Gå til innhold
Hundesonen.no

HJELP! Undervektig hund?


Recommended Posts

Guest Cavalier123
Skrevet

Cavaliertispe på 5 år. Foret de to siste mnd på mush (råfor), mistenker at hun har fått for lite. Prøvde å slanke henne litt, men tror ikke jeg gikk riktig fram. Byttet tilbake til tørrfôr nå. Passer på at hun spiser nok til hvert måltid. Men annet enn dette? Noen tips? Hvordan kan jeg gå fram? Noen som vet om det kam være noe galt med henne? Konsekvenser? Osv

Man ser det ikke direkte på hun at hun er undervektig. Men kjenner man på henne kjenner man ribbeina godt. Samt overgangen fra brystkasse til buk er veldig brå. Man kan kjenne de siste ribbeina som avslutter brystkassen, så er det på en måte et lite fall (ikke mye) til buken. Hun vil ikke hoppe opp i sofaen lengre, gjør d noen ganger. Og når vi går på tur eller hvis man løfter henne kan det være at hun plutselig bjeffer (som om hun har vondt, et lite pip). 

Elsker hunden min, takk for hjelp på forhånd hilsen en veldig bekymret matmor. 

Skrevet

Høres jo ikke ut som hun er så veldig tynn. Du skal kjenne ribbeina. Derimot høres det jo ut som noe gjør vondt. Om det er muskler, ledd, rygg eller annet, er umulig å si. En god sjekk hos dyrlege vil jeg si er en fornuftig ting.

  • Like 5
Skrevet

Ja, nei. Det behøver jo ikke være all verden. Strekk, låsning el. Dere må jo vurdere om dere ser ann, eller vil finne ut av det. Å vegre seg for å hoppe  viser jo at noe gir ubehag.

  • Like 1
Skrevet

Tror ikke du trenger å bekymre deg for vekta iallefall eller at det er noe problemer knyttet til underernæring om det var det du tenkte på. Høres ut som en hund i passelig hold som har pådratt seg noe annet, og det skjer jo innimellom.

Angående foring så er det jo bare å øke mengde om hunden blir for tynn/har gått ned nok. Anbefalinger av mengde ligger jo på 2% av ønsket kroppsvekt når man forer rått, men det er uansett bare et utgangspunkt. Mengde må alltid tilpasses behovet samme om man gir tørt eller rått. Blir de tynne gir man mer og blir de tykke gir man mindre. 

Skrevet

Hvis hunden er for tynn ( og vil spise) så forer du mer. Forøvrig ville jeg tatt henne med til dyrlegen hvis hun har smerter eller har endret 'oppførsel' . Hvis hun har hoppet opp i sofa tidlige og reagerer ved løfting, så tyder det på at noe er galt. 

  • Like 1
Skrevet

For meg høres det unektelig ut som noe er galt, og hadde det vært min hund så hadde jeg tatt en grundig sjekk hos veterinær fra topp til tå. Og kanskje en runde hos fysioterapeut også. Blir min hund tynn, eller piper når man løfter henne, er det i hvert fall bra sikkert at noe ikke stemmer. Tror ikke hun hadde blitt undervektig om jeg så hadde sulta henne i flere uker. Og det er vel ganske gjengs for rasen at de heller har litt for mye enn for lite og er vanskelige å holde slanke.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...