Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
40 minutter siden, Absolute Entertainer skrev:

Frøkna har fått av seg store masken idag til fordel for en mindre nesegrime :D 

D7FD4B95-0279-453A-BCDB-2297D7AB4EE5.thumb.jpeg.689e617ad79ff79f20696536c792b84c.jpeg58D07070-028E-455D-906A-29B220C2520D.thumb.jpeg.fa0142dd4244744a282dba28f87871e1.jpeg

Fantastisk! :D 

  • Like 1
  • Svar 912
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Idag fikk vi vite at jeg trolig blir mamma til en liten jente  Helt surrealistisk følelse å se lille sprelle rundt der inne, turne og bevege alle bein og armer 

Idag, 32+1, er vi kvitt pustehjelpen helt  

Fine frøkna puster av seg selv og overrasker stadig ❤️

Posted Images

Skrevet

Liten oppdatering herifra.

Lørdag ble det bestemt at Leah skulle bli kvitt den store pustemasken til fordel for en enkel versjon i nesen. Hun virker veldig fornøyd med det og sykepleierene sier hun klarer seg veldig fint. Godt å få sett mer av ansiktet hennes også. Hun beholder denne nesegrimen frem til de er helt sikre på at hun ikke trenger ekstra tilførsel av oksygen. 

Igår ble matrutinene hennes endret fra å gi kontinuerlig mat i sonden til å gi det de kaller måltider - mat i 2,5 time og så 30 min pause i første omgang. Dette for å lære magen å jobbe med mat i perioder og for hennes del at hun får kjenne litt på sultfølelse. Neste steg med maten er kortere måltider og så en kombinasjon med mating av brystet. 

Og ikke nok med det! Idag ble hun flyttet over i stor seng da hun er så varm i kuvøsen. Virker fornøyd foreløig og det ble litt lettere å få stelt + kommunisert med henne. Etterpå skal hun få sitt første bad, det er på tide etter 3 uker. 

Klem fra oss

D0D1D9C7-3F0A-4357-9F98-BFE542EA1DC0.thumb.jpeg.91e73a3f6aa65144fd83939ad263bed3.jpeg6A85D7F1-8D86-4CF6-BD1D-423297FE3A8F.thumb.jpeg.473bbafc0a585e678d8682076e21f255.jpeg

  • Like 12
Skrevet

Så fin oppdatering! :heart: Hvordan er det å ha er barn? Plutselig syntes jeg det gikk så fort etter alt strevet dere har hatt!

Skrevet
13 timer siden, Marie skrev:

Så fin oppdatering! :heart: Hvordan er det å ha er barn? Plutselig syntes jeg det gikk så fort etter alt strevet dere har hatt!

Tja, si det. Hun er jo litt på lån ennå så ikke fått helt følelsen ennå. Veldig glad i henne og beskyttende, men blir jo noe annet når vi får aleneansvar. 

Skrevet

Kjenner jeg gruer meg litt til i morgen, da blir det en tur til øre-,nese-,hsls klinikken for å få en vurdering av tungebåndet og så blir det vel til at de klipper det tror jeg.

Skrevet
2 minutes ago, Maren said:

Kjenner jeg gruer meg litt til i morgen, da blir det en tur til øre-,nese-,hsls klinikken for å få en vurdering av tungebåndet og så blir det vel til at de klipper det tror jeg.

Krysser fingrene! Og for at det blir et fullstendig klipp og at det vil hjelpe! :D 

Skrevet
52 minutter siden, Wachita skrev:

Krysser fingrene! Og for at det blir et fullstendig klipp og at det vil hjelpe! :D 

Håper de klipper, hvis ikke må jeg vurdere å slutte å amme og det er noe jeg ikke vil

Skrevet

På sykehuset her er det sjeldent de klipper. Begge mine søstre måtte få det utført privat (Oslo og Bergen) og vi bor i Kristiansand.. 

Utrolig at det ikke er noe som det er mer ekspertise på offentlig.

Skrevet
Just now, Maren said:

Håper de klipper, hvis ikke må jeg vurdere å slutte å amme og det er noe jeg ikke vil

Du kan få gjort det privat :) Er hvertfall ei i Oslo, og en i Bergen som jeg vet om!

Skrevet

Jeg har nå vært alene(imens samboer er på jobb) med begge barna i ei uke, og det går overraskende fint :D

Jeg må bare ta kveldsturen med Nico for å lufte hodet i noen minutter(han er jo skadet, så det er bare snakk om noen få minutter tisserunde) hver kveld, hvis ikke topper det seg litt innimellom :lol:

99EEEEA8-BB1E-4586-BEAE-8873107C94B8.jpeg

  • Like 6
Skrevet

Og min lillemann ble nettopp TO år :wub: Det er like rart hver gang det slår meg, at i to år (og noen dager nå da, han fyllte på mandag) har jeg vært mammaen hans. Lille kule fyren min!

32525936_10160467326210341_3252830310970

Lange lyse krøller og latter som sitter løst, det er jaggu fint dette! Og tar jeg ikke helt feil er det faktisk to år akkurat siden vi kom hjem fra sykehuset, husker så innmari godt hvor rart det føltes. Bilturen hjem hvor jeg satt baki mens han steinsov, og jeg turte nesten ikke se vekk :teehe: Samboeren kjørte, altså :P 

  • Like 4
Skrevet

Og min lille frøken var akkurat på besøk på skolen, fikk møte klassen sin, og i dag var det siste sommeravslutning i barnehagen???  L er klar for skolen, men JEG syns det er passe skummelt. 

(Gratulerer til de som har hatt bursdag?)

  • Like 2
Skrevet
Akkurat nå, Betty skrev:

Gratulerer til Berit. :heart: Bursdag på samme dag som TJ hun. :)

Så koselig! :ahappy:

Takk for gratulasjoner alle! Og gratulerer med toåring Aslan!

Huff, barnehagetiden går alt for fort Marianne, jeg har begynt å kjenne litt på det allerede! 

Skrevet
1 time siden, *Marianne* skrev:

Og min lille frøken var akkurat på besøk på skolen, fikk møte klassen sin, og i dag var det siste sommeravslutning i barnehagen???  L er klar for skolen, men JEG syns det er passe skummelt. 

(Gratulerer til de som har hatt bursdag?)

Samme her! Har en gutt som skal begynne på skolen til høsten. Tida går fort ja.

  • Like 1
Skrevet
30 minutter siden, Lillekrapyl skrev:

Samme her! Har en gutt som skal begynne på skolen til høsten. Tida går fort ja.

Det er jo en bra ting, men litt vemodig og? alle faser har sin sjarm, men jeg klamrer meg litt til store lille H som liksom er litt babyen min enda. Og plutselig er det han som skal begynne på skolen...!

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...