Gå til innhold
Hundesonen.no

Praktisk ved omplassering


Pixie
 Share

Recommended Posts

Heisann!

Lurer på noe av det rent praktiske ved en omplassering av ung hund. Skal vi bruke kjøpskontrakt eller er det nok med eierskifteskjema? Er det egen kjøpskontrakt for voksne hunder eller er det bare å bruke NKK´s valpekontrakt? Lurt å ordne veterinærattest først?  Andre rent praktisk ting vi bør huske på?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er vel opp til dere hvorvidt dere skriver kontrakt, men eierskifte må dere jo gjennomføre uansett. Da jeg omplasserte Ziva så jeg ikke behovet for kontrakt, men da visste jeg av ny eier fra før og tok heller ikke betalt for henne. Følte ikke at kontrakt var nødvendig helt enkelt. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har jeg riktignok overtatt hund, ikke kjøpt, så vi fylte bare ut eierskifte (det gjør man enklest på nett, forøvrig) :) 

Helsesjekk er kjekt, men da så nærme levering som overhode mulig. Så lenge hunden følger er vaksinasjonsprogram, så burde ikke det være noe stress for ny eier å følge videre selv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har både kjøpt og overtatt voksne hunder, og ved begge tilfellene ordnet vi med eierskifte via nkks nettsider. Har ikke kontrakter på disse hundene ? fikk overta alt av papirer på de såklart.

Jeg har også vært med på å kjøpe en annen voksen hund, der det ble fylt ut en vanlig kjøpskontrakt (nkk sin), i tillegg til eierskiftepapirer. Det er helt opp til kjøper og ny eier om kontrakt er nødvendig. 

Det har ikke vært ny veterinærattest på noen av disse hundene, men vaksinasjonene har vært i orden ? jeg passet selv på å ta veterinærbesøk med den ene hunden før prøvetiden var over. Den andre hunden tok jeg eierskifte på samme dag som jeg henta han. Siste tilfellet er ikke min hund, men der ble også veterinær oppsøkt etter eierskiftet var på plass.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...