Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei

Jeg har en nuffe som klør så forferdelig, jeg har vært til dyrlegen med henne flere ganger og de tar blodprøve hver gang og test av huden, men de finner ingenting. Har fått medisin til henne og mens hun får medisin er hun bra, men så fort kuren er over så går det ikke lange stunden før det er på det igjen. Er det andre som har opplevd noe lignende? Har prøvd å bytte for men desverre ingen hjelp i det.

Skrevet

Det kommer jo an på hva slags fôr du har byttet mellom. Om hunden har allergi og du har byttet mellom fôr med likt innhold så vil det ikke hjelpe. Har du prøvd råfôring? Kornfritt?

Hva slags medisin har hun fått, og mot hva? Hvis det virker så bør det jo gi en indikasjon på hva som feiler henne?

Skrevet

Har prøvd flere forskjellige tørrfor typer men nå får hun vom og hundemat som vi har brukt i sikkert et halvt år nå. så har prøvd litt forskjellig.

Medisinen har vært mot kløe, de har aldri gitt et navn for hva vi behandler mot, siden de ikke vet hva det er. Har fått prednisolon eller hvordan det skrives som hjelper mot kløen, men så fort en trapper ner så begynner det jo å klø igjen. Og så har hun vel fått noe pencilin tror jeg det var, det er en stund siden og jeg husker ikke hva som stod på pakken. Hun er en 8 år gammel hund. Nå for tiden får hun prednisolol eller hva det heter, men hun klør fortsatt og det virker ikke som om at det har en effekt lenger.

Som sagt så finner de ingenting på blodprøve og heller ikke på sånn skrap prøve av huden. Håpte at kanskje noen andre hadde vært borti noe lignende for litt tips for hva vi kan prøve. Dyrlegene foreslår bare veterinær for som er veldig dyrt og å ha lakseolje i maten.

Skrevet

Hvor ofte børster du hunden din? Altså kammer den helt inn til skinnet og får ut alt av døde hår?

Masse døde hår som blir liggende kan også gi økt kløe og Nuffene har veldig mye og tett pels. Det er jo verdt ett forsøk tenker jeg :) 

Skrevet

Jeg børster litt hele tiden, hennes pels er jo litt rar for tiden siden hun klør den bort på en måte. Men vertfall en gang i måneden tar jeg skikkelig børsting og et bad :) kanskje jeg kan prøve å børste litt oftere og se om det hjelper. Røyte sesongen er ferdig nå så føler hun er litt "naken".

Skrevet
3 minutter siden, Nuffy skrev:

Jeg børster litt hele tiden, hennes pels er jo litt rar for tiden siden hun klør den bort på en måte. Men vertfall en gang i måneden tar jeg skikkelig børsting og et bad :) kanskje jeg kan prøve å børste litt oftere og se om det hjelper. Røyte sesongen er ferdig nå så føler hun er litt "naken".

En gang i mnd er ikke så ofte på en så stor hund med den type pels. Så jeg hadde prøvd ta en gjennomgang med en kam en gang i uken. Er jo ikke noe å tape på å prøve :) 

Skrevet

Jeg ville nok også forsøkt å gå gjennom pelsen med en skikkelig kam slik at du får tatt ut all gammel underull og død pels. De har jo temmelig tett pels, så det er ikke så lett å komme gjennom med en børste. Hvilken type børste har du forresten? Det har jo også litt å si, for godt utstyr er ofte avgjørende for hvor bra resultatet blir :) 

  • Like 1
Skrevet

Som sagt så børster jeg litt hele tiden, men en gang i mnd får hun en skikkelig greiing og bad. Da børster eg hele hunden med karde, deretter begynner jeg bak og børster med en kam med trehåndtak, vet ikke hva den heter, og jobber meg fremover. Om det er røytetid tar jeg også å bruker en T-rake. så bruker jeg en kam med ørene og klipper og steller de. Deretter klipper å steller jeg hele hunden før jeg bader henne med allergivennlig shampo, såper henne godt inn og masserer hele hunden med en massasjegummiting. Skyller henne grundig før jeg føner henne tørr etterpå. Og siste finish så føner jeg henne mens jeg grer henne med karden for å få all død pels ut.  

Hun har ikke blitt behandlet for parasitter og midd nei, men hun har tatt hudprøver og ikke slått ut på det. Dyrlegene har heller ikke foreslått dette.

  • Like 1
Skrevet
17 minutter siden, Nuffy skrev:

Hun har ikke blitt behandlet for parasitter og midd nei, men hun har tatt hudprøver og ikke slått ut på det. Dyrlegene har heller ikke foreslått dette.

Da foreslår jeg at du ber om å få middel mot parasitter for også å utelukke det.
Hvor gammel er hun? 

Skrevet
1 time siden, Nuffy skrev:

 

Hun har ikke blitt behandlet for parasitter og midd nei, men hun har tatt hudprøver og ikke slått ut på det. Dyrlegene har heller ikke foreslått dette.

Det er vanlig å få en kur mot det uansett. Det er ikke alltid de kan utelukke det helt ved å se i mikroskop. De fant ingen tegn på parasitter hos min hund, men fikk en 6 ukers kur likevel. Bare i tilfelle.

Skrevet

Det er vanlig å begynne med parasittbehandling på hunder som klør. Bare i tilfelle. Det kommer ikke nødvendigvis fram på skrapeprøver. 

Ene hunden min fikk lus en gang. Eneste grunnen til at jeg faktisk oppdaget det, var at jeg så lusa. Fordi hun er en lys, korthåra hund. Hun hadde da ikke noen andre symptomer. Ikke den andre hunden min heller. Så selv om man ikke kan se parasitten, så kan den være der :) Den andre hunden min, da en schäfer, var etter all sannsynlighet også affisert, men der så man ingenting. 

Skrevet

Rart at de ikke har foreslått dette før til meg, har vært der flere ganger! Hun er 8 år gammel!

Da skal jeg ta meg en tur å få en parasittbehandling til henne! Tusen takk for svar folkens :) 

Skrevet
7 minutter siden, Nuffy skrev:

Rart at de ikke har foreslått dette før til meg, har vært der flere ganger! Hun er 8 år gammel!

Da skal jeg ta meg en tur å få en parasittbehandling til henne! Tusen takk for svar folkens :) 

Det er vel også veldig sjelden en hund får allergi i en alder av 8 år? 

Skrevet

Kløing er også stressreaksjon på ubehag og smerter. Veterinær har tatt blodprøver og gitt Prednisolon som er et kraftig betennelsesdempende legemiddel som har gjort at hunden har klødd seg mindre. Kan det være andre ting som forårsaker inflamasjoner? Muskler og ledd f.eks - har dette blitt sjekket? Jeg hadde insistert på grundig sjekk for alle de typiske lidelsene som rammer den rasen som en start og tatt det derfra.  

  • Like 1
  • 1 month later...
Skrevet

@Nuffy Eg anbefala deg STERKT å dra til dyrlegen og be om Advocate! Eg har en hund som klødde og klødde og klødde, ho holdt på å bli GAL!! Og dro til dyrlege, ba på mine knær om vi ikkje kunne prøve noko mot skabb. Fekk altså dette, og mirakelet skjedde! Hunden slutta å klø!!!! 

Dette skjedde en gang til, men da tenkte vi at dette ikkje kan vere skabb, så vi tok allergitest, andre blodprøver osv. ALlergitesten kom tilbake, ho reagerer ikkje på noko... ok, tenkt vi, kva no? Så kutta ho seg på poten, måtte inn og sy og der begynte ho å miste pels på ørene. Ok, skabbtest var tatt og denne var igjen positiv. Og så har eg no fått en liten kvalp i hus, som kløs, og klør og klør. Eg tenkte at denne kvalpen får sikkert ikkje leve lenge når den klør slik... Snakka med oppdretter, rimelig fortvila var vi begge to, kva skal vi gjere med den lille? Ok, vi tok ett skudd i mørket, og behandla med Advocate. Og no, litt over ei veke etter behandling så har ho slutta å klø seg så mykje som ho gjorde. Ho har fått predisolon mfor å lindre kløen mens middelet har virka. Og skabbtesten til kvalpen? Slo ut negativ, men vetrinæren ønska å la oss behandle likavel for sikkerhetsskyld, for det er faktisk ikkje alltid testane er positiv. Så dra til vetrinær og be om Advocate, det tar nesten alt som finnes av småkryp

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...