Gå til innhold
Hundesonen.no

HJELP! Undervektig hund?


Recommended Posts

Guest Cavalier123
Skrevet

Cavaliertispe på 5 år. Foret de to siste mnd på mush (råfor), mistenker at hun har fått for lite. Prøvde å slanke henne litt, men tror ikke jeg gikk riktig fram. Byttet tilbake til tørrfôr nå. Passer på at hun spiser nok til hvert måltid. Men annet enn dette? Noen tips? Hvordan kan jeg gå fram? Noen som vet om det kam være noe galt med henne? Konsekvenser? Osv

Man ser det ikke direkte på hun at hun er undervektig. Men kjenner man på henne kjenner man ribbeina godt. Samt overgangen fra brystkasse til buk er veldig brå. Man kan kjenne de siste ribbeina som avslutter brystkassen, så er det på en måte et lite fall (ikke mye) til buken. Hun vil ikke hoppe opp i sofaen lengre, gjør d noen ganger. Og når vi går på tur eller hvis man løfter henne kan det være at hun plutselig bjeffer (som om hun har vondt, et lite pip). 

Elsker hunden min, takk for hjelp på forhånd hilsen en veldig bekymret matmor. 

Skrevet

Høres jo ikke ut som hun er så veldig tynn. Du skal kjenne ribbeina. Derimot høres det jo ut som noe gjør vondt. Om det er muskler, ledd, rygg eller annet, er umulig å si. En god sjekk hos dyrlege vil jeg si er en fornuftig ting.

  • Like 5
Skrevet

Ja, nei. Det behøver jo ikke være all verden. Strekk, låsning el. Dere må jo vurdere om dere ser ann, eller vil finne ut av det. Å vegre seg for å hoppe  viser jo at noe gir ubehag.

  • Like 1
Skrevet

Tror ikke du trenger å bekymre deg for vekta iallefall eller at det er noe problemer knyttet til underernæring om det var det du tenkte på. Høres ut som en hund i passelig hold som har pådratt seg noe annet, og det skjer jo innimellom.

Angående foring så er det jo bare å øke mengde om hunden blir for tynn/har gått ned nok. Anbefalinger av mengde ligger jo på 2% av ønsket kroppsvekt når man forer rått, men det er uansett bare et utgangspunkt. Mengde må alltid tilpasses behovet samme om man gir tørt eller rått. Blir de tynne gir man mer og blir de tykke gir man mindre. 

Skrevet

Hvis hunden er for tynn ( og vil spise) så forer du mer. Forøvrig ville jeg tatt henne med til dyrlegen hvis hun har smerter eller har endret 'oppførsel' . Hvis hun har hoppet opp i sofa tidlige og reagerer ved løfting, så tyder det på at noe er galt. 

  • Like 1
Skrevet

For meg høres det unektelig ut som noe er galt, og hadde det vært min hund så hadde jeg tatt en grundig sjekk hos veterinær fra topp til tå. Og kanskje en runde hos fysioterapeut også. Blir min hund tynn, eller piper når man løfter henne, er det i hvert fall bra sikkert at noe ikke stemmer. Tror ikke hun hadde blitt undervektig om jeg så hadde sulta henne i flere uker. Og det er vel ganske gjengs for rasen at de heller har litt for mye enn for lite og er vanskelige å holde slanke.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...