Gå til innhold
Hundesonen.no

Misfarging poter uten kløe


Recommended Posts

Guest Mira2.0
Skrevet

Min er hvit på beina, korthåret hund. Alle fire potene, under og mellom tærne, er misfarget rustrød. Hun sleiker nesten aldri på labbene, så det faktisk for første gang i dag da vi kom inn fra våt og tung snø, og hun gav seg med en gang hun tørket. Aldri sett henne klø, rundvaske potene, eller la seg merke av røft underlag. Den røde fargen er også på noen av klørne. Så, hva er lurt? Hun er ikke plaget så vidt jeg kan se. Være flinkere til å tørke labbene etter tur, få soppdrepende middel fra veterinær, se an eller noe annet lurt? 

Skrevet

Vet ikke om det er sopp, men veldig normalt at de blir rødere der om man ikke er flink til å tørke etter tur. Hvis hun har hår mellom potene ville jeg klippet det ned og passet på å tørke

Skrevet

Er det huden eller pelsen som er rød? Hvis det er huden så kan det være at det er sopp på gang likevel. Min er mye plaget med sopp og hun begynner ikke å plages før det blir veldig rødt. Veterinæren tok sopprøve sist jeg var innom og da var hun bare litt rosa, uten kløe. Men det var likevel sopp. Jeg syns det hjelper å bruke optima ph som forebyggende. Enten hudvask eller hudspray. Og føne henne under labbene etter tur når det er vått ute

Guest Mira2.0
Skrevet
7 minutter siden, Polfarer skrev:

Optima pH :) Funker fint om det brukes gjevnlig. Vasker beina med hudvasken dems i de periodene hun er mye våt. Hjelper veldig! 

Jeg bruker optima sin hudvask, til både hund og hest. Kanskje vaske mer og være flinkere til å tørke når vi kommer inn våte. 

Skrevet

Om hunden ikke er plaget, så er det vel ikke noe poeng i gjøre noe som helst egentlig? Alle mine tidligere hunder har vært røde i pelsen under potene, men det har ikke vært noe problem for dem (de er sikkert det, de jeg har nå også, men de er sorte, så da vises det jo ikke :)). 

  • Like 1
Skrevet

Min er også rød i pelsen under potene, jeg både tørker etter hver tur og klipper potehår jevnlig. Hun virker ikke plaget av det, så da har jeg ikke gjort noe med det. Hun er også litt rød i pelsen rundt kjønnsåpningen og litt rundt munnen. 

Guest Mira2.0
Skrevet
17 minutter siden, Piglet skrev:

Min er også rød i pelsen under potene, jeg både tørker etter hver tur og klipper potehår jevnlig. Hun virker ikke plaget av det, så da har jeg ikke gjort noe med det. Hun er også litt rød i pelsen rundt kjønnsåpningen og litt rundt munnen. 

Samme med min. 

39 minutter siden, Siri skrev:

Om hunden ikke er plaget, så er det vel ikke noe poeng i gjøre noe som helst egentlig? Alle mine tidligere hunder har vært røde i pelsen under potene, men det har ikke vært noe problem for dem (de er sikkert det, de jeg har nå også, men de er sorte, så da vises det jo ikke :)). 

Det er jo det fornuften sier, men så blir jeg litt bekymret allikevel. Tenk om det er noe på gang? :icon_redface: 

Skrevet
Akkurat nå, Mira2.0 skrev:

Det er jo det fornuften sier, men så blir jeg litt bekymret allikevel. Tenk om det er noe på gang? :icon_redface: 

Ikke ta sorgene på forskudd, du :D Om det ikke er en rase som er kjent for problemer med allergi eller slike ting, da. De fleste bekymringer blir det jo uansett aldri noe av :ahappy:

Skrevet
2 hours ago, Mira2.0 said:

Samme med min. 

Det er jo det fornuften sier, men så blir jeg litt bekymret allikevel. Tenk om det er noe på gang? :icon_redface: 

Om det er i pelsen så er det helt vanlig. Under potene og gjerne også i munnviken osv der det ofte er fuktig. Ikke plagsomt (ihvertfall ikke vært det på noen av mine) og helt ufarlig mener jeg. Alle mine som har vært lyse har hatt det, og som siri så regner jeg med at de mørke har hatt det og, bare at jeg ikke ser det. 

Skrevet

Har sett det på mine gule labbiser også. De har heller aldri klodd eller bitt seg på potene, og i perioder har den brune fargen forsvunnet. Så lenge hundene ikke plages, gjør jeg ikke noe oppstuss med det.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...