Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
Just now, QUEST said:

Bonden som eigde disse dyra hadde leita hele høsten etter dyra sine i sitt eget beiteområde som er naturlig. Disse dyra hadde kommet på avveie. Dyreeier ble aldri varslet. Vernere som ønsker fri flyt av rovdyr benytter en hver anledning til å sette beitedyr-bønder i et dårlig lys, og denne saken er vel et skoleeksempel på akkurat det.

Kommentar under saken. Det er også en oppfølgingsartikkel som dessverre ligger bak en betalingsmur, der overskriften er: 

Ukjent for oss, sier Kjorstad

Skrevet

- Jeg er opptatt av at det er fakta som blir lagt til grunn, og vi kan ta Nord-Fron som eksempel: I kommunen var det 29 husdyreiere som søkte om erstatning for sauer som skal ha blitt tatt av fredet rovvilt. Totalt ble 10.935 dyr sluppet på beite. Av dette ble bare 23 dyr dokumentert, eller antatt drept av rovdyr. Dette tilsvarer en prosent på 0,2.

Landbrukets største svindel

- Husdyreierne søkte erstatning for 107 søyer og 726 lam. Av disse erstattet Fylkesmannen 38 søyer og 386 lam - altså over 400 mer enn det som var dokumentert.

- I hele Oppland ble 86.295 sauer sluppet på utmarksbeite i fjor vår. Det er antatt og dokumentert at rovdyr drepte 439 av disse. Ulven alene tok over 300 sauer. Hvordan er det mulig å unngå å finne igjen rester av alle dyrene som påståelig blir borte? Og hvordan skal jerv og gaupe greie å spise alt dette?

- Inntil det motsatte er bevist, må jeg ha lov til å spørre om den lukrative erstatningsordningen innbyr til norsk landbruks største svindel, sier Bjørn Roar Løkken.

Skrevet

Dette kunne vært en artikkel om meg. Har hatt to sauer og to lam på avveie. Møtte dem flere ganger i høst men de var blitt ville og vi lyktes ikke å få de hjem. I november var siste gang jeg hadde sikker observasjon av dem. Vi har siden lett etter de, til fots, på ski når snøen kom og har hatt oppslag om at folk måtte ringe hvis de hørte bjeller. Vet ikke hvor mange bomturer vi har gått. 2 januar ble jeg oppringt da var de observert en heeeeelt annen plass enn der vi har lett etter de. Og en helt annen plass enn der folk har hørt bjelleklang. Fikk de hjem og de var heldigvis friske og fine - men de kunne jo vært døde hadde jeg vært riktig uheldig. Hadde de vært døde hadde det føltes skikkelig bra å bli hengt ut i avisa slik som denne bonden blir gitt... bønder tenker ikke kun på erstatning (hva slags erstatning forresten? Her som ikke er rovdyr erstattes ingenting hvis sauene dør eller blir borte) men vi er ikke synske - hvis man ikke har GPS bjeller og leter i rett område er det jo umulig å vite hvor de befinner seg. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...