Gå til innhold
Hundesonen.no

Teoretisk sp: energisk og førerorientert hund?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg hadde for flere år siden en utrolig intens jack russel. Vi gikk kurs med brukshundklubben, stort sett sammen med doberman. Han var rå på alt av lydighet og spor. Han hadde en intensitet og arbeidsvilje som jeg kjenner jeg savner mye. Familiehunden her er en bulldog (dorset), og er ikke veldig arbeidsglad og ikke veldig førerorientert heller, men snill og grei.

Når hun har forlatt oss og barna er store ønsker jeg meg en hund med de samme egenskapene som terrieren, men som kan gå overens med både folk og dyr. Han taklet ikke folk med mindre han var "på komando", f.eks ved fot, eller dekk.  Da kunne han ikke brydd seg mindre. Men løs eller i bånd var han et mareritt for alle andre enn meg selv. Dette til tross for sosialisering og trening fra han var liten. Det var det som til slutt felte ham. 

Jeg savner å kunne terpe på plassering, lære inn nye øvelser, ha en dønn stødig innkalling og en hund som er ivrig i sporet, som liker å jobbe for lek, ikke bare nedlater seg til å gjøre noe hvis det er sjans om en pølsebit - for å sette det litt på spissen. Størrelsen spiller liten rolle, men helst ikke så liten som terrieren. 

 

Hvilke raser kan passe inn i dette? Må jo forberede meg på ny valp om ti år :P

Skrevet

Arbeidshundrasene, dvs gjeterhunder og jakthunder som er avlet for samarbeid med fører, vil vel kunne fungere greit. Toller, kelpie, labrador, border collie, noen av spanielene?

Skrevet
14 timer siden, Mira2.0 skrev:

Hvordan er de? 

Mitt inntrykk er at de er sosiale, førervennlige, energiske men ikke spinnville og har generelt liten radius på tur ? Enkle å trene og motivere, glad i folk.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...