Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Litt usikker på om jeg skal putte dette emne her, i valpeprat eller i trening, men jeg bare satser. Dere får si ifra hvis det blir feil :P

Vi har en valp som begynner å nærme seg 5 måneder, også lurer jeg på hvor mye aktivitet som er greit..? Har hørt at valper ikke skal få for mye, men hva er for mye? Også har jeg også lest at små hunderaser blir "voksne" fortere.. Stemmer det? Mulig dette er et dumt spørsmål, men hvordan vet man om han har blitt "voksen"? :pinch: Noen tanker om hvor lenge jeg bør vente til jeg kan begynne å trene litt mer med han? Vil gjerne gå litt lengre turer osv (altså jeg vil kunne trene med hunden i tillegg til hundesport), men jeg vil jo selvfølgelig ikke gjøre noe som kan skade han! :icon_confused:

Skrevet

Valper er veldig aktive - så flytter de til nytt hjem og så blir hverdagen veldig rolig... Gå tur med god samvittighet. Blir han sliten, så bærer du ham bare. Pass på pauser og varier hva dere gjør. Samme med trening - korte økter, ikke for mange repetisjoner osv.

De blir ganske raskt utvokst i høyde, det er sant. Men de er ikke ferdig utvokste i bredde før de er rundt to, i alle fall. Mentalt så blir de fort både to og tre før man kan begynne å kalle dem voksne :) 

  • Like 3
Skrevet

Penny på 5kg er nettopp rundet året, jeg kaller henne fremdeles valp ;) Men hun har fått en tydeligere av-knapp nå. Jeg klarer ikke forklare det, men hun oppfører seg mer voksent. 

Angående tur, når hun var fem-seks måneder ble jeg seriøst bitt av pokemon-basillen! Da gikk vi mye på pokemonjakt ;) Hun hang aldri etter, men lå heller litt i forkant og ga uttrykk for å være fornøyd. Det var et par ganger når hun var veldig valp at hun la seg rett ned, da ble hun båret. 

Skrevet

Takk for svar :)

Jeg mener vel mer fysisk. Jeg har hørt at man skal være forsiktig med å utsette de for altfor mye aktivitet før de er ferdig utvokst. For eksempel så skal de ikke være med på løpetur eller bære kløv.. 

Vi har vært på én tur der jeg tror kan ble litt sliten, men jeg syns det er litt vanskelig å si. Han hoppet opp på meg, så jeg fikk inntrykk av at han ville bæres, men det var ikke som om han la seg ned eller nektet å gå.. :| Og det har hendt at han har gjort det når vi ikke har gått så langt også, men i de tilfellene så fikk jeg inntrykk av at han kanskje var litt redd (det går som regel over fort altså)

Skrevet
16 minutter siden, Karoline93 skrev:

Vi har vært på én tur der jeg tror kan ble litt sliten, men jeg syns det er litt vanskelig å si. Han hoppet opp på meg, så jeg fikk inntrykk av at han ville bæres, men det var ikke som om han la seg ned eller nektet å gå..

Frøkna mi var spinnvill som valp, hun hadde sikkert løpt seg ihjel hvis hun hadde fått lov. Så det er slettes ikke alle valper som har vett nok til å kjenne på at de er slitne.

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Wilhelmina skrev:

Frøkna mi var spinnvill som valp, hun hadde sikkert løpt seg ihjel hvis hun hadde fått lov. Så det er slettes ikke alle valper som har vett nok til å kjenne på at de er slitne.

Dermed litt vanskelig for meg å vite. Jeg tror min kunne funnet på å gjøre det samme så lenge det var andre hunder involvert. Han er så opptatt av å leke at ikke merker om han blir sliten før etterpå :blink:

Skrevet

Dette er veldig generelt for det kan være individuelt men:

  • Små raser (under 10 kg)
    Er voksen etter 8-10 måneder

  • Mellomstore raser (mellom 10 og 25 kg)
    Er voksen ved 12 måneder

  • Store raser (over 25 kg)
    Er voksen etter 12-24 måneder

 

Når det er sagt så har ikke hunden behov for lang tur når den er valp. Men det gjør ingen skade om du går en lengre tur av og til. Bare det ikke er hver dag for det er ikke sunt for benutviklingen :ahappy:

Skrevet
15 timer siden, Emmaa skrev:

Dette er veldig generelt for det kan være individuelt men:

  • Små raser (under 10 kg)
    Er voksen etter 8-10 måneder

  • Mellomstore raser (mellom 10 og 25 kg)
    Er voksen ved 12 måneder

  • Store raser (over 25 kg)
    Er voksen etter 12-24 måneder

 

Når det er sagt så har ikke hunden behov for lang tur når den er valp. Men det gjør ingen skade om du går en lengre tur av og til. Bare det ikke er hver dag for det er ikke sunt for benutviklingen :ahappy:

Det var benutviklingen jeg tenkte på =)

Hva er av og til da? Vet at det er litt vanskelig å svare på, men hva tenker du?

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Så lenge det er snakk om gåturer setter jeg ikke begrensninger i det hele tatt når de har blitt 5 mnd gamle. Sykling, kløving, trekking osv venter jeg selvfølgelig med og begrenser en stund enda, men vanlige gåturer er det bare å kjøre på med. Selvfølgelig øke forsiktig hvis du bare har rusla småturer til nå, men alderen bør ikke trenge å sette noen begrensning nå. 

Skrevet

Jeg har en valp her nå på straks 4 mnd og vi har gått i opptil en og en halv time i ihvertfall 3 uker nå. Men det går jo ikke så veldig fort med oss alltid da. Tar det i valpen sitt tempo og får i verste fall bære om hun blir sliten. Prøver at hun får bevege seg mest mulig fritt , løst eller i langline evt flexi. I tillegg går vi alltid en halvtime på morgen. Det er forskjellige meninger om emnet, men av 4 valper så er så langt 3 røntgen fri og alle har vært med på mye fra veldig tidlig alder. Det viktige tenker jeg er at det blir en naturlig progresjon i lengde, at man begynner i det små når man får valpen også øke man på gradvis fra uke til uke ettersom valpen vokser og blir vant til å røre på seg. Å ta med en utrent hund på en plutselig lang tur er verre selv om den er litt eldre. 

Jeg begynner med flere små lufterunder, så går vi gradvis over i 2 sånn mellomlange også over på en lengre.

Skrevet
6 timer siden, Karoline93 skrev:

Det var benutviklingen jeg tenkte på =)

Hva er av og til da? Vet at det er litt vanskelig å svare på, men hva tenker du?

Tenker kanskje en søndagstur :ahappy: ellers så fikk jeg beskjed om at min valp skulle ha ca. 20 minutter om dagen og at jeg godt kunne gå lengre turer i helgene så lenge det ikke var hver dag :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...