Gå til innhold
Hundesonen.no

Old english sheepdog eller bearded collie?


Angelina
 Share

Recommended Posts

Ikke lett dette med å velge hunderase og jo mer jeg spør og jo mer jeg leser på Internett jo vanskeligere blir det å velge en hunderase.

Men så har jeg bare tenkt på old english sheepdog og bearded collie og jeg har lest at de er ganske like men også ulike. Hva tror dere?

Ser for meg en familiehund med masse pels men hva ligger under all denne pelsen av mentalitet og gemytt og helse? Noe må vell være typisk sheepdog eller typisk beardis?

Hvordan er lærevilligheten til disse rasene? Lydighet? Rolig inne, men propeller ute? Er de gira? Aktive? Passer dem å bo i leilighet? Bjeffer de mye?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan du ikke ta det i fortsettelsen av en av alle de andre trådene dine? Du veksler mellom ganske mange raser, og det blir mye hvis du skal lage en tråd for sammenligning av to og to av rasene om gangen.

Under er har du en generell tråd der du spør om hvordan man velger hunderase: Hold deg til den, og still spørsmålene der. Det er veldig mye enklere for folk å gi deg tips og råd om hvilke raser som passer til deg og ditt hundehold hvis du beskriver hva du ønsker deg i en hund (størrelse, aktivitetsnivå, bruksområde, pelsstell, lyd) og hva du kan gi hunden, enn å spørre om én og én rase passer for deg. For mer informasjon om de rasene som eventuelt blir foreslått, eller som du har spørsmål om så anbefaler jeg deg å lese sidene til raseklubben og aktive oppdrettere. Det er ingen andre enn du selv som kan bestemme hvilken rase som passer best for deg!

 

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som moderator må jeg bare si litt uoffisielt at det er helt i orden å lage nye tråder altså. Og hvis det står mellom de to rasene så tiltrekker tittelen seg kanskje folk som kan noe om akkurat de, og kanskje ikke har sett de andre. :)

Jeg har selv hatt bearded collie og elsker rasen. Ville hatt det igjen, men jeg er ikke flink nok med pelsstell. Hun hadde bare en negativ ting og det var at hun var litt skuddredd. Men ikke noe stort problem i hverdagen.  Ellers var hun trygg, superhappy, livlig ute, rolig inne, lærenem, sosial med alt av dyr og mennesker og bare grei på alle måter! 

10401068_45593501398_5772_n.jpg?efg=eyJp

1924044_45771076398_3632_n.jpg?efg=eyJpI

10401068_45593411398_614_n.jpg?efg=eyJpI

Jeg har bare erfaring med dette ene individet da. :) Og ingen erfaring med OES. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en bearded collie og er enig med Marie om at den skuddredselen som mange av dem lider av er dumt. Symra har blitt mye mer avslappet på skudd, raketter og andre høye lyder etter hvert, nå er det i grunnen ikke noe stort problem lenger. Og bortsett fra dette så er bearded collier verdens aller søteste personligheter. Glade og snille! OES har jeg ikke noe kjennskap til annet enn at jeg vet at pelsarbeidet er enda et hakk mer krevende enn på beardisen. Og så er de jo større selvsagt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...