Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har ei tispe på litt over 2 år. For noen mnd siden merket vi at hun ikke var helt i form, hun ble fort sliten. Etterhvert ble det diare og oppkast med blod i. Ble da behandlet for mage og tarminfeksjon. Ble etterhvert noe bedre, men ikke helt tilbake i form. Så etter en helg med kurs og mye aktiviteter, hvor hunden ikke fungerte/ble tydelig sliten kontaktet jeg dyrlege igjen. Nye blodprøver, røntgen og div undersøkelser. Mistanke om betennelse i bukspyttkjertel ble utelukket. Det viser seg at tispa har mistet mye av muskelmassen og derfor ikke klarer å være i aktivitet. I tillegg har hun puss i livmoren. Livmoren ble operert vekk, men hunden er fortsatt ikke i form. Virker som om dyrlegene ikke vet hva som er galt. Er det noen som har erfaring med dette?

Skrevet
3 minutter siden, Wenche04 skrev:

Hva er DM?

Googlet det nå. Uff for en sykdom.  Skal høre med dyrlegen over helga.

Degenerativ myelopati - jeg vet det forekommer på schäferhund, for i mitt rasemiljø har vi fått input fra erfaringer hos schäfer, og det har nå blitt mer og mer vanlig å teste foreldrene for DM på berner. Det er fremdeles et lite mindretall som gjør det, men for fem år siden var det ingen som gjorde det i Norge. Det er en sykdom med enkel arvegang, slik at bærere kan brukes i avl om de parres med friske. Vet du om din hunds foreldre er testet?

Det er lav forekomst av sykdommen på berner, men jeg har forstått det som at den har høyere frekvens på schäferhund. Det gir i hvert fall redusert muskelmasse som første steg, selv om det som regel skjer i høyere alder.

Så kan det være en million andre ting hos din hund, men det var DM jeg tenkte på først.

Skrevet

DM er i alle fall lett å genteste for, og koster heller ikke veldig mange kronene. Er nok få norske hunder som er testet, men om hunden har tysk far, kan det godt hende at han er testet.

  • 2 months later...
Skrevet

Da har vi dessverre fått beskjed om at hunden mest sannsynlig har DM. Alt annet er vist utelukket, så da er det vist ikke mer å gjøre (ifølge dyrlegen). Men finner ikke noen steder at hunden blir "sliten" og mangler overskudd. Mulig at det henger sammen med at den mangler muskler. Men er ustø i beina og har svake reflekser i bakbeina. Og ifølge nettet så er dette en sykdom som rammer hunder over 5 år. Noen som vet om det er noe poeng i å genteste nå, og hvordan man gjør det? Tips om sider/ informasjon om sykdommen og gode råd mottas gjerne.

Skrevet

Det kan jo være en idé å teste for å vite sikkert, framfor å sannsynlighetsberegne seg til en diagnose. Er det DM, er det ikke mye en kan gjøre, men er det ikke DM må det jo være noe annet, og kanskje noe en kan gjøre.

Jeg tester mine hunder hos Antagene i Frankrike - svabertest bestilles derfra, kommer i posten, utføres hos veterinær, sendes tilbake til Frankrike, og du får svaret på under ei uke. Mulig din veterinær har andre kanaler, men det er slik jeg går fram for å teste hunder som er tiltenkt avl og dermed ikke er i et behandlingsopplegg. Eventuelt om du kan bruke testutstyr fra din veterinær, for når du bestiller fra Antagene kommer skjemaet som skal sendes med testen både på epost og senere i posten med utstyret. Om du ikke trenger å vente på svaber-utstyr går det jo kjappere. 

Har du vært i kontakt med oppdretter for å høre om foreldredyrene er testet? 

Skrevet

Ifølge veterinær så måtte hunden opereres/ biopsi for å kunne få endelig diagnose. En annen mulighet var å prøve kortison, noe hun har gått på en god uke, uten forbedring. Hunden har tatt alle mulige prøver / undersøkelser og ingen ting slår ut. Har lest på nett og vært inne på en side som heter Ofa.org som tester . Noe erfaring med den siden. Synes det er vanskelig på utenlandske sider, og usikker på hvor seriøst det er.

Foreldrene er ikke testet.

Skrevet
42 minutter siden, Wenche04 skrev:

Ifølge veterinær så måtte hunden opereres/ biopsi for å kunne få endelig diagnose. En annen mulighet var å prøve kortison, noe hun har gått på en god uke, uten forbedring. Hunden har tatt alle mulige prøver / undersøkelser og ingen ting slår ut. Har lest på nett og vært inne på en side som heter Ofa.org som tester . Noe erfaring med den siden. Synes det er vanskelig på utenlandske sider, og usikker på hvor seriøst det er.

Foreldrene er ikke testet.

Hvis veterinær snakker om operasjon/biopsi, så tror jeg kanskje vi snakker om forskjellige sykdommer. De bernerne jeg vet om som har DM, har fått det påvist med en svabertest - altså spyttprøve. Alternativt blodprøve, hvis det er sendt inn for andre prøver som krever blod. 

Angående valg av laboratorium, så har gjerne veterinærene faste samarbeidspartnere og vet hvem som er seriøse og ikke - eller kan finne det ut gjennom sine kanaler. Jeg vet flere danske bernere tester i en annen lab enn den franske Antagene, det er et tysk de bruker som jeg ikke husker hva heter. Ofa er vel den amerikanske? De skal også være seriøse og dyktige. Uansett, snakk med veterinær, eventuelt oppsøk en annen veterinær om du føler de står fast og ikke henviser deg videre selv. 

Det er ingen kjent behandling for DM, hvis det er det hunden din har. Verken kortison eller smertestillende kan motvirke muskler som degenererer, dessverre. Men ikke gi opp før du har en endelig diagnose, det kan jo være noe annet, og det er lett å finne ut om det er DM. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...