Gå til innhold
Hundesonen.no

Undersøkelser i forbindelse med valpekjøp.


Recommended Posts

Skrevet


Når dere skal kjøpe valp og har bestemt dere for rase, hvilke undersøkelser gjør dere og på hvilke arenaer? 
Jeg står imellom to-tre raser nå, og har henvendt meg til endel mennesker som har erfaring med både bruk og hold av rasene og oppdrettere. Jeg opplever at folk er forholdsvis ærlige, men hvordan går jeg frem for å finne ut mer om linjer enn det som står i dogweb? Jeg drar på besøk til aktuelle oppdrettere og spør og graver om hundene, men jeg vil også gjerne vite litt om søsken til foreldredyr og tidligere avkom. Helseundersøkelser som er påkrevd er greit å få tilgang til, men jeg kunne tenke meg å vite mer om mentalitet og bruksegenskaper på disse hundene og. Er det hysteri å holde på sånn når man i realiteten "bare" skal ha en godt brukende familiehund/hobbykonkurransehund? Har dere en sjekkliste dere går etter? Tar dere kontakt med eierne av de ulike hundene som er i slekt med mor/far eller snakker dere bare med oppdretter av kullet? Hva hvis far er utenlandsk? 

Jeg følger magefølelsen en del, men jeg vil gjerne ha fakta på bordet, og vet at folk ikke alltid er 100% ærlig om ting som kan være lenger bak i linjer av ulike problemer. Hvordan avdekker jeg dette? 

Guest Snusmumrikk
Skrevet
4 timer siden, Midas skrev:

Skal sjekke det ut. 

Er det sånn at om hunder er MH beskrevet så kommer det automatisk inn på dog web?

MH på dogweb er relativt nytt, så eldre hunder kan ha gått MH uten at resultatet er lagt inn. 

Skrevet

Hunder avlet til selskap er dessverre ganske vanskelige å orientere seg i. :hmm: De fleste deltar verken på utstillinger, prøver eller andre hunderelaterte aktiviteter, og det gjør det jo vanskelig å få møtt dem. Få helsetester og stiller opp på mentaltest. Bruksegenskaper er det umulig å danne seg et godt bilde av om man ikke får sett det i praksis.

MH utført i nyere tid kommer opp i Dogweb. I SKK Hunddata har de lagt inn mentaltester i mange år, så den kan det være greit å kikke i. Mange i Norge tester hundene sine i Sverige.

Selv prøver jeg helst å hilse på flest mulig hunder av lignende linjer, særlig tidligere avkom, helsøsken og besteforeldre. Når jeg er på et arrangement eller treffer interessante hunder i forbindelse med annet, prater jeg med de som har hunder av linjer jeg er interessert i. Hundefolk er stort sett pratesalige og liker å snakke om sine hunder selv om de ikke kjenner deg. 
:) Da får jeg både sett hvordan hundene er og høre hva eierne forteller. Det gir litt mer informasjon om helsestatus og mentalitet utenom det jeg finner i databasene og får fortalt fra oppdretter.
Dette er ikke alltid realistisk å få til når man er helt ny i en rase eller bor lite sentralt, men vil likevel anbefale å se etter valp fra linjer du har vært borti på andre arenaer enn kun hjemme hos oppdretter.

  • Like 1
Skrevet
52 minutter siden, CrazyTerrierLady skrev:

Hunder avlet til selskap er dessverre ganske vanskelige å orientere seg i. :hmm: De fleste deltar verken på utstillinger, prøver eller andre hunderelaterte aktiviteter, og det gjør det jo vanskelig å få møtt dem. Få helsetester og stiller opp på mentaltest. Bruksegenskaper er det umulig å danne seg et godt bilde av om man ikke får sett det i praksis.

MH utført i nyere tid kommer opp i Dogweb. I SKK Hunddata har de lagt inn mentaltester i mange år, så den kan det være greit å kikke i. Mange i Norge tester hundene sine i Sverige.

Selv prøver jeg helst å hilse på flest mulig hunder av lignende linjer, særlig tidligere avkom, helsøsken og besteforeldre. Når jeg er på et arrangement eller treffer interessante hunder i forbindelse med annet, prater jeg med de som har hunder av linjer jeg er interessert i. Hundefolk er stort sett pratesalige og liker å snakke om sine hunder selv om de ikke kjenner deg. 
:) Da får jeg både sett hvordan hundene er og høre hva eierne forteller. Det gir litt mer informasjon om helsestatus og mentalitet utenom det jeg finner i databasene og får fortalt fra oppdretter.
Dette er ikke alltid realistisk å få til når man er helt ny i en rase eller bor lite sentralt, men vil likevel anbefale å se etter valp fra linjer du har vært borti på andre arenaer enn kun hjemme hos oppdretter.

Det er vel egentlig raser som kan brukes til mye, men som ikke blir så mye målbart brukt. Har sjekket det jeg kan på dogweb. Det er et kull som muligens kan være aktuelt i 2018, og den tispa har et kull fra før som ble født i 2017. Avkommene er ikke røntget da det er for tidlig, men ved parring vil de være røntget. Uansett er ikke HD/AD et problem på de linjene. Kjenner jeg kunne tenke meg at det var litt lenger mellom de to kullene, så man får sett skikkelig hvordan det første kullet utvikler seg. Jeg skal prøve å få truffet noen av disse avkommene. Jeg har mulighet til å treffe de som bor i omegn her, og vil prøve å komme i kontakt med flere som har valp fra det første kullet. Det skal jo selvsagt brukes en annen far til det kommende kullet, og det er ikke en som er fra Norge, men jeg vet hvem eier er på fb så jeg kan jo kontakte henne og be om mer info om far og eventuelle avkom. Jeg vet så lite om han så jeg vet ikke om han har avkom fra før. 

Skrevet

Jeg prøver å få til å møte noen av hundene fra oppdrettet om de bor i nærheten eller er innen rimelig avstand. Ut over det har jeg igrunnen bare dogweb, jungeltelegrafen og oppdretters ord. Det går også an å ta kontakt med tidligere valpekjøpere og høre hvordan de opplever hunden fra gitt oppdretter selv om du ikke har mulighet til å møte dem. De oppdretterne jeg har endt med å kjøpe valp fra har vært mer enn villig til å gi kontaktinfo videre hvert fall. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...