeg ville aldri frivillig ha hatt hunder av forskjellig kjønn i samme hus ,der begge er komplette. Løpetiden kan bli et lite helv.., hvis hannhunden er av den 'rette' sorten. Det må mye mer tilrettelegging og hensynstagende  til, når man har komplette hunder av motsatt kjønn i hus. 

Når det kommer til forskjellen mellom en og to, så er du jo allerede inne på en del av tingene men jeg vil nevne noe annet. DC er jo en stor og sterk rase og som nevnt ikke alltid så grei når det kommer til andre hunder.. Klarer du med to sterke hunder ute på tur f.eks? Hva skjer om en eller begge finner ut at de skal ta en annen hund? Klarer du å holde dem igjen da? 

Endret av QUEST
  • Like 1
Skrevet
6 timer siden, Marlat77 skrev:

Hei, jeg lurer på om det er noen som har erfaring med å anskaffe seg en dogo canario tispe (valp)  dersom man har en han hund (voksen hanhund) fra før ? Går dette fint eller er det et sjanse spill? 

Jeg ville nok ha sørget for at hunden var mer enn to år gammel før jeg skaffet hund nr to. :) Og signerer det Quest nevner. Klarer du å ha kontroll på to så store hunder hvis de bestemmer seg for at de skal over hovedveien for å hilse på en hund eller finner ut at katter er gøy å jage?

  • Like 1
Skrevet
8 hours ago, Marlat77 said:

Tusen takk for svar ? Beklager uklarheten, men ja det var akkurat det jeg tenkte på. Men hvordan er forskjellen fra en hund til to hunder ? Vet jo det går dobbelt så mye penger, trening, kjærlighet og kurs, men utover det Hvordan har dere andre merket forskjellen mellom en og to hunder ?

 

Det kommer veldig an på hundene egentlig. På den positive siden så har de jo ofte mye glede av hverandre, aktiviserer hverandre osv. Er de greie og velloppdratte så er det jo ofte ikke så mer tidskrevende osv, man må jo gå tur selv om man bare har en osv også. Men pass feks kan bli vanskeligere å få til 2 hunder enn 1(om man ikke bruker kennel),  Kanskje ikke like enkelt å ha dem med rundt på besøk osv, det kommer jo litt an på hundevennligheten dit man kommer., osv. Oppstår det noen form for problem, feks utagering e.l. så er det ikke bare dobbelt så ille med 2, da er det fort mye mer komplisert. Iallefall om man er bare en om det. Ikke uvanlig at den andre hunden henger seg på også om en begynner å tulle, selv om det bare er den ene som egentlig har problemet osv. Har man en har man begge hender å bruke på den om man må bare fysisk ha kontroll, eller man har en hånd til bånd og en hånd til godbit, leke etc som gjør trening lettere. Og med store hunder så er det jo også et poeng med ren fysisk styrke, om man greier å holde begge om de bestemmer seg for noe. 

Skrevet

Uansett rase eller kjønn - det er veldig viktig at valpen får miljøtrening og sosialisering på egen pote, uten å dilte i hælene på den voksne. Ellers risikerer du en uselvstendig, kanskje engstelig og utagerende hund. Så derfor tar det mye mer tid med flere enn en hund, for samtidig skal jo den voksne ikke oversees. Det kan også, som andre har nevnt, bli en utfordring med begge kjønn i hus.

  • Like 1
Skrevet

Er enig i det de andre sier. Særlig dette med miljøtrening og sosialisering. Det er kjempe viktig for en rase som dc, så viktig at valpen får være med på masse rart aleine. Og med en sterk rase som dc i hus med en annen hund bør du være ekstra flink med grensesetting og regler, og det å alltid være konsekvent med dette. Sørg for at begge hundene skjønner at du bestemmer hva som er lov og ikke. Hva slags rase har du fra før av, og hvor gammel er den? Ville også vært litt obs på ressursforsvar, og vært nøye på matrutiner ol. Er noen dc’er som kan være litt ugreie der med andre hunder. 

Så lenge hundene har klare grenser og valpen får egentid i den store verden tenker jeg det går veldig fint ? 

Skrevet
17 timer siden, Marlat77 skrev:

Tusen takk for alle svar og meninger setter veldig stor pris på det ? for å spesifisere litt mer bor jeg ikke alene, jeg bor med kjæresten. Og hunden jeg har fra før er en blandinghund på 30-35 kg så han er ikke gigantisk. Og når det gjelder å holde hunden igjen om det skulle Være noe har jeg troen på at jeg klarer, jeg er oppvokst med en berner sennen på 55 kg og har holdt han igjen før.  jeg er veldig konsekvent har klare rammer for hva som er greit og ikke og jeg har plan om og ta med en eventuell hund nr2 med på akkurat samme kurs som jeg gikk med han første. 

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...