Gå til innhold
Hundesonen.no

Staffe-EFIT august


Teserere
 Share

Recommended Posts

Jeg er midt i nattevaktsuke. Da jobber jeg fra kl 19-07.

Etter litt kjøring på kvelden prøvde jeg meg på en liten lur ca kl 02. Vi har muligheten til å sove i seng, men har kort responstid dersom vi får tur. Derfor sover jeg delvis påkledd, tar kun av buksene fordi jeg har så klumpete lommer med alt utstyret.

Therese F-w sitt bilde.

Det ble en unormalt stille natt, vi fikk sove til kl 07! Merker at det fortsatt er ferie :D Kjører alltid rett hjem og sover videre hjemme. Da får jeg luftet jentene, og gitt dem frokost, og da purker de fornøyd med meg i senga noen timer til. Våknet ca kl 12 av disse finingene :wub: Når alarmen ringer begynner de å strekke seg og prate og hopper inn og ut av senga :) 

Therese F-w sitt bilde.

Så fikk jeg kaffebesøk av en kollega. Elsker de nye kaffekoppene mine fra Christiania Glasmagasin :heart: Vi skravlet og strikket et par timer.

Therese F-w sitt bilde.

Aïda vil helst ligge på fanget, men jeg har ny sofa og prøver meg med hundeforbud. Får se hvor lenge det varer... :teehe: Så inntil bena er nest best :) 

Therese F-w sitt bilde.

Twiggy derimot storkoser seg med hele hundesengen alene! Hun har fått løpetid, og skal på frierferd neste uke :D 

Therese F-w sitt bilde.

Så dro besøket, og jeg oppdaterer meg med hva som har skjedd i Westeros siste uka :drool: Mens jeg strikker ferdig en genser. Jeg har akkurat flyttet til nytt hus, så har ikke pakket ut alt, eller fått på plass de møblene jeg skal ha. Venter på ny tv-benk!

Therese F-w sitt bilde.

Jentene fikk hver sin oksehale og kose seg med imens...

Therese F-w sitt bilde.

Therese F-w sitt bilde.

Rakk å bli ferdig med genseren! Trådfestingen sparte jeg til jobb. Er så utrolig fornøyd med min nye retro-sofa :D

Therese F-w sitt bilde.

Rundt kl 17 trasker vi ut på tur, og utforsker nye stier. Jeg kan gå rett ut på den gamle Lierbanen, som strekker seg flere kilometer i hver retning!

Therese F-w sitt bilde.

Klokken nærmer seg 18, og jentene finner litt turmat! De spiser alt av bær de kan komme over, og jeg må dra dem med meg videre :icon_redface:

Therese F-w sitt bilde.

Så måtte jeg kjøre tilbake til jobb. På veien hører jeg på lydbok, Brobyggerne av Jan Guillou. Snart ferdig! Har en halvtime hver vei, så får hørt ganske mye hver dag. Perfekt for en student som ikke har samvittighet til å lese noe annet enn fag. Vel fremme på jobb blir jentene "innlosjert" i bilen, der har de vann og lufting. De står rett utenfor stua, så jeg får sjekket dem jevnlig :) 

Therese F-w sitt bilde.

Therese F-w sitt bilde.

Marius og jeg ble sendt til "beredskapspunkt". Da sitter vi i prinsippet ved Shell på E18 og venter på oppdrag. Da sparer vi tid til flesteparten av befolkningen vi dekker. Jeg var allerede ferdig med å feste tråder på genseren min, så "hadde ingenting å gjøre" :teehe: 

Therese F-w sitt bilde.

Så fikk vi tur. Kjørte en pasient til sykehuset. Sitter i bilen og venter på Marius, alle sykebilene er ute på tur. Hører på ABBA på full guffe :punk:

Therese F-w sitt bilde.

Så ble det en rolig periode, jeg beundrer mitt ferdige prosjekt, mens Marius ser på luksusfellen.

Therese F-w sitt bilde.

Plutselig piper det i radioen, og vi fikk en akuttur med lang utrykningstid, så jeg rakk å ta bilde etter jeg hadde skrevet journal :P 

Therese F-w sitt bilde.

Vel tilbake på stasjonen, og alle bilene er inne! Det lover godt for en rolig natt...

Therese F-w sitt bilde.

Da gjenstår bare midnattstissingen før jeg sier takk for i dag! Selvfølgelig synkrontisser de :sleep:

Therese F-w sitt bilde.

 

 

(og nei, det ble ikke en rolig natt... :P )

 

  • Like 15
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Mirai skrev:

Ser ut som en bra dag! :D Ingen softis altså... haha!

Ikke idag, gitt! Er en shell på hver side av E18, den ene har softis, den andre har frozen yoghurt. Sto på yoghurtsiden idag :P 

 

1 time siden, mushi skrev:

Spennende jobb du har! Og missunner at du får betalt for å sove innimellom emoji16.pngemoji56.png Fint med sommerferie hvor alle er på sørlandet!

Sent fra min VTR-L29 via Tapatalk
 

Ja, det er variert, noen ganger spennende og noen ganger "kjedelig" :) Pleier egentlig ikke å være så rolig i ferien, for de syke er jo hjemme :P Men veldig deilig!

 

37 minutter siden, Ozzy skrev:

Så utrolig fin genser! :) (og hunder!) 

Takk :D 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 2.8.2017 at 4:55 PM, WelshenNemi skrev:

Ser ut som en fin dag. Og fin genser :)

Takk!

 

På 6.8.2017 at 0:44 PM, MegaMarie skrev:

Så spennende jobb! Jeg har alltid tenkt at det å være ambulansesjåfør må være så spennende, nesten som en action film! Bilene flytter seg når dere kjøre full guffe. I tillegg hadde dere jo litt rolige perioder jo :ahappy:

Hehe, det er spennende innimellom, men er ikke så mye action som folk ser på film. Det vanligste er overføringer og vurderingsturer :) Men det er en veldig givende jobb! Og så er vi ikke sjåfører :sleep: men ambulansearbeidere. Vi har minimum 4 års prehospital utdannelse.

 

På 8.8.2017 at 0:55 PM, LØJ skrev:

Fineste jentene :heart: Flott sofa, som jeg tenker du må pakke inn når vi kommer på besøk :D Ser jo super ut den turen langs Lierbanen, den blir vi med på!

Haha, App kan ligge i gangen! :P Tror nok vi skal inn i Finnemarka neste gang dere kommer hit :D 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, MegaMarie skrev:

Men dere kjører og? 

Jada, det er en liten del av jobben vår :) Men vi gjør så mye mer enn det, så å bli kalt sjåfør er litt nedlatende, på linje med å si barnehagetante. Det er fortsatt mange som tror det sitter en sjåfør foran og en sykepleier eller lege bak. Men ambulansearbeider er altså en egen utdannelse med mye kunnskap, derfor jeg liker å opplyse om det :) For sånn 30-40 år siden var det sjåfører, gjerne ansatte i falck o.l. som kjørte folk til sykehuset uten å gjøre noen form for behandling. Nå er ambulansene som et rullende akuttmottak med masse utstyr og medisiner.

Men er ikke lett når media fortsatt omtaler oss som sjåfører!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er veldig klar over det :) Kjenner flere som er nesten ferdig utdannet som det. Men det er kjøredelen jeg syns virker morsom, som i en actionfilm! ? Det var ikke ment noe nedlatende. Jeg vet som sagt at dere gjør mye annet også. Det er nok en veldig tøff jobb også. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Noterer en nydelig dag med no stress. Virker som lysterapi, magnesium og lakseolje begynner virke. Ble bekymret da han begynte trekke i selen i forrigårs. Han har gått så naturlig pent i bånd hele tiden, som om programvaren var preinstallert da han kom ut av esken. I forrigårs begynte han plutselig trekke med viten og vilje. Flaks da, at vi hadde en privattime i går.  Hjemmeleksen vi fikk, med metoden for å reinforce krav om å holde seg bak skotuppene mine, den er litt i konflikt med stress-ned-prosjektet vårt, fordi Ede går høyt i stress når hans autonomitet blir utfordret. Peser og får virkelig vondt av det. Å bli stilt absolutte krav til er noe annet for ham å forholde seg til enn å bli tilbudt frivillige oppgaver mot god betaling.  Fordi jeg måtte ta en selvstendig avgjørelse i hva jeg oppfatter som et dilemma: belaste det nevroendokrine stressystemet ved å kreve disiplin i halsbånd, eller prioritere stress-ned-prosjektet, så valgte jeg utsette hjemmeleksene og gå rolig tur med "ikke trekke" og "ikke gå i veien for meg" som eneste krav, og så være veldig bevisst på å bare belønne når han selvstendig gjør de riktige valgene uten å bli bedt, uten godbit i hånda eller hånda i lomma.  Jeg har nemlig ikke nok erfaring til å føle meg sikker på å klare gjennomføre hjemmeleksene fra privattimen alene uten å forårsake mer stress på det endokrine systemet hans enn godt er.  Det viste seg å være en god vurdering. Foruten noen få barnlige byks av glede som i korte øyeblikk strammet båndet mer enn akseptabelt, så var Ede SÅ flink og rooolig og grei hele veien. Naturlig slak line. Når han vimser bytter han i de aller fleste tilfellene side bak meg. Kun noen få uakseptable avskjæringer rett foran meg, og de kom helt på slutten av turen, tett på hverandre, antakelig fordi han er sliten og i bakhodet husker at det der var måten å få bli plukket opp i bæreslynge på. Han velger å gå pent og pyntelig på min venstre side mesteparten av tiden, uten å forvente belønning for det. Det går nå an å hale tiden ganske lenge uten at det stresser ham når han selv velger å gå fot for å se om det kommer en utbetaling. Selv hjemveien gikk rolig og avslappet. Først 10 meter fra porten hjemme kom første stressutbrudd med trekking. Gladstress de siste meterne av en timelang spasertur i mitt tempo. En klar forbedring. Han ble skuffa og såret av grensesettingen de siste meterne, for det virket helt sykt autoritært og tyrannisk og uten mål og mening for ham å bli hindret i å gladbykse gjennom porten og døren, inn til godis og myk og varm seng, men han tok det til seg at kravet "ikke trekk" gjelder de siste meterne av turen også. Ingen raptus da vi kom inn heller. Det var en milepæl. Bare la seg rolig og pyntelig til å sove. Perfect day. ..og det er før vi har fått noen CBD i posten.  Vi fikk forøvrig mail om å huske båndtvang fra i dag. Det har Edeward tydeligvis fått med seg.  Snudde seg utålmodig mot lykkeland mens muttern fomlet med kamera:   Oppdaget at muttern begikk en kriminell handling!! Reiste seg og kom inn hver gang muttern forsøkte gå lenger unna enn båndlengden for å få tatt et godt bilde. Her har han til slutt gitt opp å få muttern på rett kjøl og bare håper hun får tatt det ***** bildet før han svimer av i bekymring for å bli tatt og få et kriminelt rulleblad. Genetikk er ingen spøk. Ede identifiserer seg som sikkerhetspersonell og tjenestehund, og han tar de oppgavene alvorlig.   
    • Ja ikke den største oppfinnelsen 😂 Men kanskje noen hadde erfaringer å komme med; kanskje de elsker det kanskje hunden ble dårlig i magen på det. Kanskje det er bløtere enn annen v&h, kanskje noen opplever å måtte fôre dobbelt så mye på det som på en annen variant. Kanskje noen var superfornøyd og andre missfornøyd. I want to know it all 😂
    • Det finnes alltid unntak, men det bør aldri være grunnlag for anbefaling av en rase. Vil man helst ikke ha lyd/røyting/whatever så velger man en rase som vanligvis ikke har tendensene til det. Oppdragelse, trening og miljø kan påvirke, men genetikken kan ikke overstyres. Lyd på riesen er ingen overraskelse for meg, det er jo en hund med mye driv.
    • Er en del med god helse og super mentalitet også? Vår golden var på ingen måte taus, han bjeffet forholdsvis mye. Cavalieren vår var helt ekstremt gneldrete med vakt som sin selvpålagte hovedoppgave. Mest savage villdyr jakt-, vakt- og trekkhund jeg har hatt. Understimulert.  Ingen lyd på finsk lapphund og chihuahua, som begge fikk over gjennomsnittet med oppmerksomhet og stimuli. Begge rasene kjent som gneldrebikkjer, begge individene så og si tause, i motsetning til de to kjent for å være verdens enkleste og greieste, som i bunn og grunn var veldig hundete hund på mange måter, bl.a. ressursforsvar. Såfremt en skal trene og aktivisere hunden er oppdragelse og aktivisering vel så viktig som rase og genetikk, tror jeg. En golden som kjeder seg er ingen plysjhund, den vil bjeffe og ødelegge ting. En spisshund som får tilfredsstilt behov og blir trent trenger verken lage lyd eller ugagn. Kan lyd handle vel så mye om hvordan ulike raser blir valgt av ulike typer hundeeiere til ulike typer hundehold? Hvilke raser vil ikke bli gneldrebikkjer om en ofte og lenge av gangen plasserer dem i en kjedelig hundegård alene, hvor de kan se/høre/lukte forbipasserende? En gjenganger med små, såkalte gneldrebikkjer av selskapsraser er at eierne verken forstår dem eller trener dem, og så retter det seg når de får hjelp til å tolke hunden og interaktere bedre med den.  Jeg har forøvrig hatt store problemer med LYD på riesenvalpen jeg har nå (ikke en rase for trådstarter). Ikke noe jeg forventet, og er pga generelt konsensus om bjefferaser usikker på om det er genetisk lyd eller om det i hovedsak er miljøpåvirkning fra den individuelle mammaen. Fra mitt eget anekdotiske erfaringsgrunnlag tror jeg egentlig det siste. Det har tatt to mnd å bli kvitt problemet hjemme, ved å forstå mer av hva han vil når det kommer lyd, og hvordan respondere på det. Ikke super lystbetont oppgave å jobbe med, for jeg forventet ikke det problemet.  Den personlige efaringen min er altså at rase is like a box of individuals i litt større grad enn mange andre mener.
    • En del lyd og dårlig helse og mentalitet på dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...