Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Vår beste venn sovnet dessverre stille inn i vår 13 år gammel. Nå ønsker vi oss en ny cavalier, til tross for helseproblemene. (Som vi selvsagt er klar over og ikke trenger noen leksjon på) 

men vi ser nå at det har blitt vanskeligere å finne en skikkelig oppdretter enn det det var for 13 år siden. Er det noen som har noen å anbefale? Til nå har vi for det meste sjekket ut oppdrettere i Danmark og Sverige pga strengere krav til avl i SKK og DKK enn det vi har her til lands. 

Skrevet

Jeg kan telle på to fingre de norske oppdretterne jeg kunne vurdert å kjøpe valp hos, og førstevalget er Liljeskogen. De har vært dypt involvert i cavalierhelsa i mange år, og jeg har enda tilgode å høre om syke hunder derfra. Men man må nok være innstilt på en liten evighet på venteliste der, og garantier har man selvsagt aldri når det er levende vesener involvert.

Ellers er det nok Danmark som er mest aktuelt for min del neste gang jeg skal kjøpe hund. Har ikke inntrykk av at ståa i Sverige er noe å rope hurra for, det kommer mye rart fra den kanten og.

Red: Jeg innbiller meg også at Finland er i oppstartsfasen av et krysningsprosjekt, det kan kanskje være noe å vurdere hvis man ikke har ambisjoner om utstilling?

  • Like 2
Skrevet
1 time siden, Wilhelmina skrev:

Jeg kan telle på to fingre de norske oppdretterne jeg kunne vurdert å kjøpe valp hos, og førstevalget er Liljeskogen. De har vært dypt involvert i cavalierhelsa i mange år, og jeg har enda tilgode å høre om syke hunder derfra. Men man må nok være innstilt på en liten evighet på venteliste der, og garantier har man selvsagt aldri når det er levende vesener involvert.

Ellers er det nok Danmark som er mest aktuelt for min del neste gang jeg skal kjøpe hund. Har ikke inntrykk av at ståa i Sverige er noe å rope hurra for, det kommer mye rart fra den kanten og.

Red: Jeg innbiller meg også at Finland er i oppstartsfasen av et krysningsprosjekt, det kan kanskje være noe å vurdere hvis man ikke har ambisjoner om utstilling?

Jeg har snakket med Eva ved liljeskogen, men fremtiden hos henne så dessverre usikker ut når det kom til hundene. Likevel tror jeg nok det er ganske uaktuelt for meg og kjøpe hund fra Norge. Har vært forvert for ei tispe fra en oppdretter her på Sørlandet med høyt premierte hunder. Tispa var da 5 år gml, og viste hos meg symptomer på SM. Ikke slik at hun hylte av smerte, men klødde seg MYE og HARDT i områdene rundt nakke/hals/hode i tillegg til å klø i luften og holde hodet mye på skrå. Jeg informerte eier om dette, men hun blånektet og sa bare at "ingen av mine hunder har noe sånt". Denne tispa avlet hun på noen måneder etter at jeg leverte henne tilbake. Og bare det skremte meg langt vekk fra all norsk cavalier oppdrett. Når en av de mest kjente i Norge med noen av de høyest premierte hundene oppfører seg slik og er så blind. Har vært i kontakt med et par fra Danmark hvor de la ut hele historien til både foreldre, besteforeldre og oldeforeldre samt hvor gamle slektningene er/ble. Hun skriver også på Mail at en hovedregel hos hennes valpekjøpere er at vi holder kontakt med henne med jevne mellomrom, samt at hun skal ha førsteretten dersom valpen av en eller annen grunn må omplasseres. 

 

Jeg er ikke interessert i utstilling eller avl i det hele tatt så Finland skal jeg også sjekke ut! Tusen takk for tips

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Håper på det. Behandler er iallefall positiv, jeg blir litt negativ merker jeg basert på tidligere erfaring. Men det er positivt at hun ikke halter eller noe sånt og tilsynelatende bygger fin og jevn muskulatur og ifølge behandler er myk og fin med god bevegelsesfrihet i ledd. 
    • Artig med rykk-og-napp-voksing😬 Håper vondt'er er forbigående🤞
    • Zelda vokser som ugress, dessverre i så stor grad at hun har litt problemer med muskulære spenninger (håper iallefall det er alt det er), men vi koser oss masse og hun utvikler seg fint tross alt og litt enkel behandling holder ting i sjakk. Gleder meg dog til hun ser litt penere og mer balansert ut, så fort fronten tar igjen bakparten så skyter bakparten fart igjen og vokser 5 cm "over natten".  Og håper hun ikke blir alt for stor. 🙈 Håper på mange fine valpevennlige turer ila høsten,  har så smått begynt å trene litt, lærer utrolig fort, men merker godt at det ikke er en rase som er avlet for bruk lenger. Iallefall ikke særlig målrettet. Men det bor en del i henne så tipper det blir en gøyal hund å trene på sikt når man bare får kanalisert det litt bedre.   
    • Det er hundrevis av hunderaser, så det er litt av en jobb å liste alle. I prinsippet er kanskje myndene de mest krevende fordi de er selvstendige, egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Men det er også individuelt.
    • Hvilke hunderaser er vanskeligst å ha løse utenom båndtvangen? Sikkert de med mye jakt. Men hvilke?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...