Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har erfaring med å kjøpe valp i Sverige? Er oppdrettere seriøse? Stiller de samme krav til helse osv som i Norge? Og hvordan er det å få en valp gjennom tollen?

 

Jeg ønsker en rase som er VELDIG populær i Norge, vært i kontakt med ca. 40 oppdrettere, men ikke lyktes så langt. Det er derfor jeg nå ser mot Sverige.

 

Sent fra min SM-A510F via Tapatalk

 

 

Skrevet

De er like seriøse og useriøse der som her :) Det gjelder å gjøre god research som valpekjøper, og sette dine egne krav. Hva er viktig for deg? Hva ser du etter i hunden, linjene, hos oppdretter? Hvorfor har du ikke lykkes så langt? Er det ingen som oppfyller dine krav, eller får du avslag?

Å få en hund gjennom tollen fra Sverige er helt uproblematisk :) Hunden må ha pass med vaksiner og ormekur stemplet. Så er det bare å stoppe i tollen og vise frem papirer, kjøpekontrakt og pass. 

Skrevet

Det går jo ikke an å svare bekreftende på at alle oppdrettere i Sverige er seriøse, for det er de jo garantert ikke, alle sammen. :lol: 

På min rase er det forholdsvis vanlig å kjøpe hund i Sverige, og det fungerer helt fint. Når de kjører gjennom tollen betaler de 25 % av kjøpesummen, og tar med seg valpen hjem. Sverige er det eneste landet valp under fire mnd kan innføres fra. 

  • Like 2
Guest Yellow
Skrevet

Oppdrettere i Sverige er vel verken mindre eller mer seriøse enn her generelt, når du ikke heller nevner rase er det jo vanskelig å si. Har ingen erfaring med kjøp av valp/hund fra over grensen selv. 

Blir veldig nysgjerrig på hva du mener med at du ikke har lyktes? Hva er problemet, mener du, når det er så mange oppdrettere å velge mellom? 

Skrevet
19 minutter siden, itsmaria skrev:

Jeg ønsker en rase som er VELDIG populær i Norge, vært i kontakt med ca. 40 oppdrettere, men ikke lyktes så langt.

Det skal du bare være glad for :whistle: Jeg kan telle på to fingre de oppdretterne i her i landet jeg ville kjøpt cavalier hos. Mitt inntrykk er at det finnes flere seriøse oppdrettere i Sverige (dvs. oppdrettere som scanner hundene sine), og enda flere i Danmark der alle avlsdyr scannes. Sørg også for å velge en oppdretter som tester for EF/CCS, det er en enkel DNA-test så det finnes ingen unnskyldning for å ikke teste selv om det ikke er et krav fra raseklubben. Ellers skal avsldyrene naturligvis være fritestet på hjerte, øyne og knær.

Og når du finner en oppdretter som oppfyller samtlige krav, da kan du begynne å vurdere om vedkommende kanskje er så seriøs at det er verdt å legge igjen penger der.

  • Like 6
Skrevet
1 time siden, Wilhelmina skrev:

Det skal du bare være glad for :whistle: Jeg kan telle på to fingre de oppdretterne i her i landet jeg ville kjøpt cavalier hos. Mitt inntrykk er at det finnes flere seriøse oppdrettere i Sverige (dvs. oppdrettere som scanner hundene sine), og enda flere i Danmark der alle avlsdyr scannes. Sørg også for å velge en oppdretter som tester for EF/CCS, det er en enkel DNA-test så det finnes ingen unnskyldning for å ikke teste selv om det ikke er et krav fra raseklubben. Ellers skal avsldyrene naturligvis være fritestet på hjerte, øyne og knær.

Og når du finner en oppdretter som oppfyller samtlige krav, da kan du begynne å vurdere om vedkommende kanskje er så seriøs at det er verdt å legge igjen penger der.

Av ren nyskjerrighet, hvem ville du kjøpt hos?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kattedo bør nok være utenfor rekkevidde for hunden. Og så må det jo da enten være en hundevant katt eller en kattunge, som ikke vil ha erfaring med å bli jaget. Jeg ville nok lagt en ganske nøye plan for introduksjon og sosialisering. Veldig avhengig av type og individ av hund så kan det bli utfordrende, særlig hvis hunden har noe særlig jaktinstinkt, men det er også mange hunder som jager katter ellers som tolererer huskatten.  Snakk med folk som har erfaring med å introdusere hund og katt fra før, og ha kompostgrinder tilgjengelig for å holde de adskilt til de er tilvendt, og steder der katten kan gjemme seg og klatre opp.
    • Navnet eller hvor mange stavelser bestemmer du jo selv, men to stavelser er ofte lettere for hunden å oppfatte og kjenne igjen. Generelt vil en hund respondere mye bedre på "Fido" enn "Maxmilianimus" fordi det er lettere å høre det, rett og slett.  Det finnes masse hundenavnlister på nett, så jeg ville bare søkt etter noen av de, og valgt fra nederste halvdelen av listen over populære hundenavn.
    • Hva bør man tenke på når man skal bestemme navn til hunden? Hvilke navn liker dere? Hva heter hunden deres? Trenger tips. Er det sånn at det kun må være to stavelser?
    • Hva bør man tenke på om man allerede har hund men ønsker katt? Utstyr som er kjekt å ha annet enn det som er anbefalt? Hva gjør man med innedo og hunden da skal grave? Osv. Vil være forbredt på alt.
    • Vi har faktisk nettopp betalt et gjerdefirma for å sette opp nettinggjerde rundt en del av hagen. Personlig synes jeg nettinggjerde er bra og solid, men det kan jo være andre løsninger passer bedre for andre. Byggvarehusene selger ulike typer gjerder og gjerdemoduler i tre og sånt, og kan ofte formidle håndtverkere som tar jobben. Ellers kan man søke opp og kontakte gjerdefirmaer selv. Jeg brukte MittAnbud denne gangen. Vi fikk satt opp nettinggjerde rundt hele hagen i forrige hus også, og jeg angrer ikke på det. Hvis det er praktisk gjennomførbart å gjerde inn hele tomta ville jeg gjort det, men det kommer jo litt an på hvor du vil hunden(e) skal ha tilgang og sånt. Har du mye blomsterbed eller grønnsakshage kan det være lurt å ha det separat f.eks.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...