Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har en hund som ikke tåler fiskeolje, da han begynner å klø og miste pels på ørene av det.
Snakket litt med veterinæren i dag om at krillolje eller selolje var bedre enn planteolje ( som jeg bruker nå).
Noen som har brukt krillolje og/eller selolje og kan gi noen tips på hvilke merker som er bra?

Skrevet
4 timer siden, Lemen skrev:

Jeg kan anbefale Dr. Mercola sin krillolje for hund, du finner den her https://no.iherb.com/pr/Dr-Mercola-Antarctic-Krill-Oil-For-Cats-Dogs-2-0-fl-oz-59-ml/45518 Jeg var godt fornøyd med den oljen, den var veldig drøy i bruk og luktet ikke vondt. Selolje har jeg kjøpt hos forhandlere av Vom og hundemat, den er mye billigere enn krillolje, men luktet ganske vondt synes jeg. 

Dette er krill olje fra USA/England?
Hvor mye betalte du i toll og frakt? ( om du husker).
 

Har tittet rundt om de har krillolje i norge, har ikke funnet noe så langt.

Skrevet
1 time siden, Carpediem skrev:

Dette er krill olje fra USA/England?
Hvor mye betalte du i toll og frakt? ( om du husker).
 

Har tittet rundt om de har krillolje i norge, har ikke funnet noe så langt.

Iherb er en amerikansk nettbutikk, veldig trygg å kjøpe fra. Såvidt jeg kan se så er Dr Mercolas krillolje en shipping saver så om du ikke kjøper noe mer betaler du ingenting for frakten. 

Toll trenger du ikke tenke på om sluttesummen (produkt+frakt) er under 350 kr.

  • Like 1
Skrevet

Helt OT, men er krillolje bærekraftig? Jeg har ikke stufdert dette inngående, men min første tanke er jo at MÅ mennesker utnytte krill også? Det er jo det eneste feks blåhval lever av. Hadde vært typisk mennesker om de skulle overfiske all maten verdens største dyr lever av.

Skrevet
Akkurat nå, Orca skrev:

Helt OT, men er krillolje bærekraftig? Jeg har ikke stufdert dette inngående, men min første tanke er jo at MÅ mennesker utnytte krill også? Det er jo det eneste feks blåhval lever av. Hadde vært typisk mennesker om de skulle overfiske all maten verdens største dyr lever av.

Mercola er opptatt av bærekraftighet og har skrevet dette om krilloljen sin: http://krilloil.mercola.com/krill-oil-sustainability.html

Jeg vet at WWF Norge v/Nina Jensen har vært positive til krillfiske. Du kan lese mer om krillfiske på sidene til (CCAMLR) Commission for the Conservation of Antarctic Marine Living Resources, der står det en god del. Personlig har jeg ikke fått med meg noen grunn til å ikke kjøpe krillolje, men om det viser seg at krillfiske skader krillbestanden så er saken en annen.

Her er forresten foredraget til Nina Jensen om krill.

Har ikke sett hele foredraget 

Skrevet
1 time siden, Kangerlussuaq skrev:

Litt sånn halvveis OT, men om hjemmesiden til et selskap skal være lakmustest på om det er OK eller ei, så er jo både Statoil og Shell og alle oljeprodusentene i Arktis kjempe-bærekraftige og naturvennlige :P

Jeg ser den. Og det jeg de fleste andre også ser. 

Mercola skriver at deres krill blir fanget med eco-harvesting og at de er tilknyttet AWR. AWR er såvidt jeg kan forstå videre tilknyttet CCAMLR, og eco-harvesting er en fangstmetode som Nina Jensen omtaler i foredraget sitt, det skal visst være en lovende fangstmetode som ikke skader annet dyreliv. For min del synes jeg det alltid er greit å vite hva produsenten skriver om sitt produkt og så se hva fagmiljøet sier. Akkurat i dette tilfellet her kan ikke jeg se at det er så stor motsetning blant de to.

 

 

Skrevet

Dyreparker og akvariums skriver at de er medlem av zoo-blablabla-foreningen på hjemmesidene sine, og at det sikrer at dyrene har det bra hos de, noe WWF også støtter. Allikevel er det ikke "bra" hva de gjør. For eksempel. Nå aner jeg ikke noe om krillfangst, men poengterer bare at reassurance fra selskap og NGO's ikke bestandig betyr "a clean sheet".

https://www.pri.org/stories/2015-07-14/scientists-consider-whether-krill-need-be-protected-human-over-hunting

editorial-130416-1-2-Aker-BioMarines-Kri

editorial-130416-1-3-Aker-BioMarines-Kri

Aker BioMarine fisker og prosesserer krill i Antarktis på et nivå som ser ut som en flytende fabrikk. Midt i urørt natur, mellom pingviner og hval. Men krillolje skal man ha.

Skrevet

Nå var dette et forslag fra min veterinær fordi jeg ikke kan gi fiskeolje til min hund. 
Jeg ser at det er vanskelig å få tak i krillolje i norge, og det er sikker en grunn til dette.

Guest *Kat84*
Skrevet

For å være en liten motvekt mot de dyre alternativene her; 
Har du sjekket ut Lysiolje? Den koster 60 kroner for 240 ml. Bare et tips som jeg selv har fått til bruk på meg selv ;) 

Skrevet

Før du investerer i noen dyre vegetabilske greier, sjekk i alle fall at hunden spiser det. Min har nektet å smake på alt av vegetabilske greier... :P

Skrevet
1 minutt siden, Tuvane skrev:

Før du investerer i noen dyre vegetabilske greier, sjekk i alle fall at hunden spiser det. Min har nektet å smake på alt av vegetabilske greier... :P

Han har fått linfrøolje, hvetekimeolje og kokosolje ( cocosa) før, og det har gått fint. Det er ok pris på dette, er mye billigere enn feks mye av fiskeoljen.

Skrevet
22 minutes ago, Carpediem said:

Han har fått linfrøolje, hvetekimeolje og kokosolje ( cocosa) før, og det har gått fint. Det er ok pris på dette, er mye billigere enn feks mye av fiskeoljen.

Så bra. :) Min elsker alt av animalske oljer, men han nekter alt jeg har prøvd av vegetabilske oljer, inkludert når de blir blandet inn i maten. :P

Skrevet

Du kan vel kjøpe krillolje beregnet til folk. Viktig å sjekke at de ikke inneholder D-vitaminer og tilsetninger av andre vitaminer osv. - det er alltid merket på emballasjen ellers er de ikke lov å selge (i Norge i alle fall). 

En annen omega-3 variant er utvunnet fra alger dyrket i tanker, kan jo være et alternativ. Nycoplus har et produkt som selges på apotek, dyrt men trenger kun 1 kapsel daglig, en hund trenger da kanskje bare annenhver dag ca. Omega-3 fettsyrer for fôr-industrien, AlgaPrime, er allerede tatt i bruk i laksefôr og er også lansert for pet food bransjen så det er nok snart å få kjøpt.
Et google-søk ga treff på diverse andre omega-3 tilskudd laget av alger og beregnet til hunder, men de har kun DHA fettsyrer, et fullverdig omega-3 tilskudd skal visst inneholde både DHA og EPA fettsyrer.

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
    • Jeg skjønner ikke at en oppdretter skal se det som noe negativt at dere har en trygg, voksen hund fra før. Ja, det er noen som har fordommer, men hvis hunden faktisk ikke har noe problemer med utagering eller aggresjon hverken mot folk eller andre hunder, eller ressursforsvar eller andre ting, så vil de fleste seriøse oppdrettere se det som positivt. "Dominant" er et ord som trigger veldig mange diskusjoner i hundemiljøer. En dominant hund lager ikke bråk, den kan "ta kontroll", men en dominant hund er som oftest en trygg hund som kan ha god innvirkning på de rundt seg. Hvis hunden din er den som kan finne på å gå mellom do hunder som bråker kan det godt være hun er dominant. Dominans i denne sammenhengen betyr ikke å undertrykke og bølle med, den typen adferd er det vanligvis utrygge hunder som har. Det er en stor misforståelse at dominant adferd hos hund er en dårlig ting og et tegn på "dårlig oppdragelse" eller at den prøver å ta over styringen i husholdningen. Det er ikke så mye å forklare, hvis du sier til oppdretter at dere har en stor voksen, trygg hund fra før så bør det bare være positivt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...