Gå til innhold
Hundesonen.no

Tannproblemer/smerter- oversett lidelse?


QUEST
 Share

Recommended Posts

Jeg undres om ikke mange hunder går rundt med uoppdagede/oversette smerter, knyttet til tennene..?  Hunder gir jo ikke bestandig tydelige signaler på smerte,  eventuellt hvor det gjør vondt. Tannsmerter kan etter det jeg har erfart gi seg utslag som nedstemthet, grettenhet eller ulyst/forsiktighet ved inntak av mat/tyggesaker. Siden jeg har en viss erfaring med hvor vondt problemer med tennene kan være, så er jeg muligens mer opptatt av det, enn de som har hatt 'null hull' bestandig. 

Jeg har brukt ikke ubetydelige summer hos  veterinær pga trekking av tenner og det er utrolig å se hvilken forskjell det gjør på hundens oppførsel/livskvalitet. :) Den eldste var nærmere 15 år og det ga betydelige positive utslag. Den eldste jeg kjenner til var nærmere 16 da tenner ble trukket, hunden lever ennå og er sprek  bortsett fra redusert hørsel. 

Hvor ofte sjekker du tennene på hunden(e) både selv og hos veterinær? De bakerste tennene i munnen kan være vanskelig å sjekke selv, i noen tilfeller. Ikke alle hunder syns det er greit at man roter bakerst i gapet..

 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg var på et foredrag om hundens tannhelse, og der kom det frem nettopp det du sier at tannsmerter kan komme til uttrykk på veldig mange forskjellige måter. Min veterinær anbefaler faktisk en grundig tannsjekk som første ledd i utredning hos hunder som plutselig endrer atferd eller få andre diffuse symptomer.

Min hund får rens og sjekk (inkludert røntgen) 1-2 ganger i året. I tillegg pusser vi hver dag. Jeg kom dessverre alt for seint i gang med tannstell, og det har medført at frøkna har mistet noen tenner. Med neste hund skal jeg være mye mer bevisst på tannhelsen fra dag  én.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

6 minutter siden, Wilhelmina skrev:

Jeg var på et foredrag om hundens tannhelse, og der kom det frem nettopp det du sier at tannsmerter kan komme til uttrykk på veldig mange forskjellige måter. Min veterinær anbefaler faktisk en grundig tannsjekk som første ledd i utredning hos hunder som plutselig endrer atferd eller få andre diffuse symptomer.

Min hund får rens og sjekk (inkludert røntgen) 1-2 ganger i året. I tillegg pusser vi hver dag. Jeg kom dessverre alt for seint i gang med tannstell, og det har medført at frøkna har mistet noen tenner. Med neste hund skal jeg være mye mer bevisst på tannhelsen fra dag  én.

Jeg mistenker at en del hunder som har blitt 'aggressive' og kanskje avlivet , har endret adferd nettopp på grunn av tannsmerter. :hmm:  Av erfaring så kan jeg hilse og si, at smerter i tenner/kjeve ( og nå snakker jeg ikke om litt 'murring' i tennene) påvirker humøret i betydelig grad..

Flott om hunden tillater pussing/rens hjemme :) Før jeg fikk erfare at det ikke bestandig lar seg gjøre ( omplasseringshund , liten) så renset jeg tennene selv. Likevel ser det ut til at man ikke kan forhindre alle problemer ved egeninnsats, sjekk hos veterinær bør inngå :) Kanskje i særdeleshet på raser der 'skrale' tenner er vanlig. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har fått omplasseringshund på 5 år nå med litt dårlige tenner. De er bare litt dårlige, men jeg er vant til pearly whites :P så nå går det i tannpuss hver dag og plack off for å se hva jeg kan fikse selv også skal han få en tannrens når jeg ser hva som gjenstår. Han liker ikke så godt å pusse tenner, men det blir bedre for hver dag. Får pusse mer og mer - tar det forsiktig og roser mye. Neste valp skal vennes til å pusse tenner fra første dag, tror det er en god invistering.

Ellers er jeg enig i at det nesten er umulig å vite om tannproblemer bakerst - men man kan jo holde et øye med matinntaket (og passe på å gi tørre/harde godbiter og se hvordan de tar de) - vet om flere som har oppdaget knekte tenner fordi hunder ikke har villet spise tørrfor eller endret tyggeatferd på bein eller tørre kjeks

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Turb skrev:

Ellers er jeg enig i at det nesten er umulig å vite om tannproblemer bakerst - men man kan jo holde et øye med matinntaket (og passe på å gi tørre/harde godbiter og se hvordan de tar de) - vet om flere som har oppdaget knekte tenner fordi hunder ikke har villet spise tørrfor eller endret tyggeatferd på bein eller tørre kjeks

Ja, jeg har jo selv en på snart tolv som alltid har hatt fine tenner med omtrent null tannsten. En rutinesjekk viste at en av de aller bakerste tennene, som er både små og utilgjengelige, var veldig løs og dårlig. Nå er jo ikke dette en liten hund og er i tillegg meget medgjørlig, likevel klarte jeg ikke å se det, så lenge hunden ikke var sedert. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...