Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor høy innavlsgrad har din hund?


Recommended Posts

Skrevet
Akkurat nå, Artemis skrev:

Jupp, GB... Var ikke meningen å svartmale egen rase helt altså, men når man begynner å lete litt så ligger det meste mellom 10-30%, og det er jo ikke slik det burde være. Raseklubben i hjemlandet har bestemt seg å ta grep med utkrysning FØR rasen blir sykdomsbefengt, men det er jo ikke alle som en enige i den taktikken da. :rolleyes: Hvis jeg skulle hatt en til hadde jeg glatt valgt samme oppdretter igjen. En som er våken for rasens problemer og har kastet seg aktivt inn i utkrysningsprogrammet(et internasjonalt program hvor det foretas utkrysninger parallelt i flere land).

Høres ut som de virkelig trenger å kjøre på med utkryssninger, ja.

Min egen rase er jo faktisk enda mindre, men med utkryssninger og mange gamle i fryseren, så holdes innavlsgraden på mellom 0 og 5, de fleste kombinasjoner under 3. Jeg tror cluet er at avlsrådet i praksis styrer all avl, i samarbeid med genetiker. Målet er at alle kombinasjoner skal ned i 0 i løpet av en tiårs periode.

  • Like 1
  • Svar 59
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Innavlsgrad blir fort stemplet som roten til alt ondt, fordi det brukes for å forklare både "ordinære" sykdommer og ekstremavl - jamfør fokuset som har vært på kortsnuteraser, schäferhund og cavalier

Det er egentlig uinteressant å snakke om innavlsgrad uten å spesifisere antall generasjoner. For mange slår seg på brøstet fordi de har null innavlsgrad, men de titter bare på tre generasjoner og aner

Mine har hatt 0,02%, 1,5% og 0,5% på de generasjonene jeg har oversikt over. Den reelle graden er garantert høyere da en del individer mangler om jeg går 5 eller flere generasjoner tilbake. Jeg har

Posted Images

Skrevet
Akkurat nå, Pringlen skrev:

Jeg tror cluet er at avlsrådet i praksis styrer all avl, i samarbeid med genetiker. Målet er at alle kombinasjoner skal ned i 0 i løpet av en tiårs periode.

Da slipper man i det minste at kreative hjerner skal sjekke hva som skjer hvis man ... (fyll inn det som måtte passe).

Tror faktisk at det kan være lurt å styre avlen i enkelte tilfeller. En del raser ville nok vært godt tjent med det. 

  • Like 1
Skrevet

Hvor finner dere graden utover de 4 generasjonene (foreldre, besteforeldre og olde) som ligger i dogweb?

Regner det det uansett er håpløst på min som allerede har to tomme felt på oldeforeldre, og mange tomme lengre bak. Iværtfall i dogweb. En god mulighet er jo også at de ikke er registrert, i og med at rasen fremdeles har åpen stambok som jeg har skjønt det.

Skrevet
9 minutter siden, Kristiin skrev:

Hvor finner dere graden utover de 4 generasjonene (foreldre, besteforeldre og olde) som ligger i dogweb?

Regner det det uansett er håpløst på min som allerede har to tomme felt på oldeforeldre, og mange tomme lengre bak. Iværtfall i dogweb. En god mulighet er jo også at de ikke er registrert, i og med at rasen fremdeles har åpen stambok som jeg har skjønt det.

Du kan velge å se for 8 generasjoner i dw.

Skrevet
2 minutter siden, Kristiin skrev:

Hvor finner dere graden utover de 4 generasjonene (foreldre, besteforeldre og olde) som ligger i dogweb?

Regner det det uansett er håpløst på min som allerede har to tomme felt på oldeforeldre, og mange tomme lengre bak. Iværtfall i dogweb. En god mulighet er jo også at de ikke er registrert, i og med at rasen fremdeles har åpen stambok som jeg har skjønt det.

Du trykker på utvid stamtavle, eller noe i den duren, så åpnes det i ny fane :)

Skrevet
17 minutter siden, Sprettballen skrev:

Du trykker på utvid stamtavle, eller noe i den duren, så åpnes det i ny fane :)

Det får jeg til, men sto ingenting om innavlgrad på den utvidete stamtala (som jeg ser iværtfall) :P

Skrevet
Akkurat nå, Kristiin skrev:

Det får jeg til, men sto ingenting om innavlgrad på den utvidete stamtala (som jeg ser iværtfall) :P

Du må rulle ned for å merke av at du vil se innavl :) 

Skrevet
9 timer siden, maysofie skrev:

Du må rulle ned for å merke av at du vil se innavl :) 

Da fikk jeg det til, å fremdeles like høy prosent ved 6 generasjoner som 4. 

Samme tippoldefar på morsiden som oldefar på farsiden :)

..men kan jo fult mulig ha et reelt høyere tall siden hun mangler veldig mye :lol:

 

Guest Michellus
Skrevet

Over åtte generasjoner. Angus sin er på 1,692%, Alice sin er på 0% og Sera sin er på 3,424%.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...