Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Leste her inne tidligere at å stå med bakføttene samlet kan være et tegn på HD. Valpen min står støtt og stadig med bakføttene/potene samlet. Er det normalt? Har noen et bilde som kan forklare bedre hvordan en hund med HD står?

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Du kan ikke se om en hund har HD uten røntgen. Mange valper er klønete og står litt rart uten at det trenger å være noe galt med dem.

Skrevet

For å si det på den måten - hadde man kunne diagnostisere HD basert på hvordan hunden står, sitter eller går, så hadde vi ikke tatt røntgen av dem. Folk sier både det ene og det andre, både at "om hunden strekker seg sånn, så har den fine hofter" og "om hunden sitter sånn, så har den HD", og jeg har langt på vei blitt veldig lite overbevist om at slikt stemmer.

Jeg fikk til og med beskjed om at en valp jeg passet helt sikkert hadde HD, for den gikk så rart. Valpen var HD-fri den, mens kullsøsknene som gikk helt normalt hadde HD...

Med mindre hunden viser tegn til å ha vondt, være stiv og støl osv, eller du har kjøpt en rase som er veldig utsatt for HD (evt linjer med mye HD), så hadde jeg droppet å bekymre meg så veldig mye over det, og røntget valpen når den blir gammel nok til det. Er du VELDIG bekymret går det selvfølgelig an å forhåndsrøntge.

  • Like 2
Skrevet

Folk sier mye forskjellig, og kunnskapsnivået er ikke spesielt høyt hos alle veterinærer heller. Var hos veterinær med min for et par år siden fordi jeg trodde det var noe galt med hoftene. Veterinæren sa at fordi hunden hoppet opp på to og strakk seg opp beina mine var det iallefall ikke hoftene det var noe galt med. Jeg ville likevel ha røntgen, og joda, hunden hadde sterk HD! 

Så har vi den yngste som hinker, hopper og generelt går veldig rart. Jeg var sikker på at hu og hadde HD. Røntga henne og hoftene er perfekte :) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...