Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Når begynner spøkelsesalderen?

Valpen er nå 5 mnd og har blitt redd for ting hun aldri har brydd seg om. Hun har også plutselig blitt redd for folk og vogner+ ting som pinner i skogen [emoji848]

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Det varierer vell litt og noen får det jo aldri, men mener mine valper har hatt perioder rundt 4 mnd og 6 mnd hvor de forandrer seg litt, samt en runde rundt året igjen ca også rundt 2 år. Har variert veldig hvordan det har slått ut.

Skrevet

"Alle" snakker om spøkelsesalderen, men jeg har foreløpig til gode å merke det på noen av hundene jeg har hatt. De har vært like trygge hele veien. Men synes gjerne at folk klager over spøkelsesalderen når hundene er rundt året. 

Skrevet
35 minutter siden, Artemis skrev:

Men synes gjerne at folk klager over spøkelsesalderen når hundene er rundt året. 

Jeg har heller ikke merket meg noe særlig av noen spøkelsesaldre på mine, men jeg har jo lagt merke til at en del identifiserer spøkelsesalder på sine hunder både når det er 6 mnd, 1 år, 2 år og 3 år :lol: 

  • Like 1
Skrevet

Jeg er usikker på om min hadde noe spøkelsesalder siden hun er veldig usikker fra før av. Men rundt 4-5 mnd tok det seg veldig opp en periode. Var på valpekurs da, og en av instruktørene hadde satt fra seg en liten colaflaske på bakken. Hun reagerte veldig på den og instruktøren ropte ut SPØKELSESALDEREN!:lol: da reagerte hun også på plastposer, søppelspann og store steiner som lå midt i veien

Guest Mira2.0
Skrevet

Spøkelsesalder hadde jeg aldri hørt om før i det siste. Aldri lagt merke til noe sånt hos mine tidligere, ei heller med den jeg har nå (7 mnd). Uten at det betyr at det ikke finnes. 

Skrevet

Min fantes ikke skeptisk før han ble 5-6 måneder, da var plutselig alt skummelt og mystisk - men dette var også på våren da sykkel, rulleski, veiarbeid og dyr plutselig dukket opp igjen fra vinterdvale, noe han aldri hadde sett før. Nå har han akkurat rundet året og begynt med en liten spøkelsesalder til, og alt fra folk til biler og postkasser skal bjeffes på igjen. Her om dagen reagerte han på en stubbe i skogen, som i mine øyne ikke kunne være så forskjellig fra alle de andre trærne, men hva vet vel jeg :blink:

Skrevet

Har observert det på et par av tispene mine, fra 5-6 mndr. Så har det slått seg på noen ganger mellom 12-18 mndr, men fra 2 årsalder ble de trygge, selvstendige hunder. Andre har aldri hatt antydninger til disse tøysefaktene.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...