Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

https://www.bt.no/btmeninger/debatt/i/RWWMW/Kvifor-stemmer-sa-mange-pa-Hoyre-og-Frp-

Denne damen setter fingeren på det jeg har tenkt og følt på gjennom hele valget:

"Frp og Høyre vil samtidig halde grensene inn til det ressurssterke landet vårt relativt stengt for menneske i nød. Men, kva då med klimaflyktningane? Nansen-initiativethar rekna ut at 22,5 millionar menneske årleg måtte flytte grunna vær- og klimarelaterte farar mellom 2008 og 2014. Til samanlikning er talet på politiske og sosiale flyktningar 43 millionar. Så om ein er så redd for desse flyktningane og deira såkalla trugsel mot norske verdiar, bør kanskje den blå regjeringa tenkje litt meir på miljøet vårt i staden for å opne nye oljefelt og byggje motorvegar. Fordi menneske og miljø går hand i hand."

  • Like 3
Guest Kåre Lise
Skrevet

Hadde bare Sylvi forstått dette så hadde hun gjort det bra som klimaminister. :D

Etter valget og alt rundt det har jeg mistet troen på at det blir noen klima og miljøpolitikk som monner med dagens politiske system. Det er ikke det samme som at jeg har mistet trua men at det blir andre partier enn de store tradisjonelle som blir fremtiden. Desverre begynner 4 år og bli altfor lenge i denne sammenheng. Mye kommer til å skje på de neste 4 årene, bare tenk tilbake på hvor vi var i 2013. Da hadde ikke denne siste "oljekrisa" begynt. 

 

Skrevet
16 minutes ago, Kåre Lise said:

Klimaeksperter: Klimaendringer gjør orkanene større og sterkere

Ser det går endel vittigheter på fb etter uværet om at USA alltid har hatt uvær. Lykkelige er de uvitende. :)

Nja, Kåre.

Du går litt i vittigheter-på-fb-fella selv, siden du bruker en artikkel som forsøker å være enig med deg til å VÆRE enig med deg.

Skal vi se hva det egentlig står der?
Mediene søker etter svar på det "alle" vil høre; død, drama, dramtikk, ting blir verre, entropi, grusomheter, alt som tiltrekker mennesker.

Så her serverer nrk.no spørsmålet:
"Men er de siste store orkanene i Atlanterhavet påvirket av klimaendringene?"

Og hva svarer Bjørn Harald Samset, forskningsleder i Cicero senter for klimaforskning?
"Antakelig".

Han sier ikke JA. Han sier ikke NEI.

Han svarer som en forsker.

"Det er havtemperaturen som bestemmer hvor sterk orkanen blir." Ja. Korrekt. Men HVORFOR havtemperaturen har økt, svarer han ikke på. Merk deg han svarer: "Ifølge Cicero-forsker Samset, er det fortsatt mulig at de kraftige orkanene kan være resultatet av såkalte «sykliske svingninger»."

NRK blander inn diffuse kilder fra histen og pisten, bl.a nevnes det at en fransk meteorolog sier: "Men en tendens ser ut til å være at de er mellom fem og ti prosent kraftigere" og hva er feilmarginen på statistikken her? Er 5-10% statistisk signifikant? Det sies det ingen ting om. Å måle havtemperatur og intensitet på en storm er høyst ... tja. Hva kan man si. Det er ikke noe man kan putte i en boks med 4 vegger og si "sånn er det". Det er en svært flyktig greie som vil variere med hvilken retning du har, hvilket tidspunkt du måler på, målerutstyret vil i seg selv ha feilmarginer, og man kan ha store forstyrrelser (f.eks uvær ved måling fra båt og fly, turbulens og bølgehøyde på 10 meter) i tallmaterialet. Derfor er alt relativt, det er snakk om store intervaller, og dertil store feilmarginer.

Dessuten snakker vi igjen om *klima* - klima er et gjennomsnitt som tas i en periode på 15-30 år avhengig av hvem du spør. Hvordan var målerinstrumentene for 30 år siden? Hvordan så en mobiltelefon ut for 30 år siden? http://www.zdnet.com/pictures/the-mobile-phone-30-years-ago-photos/

mobile1.jpg

 

Så hvor nøyaktig tallene fra mange mange herrans år siden er, er også et stort spørsmål. Jeg har personlig jobbet med vitenskaplige data innhentet i 1990, og var pinade noe av det verste jeg har jobba med. Helt grelle pelke dårlig oppløsning, det er som å være stokke nærsynt og så ta av seg brillene. Dette må man også ta høyde for. Så er 5-10% endring på 30-60år en relevant endring? Det synes jeg er det som er interessant å se på.

Resultatet er at et stort "TJA, kanskje" fra forskere, framstilles som "Ja" av NRK. Men for all del, det gir jo NRK flere klikk, og det er det de vil ha.

Her er 30 år med orkaner visuelt framstilt: https://www.axios.com/a-history-of-atlantic-hurricanes-2482247577.html

Jeg sier ikke at orkanene ikke er påvirket av globale klimaendringer, men jeg er mest interessert i de som kan svare konkret på "er det sykliske svinginger, eller er det faktisk en funksjon med økende verdier vi ser?". Her er eksempler på svært sykliske svinginger i havtemperatur som er et resultat av den naturlige El Nino-syklusen:

http://www.srh.noaa.gov/jetstream/tropics/enso.html

soi_nino34.jpg

 

Guest Kåre Lise
Skrevet

Joa @Kangerlussuaq, jeg var nok muligens litt rask der. Men så var det like mye poenget å ta opp temaet som å konkludere med noe. Det er fortsatt et stykke igjen fra "antakelig" til å humre over noe så dumt som "de hadde jo uvær" på 1800-tallet o.l. mens folk har mistet alt de har. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...