Gå til innhold
Hundesonen.no

Flokken på Helgeland - Malamute og shiba


Heidihj
 Share

Recommended Posts

Jeg har tidligere hatt separate tråder der hundene mine er blitt presentert, men jeg tenkte å lage en ny tråd der jeg samler bilder av hundene. 

Per nå har vi to hunder. En malamutetispe på snart 6 år, og en shibahannhund på 3 år. Vi holder til på Helgeland i Nordland. Her trives vi veldig godt i fantastisk natur som byr på utallige flotte turer. Denne tråden blir nok mest deling av bilder fra turene våre. 
Forhåpentligvis blir det en flokkøkning i løpet av 2017 da jeg dessverre måte avlive en malamutetispe tidligere i år. 

ToIzt3Il.jpg

1RNJz86l.jpg

Nå har vi to hunder som trives utrolig godt i hverandres selskap. Vi har også fått låne med oss en shibatispe innimellom. Hun er så herlig og glir rett inn med de andre :)

CAZs4u1l.jpg

g2D8XsRl.jpg

bSxIaXhl.jpg

7u2ejKal.jpg

pqrD2ygl.jpg

pl8pAoTl.jpg

XPrbnS0l.jpg

6ojGrxdl.jpg

n7qvaHpl.jpg

 

  • Like 26
Lenke til kommentar
Del på andre sider

19 timer siden, Snøfrost skrev:

Flotte bilder :)
Så synd du måtte avlive den ene malamuten :( 
Hvem av de var det? 
 

Det var Nuka jeg måtte avlive. Hun ble bare 4 år :no: Utrolig vondt, men prøver å se fremover mot ny valp.

18 timer siden, Siri skrev:

Fantastiske bilder - og hunder... Helgeland er jo bare vakkert, så jeg skjønner godt at dere trives der! 
Gleder meg til flere vakre bilder av både hunder og natur :ahappy:

Tusen takk! :ahappy: 

16 timer siden, giggi skrev:

Nydelige bilder av vakre hunder! Helgeland er fint, skal kanskje opp dit i sommer, har slekt på Vega.

Tusen takk! :) Vega er jo så fint! Vi håper på en helg der om ikke så lenge. Flott sted!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

En flott malamutegutt har flyttet til oss. Han blir 3 år i juli, og er en særdeles trivelig og god fyr. Han sklei rett inn i flokken, og ser ut til å trives veldig godt med et aktivt liv her på Helgeland :)

ZuUtsQa.jpg?1

RD5bW6V.jpg?1
Gjengen i hundegården :) Den ekstra shibaen er ei tispe som er mye med oss på turer. 

xbIMOTB.jpg?1

LqkC4qO.jpg?1

ozp448q.jpg?1
Kjekkasen vår :wub:

sYa0uIW.jpg?1
Et siste bilde av Mayah og Teemo

 

  • Like 16
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk
25 minutter siden, MaritaS skrev:

Kommer de i langhår, eller er han bare veldig fluffy? Gratulerer med flokk-utvidelse :wub:

De kommer i langhår også. Ikke ønskelig fordi det er en litt mer upraktisk pels, men ikke helt uvanlig :) Wolly kalles de som er langhåra.

 

For en fin fyr! Jeg foretrekker egentlig å ha dem fra valper, men noen ganger er det veldig godt å ta inn voksne hunder og hoppe rett over valpetid og unghundtid :D 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

10 timer siden, Mentha skrev:

Åhhh, så fine turer du er på.. blir litt misunnelig her jeg sitter!

"Han nye" så svææær ut, eller har han bare mye fluffy pels? :P Pen var'n ihvertfall :) Gratulerer!

 

8 timer siden, WelshenNemi skrev:

Gratulerer! Han er kjempefin :) er han så stor som han ser ut som?

 

45 minutter siden, MaritaS skrev:

Kommer de i langhår, eller er han bare veldig fluffy? Gratulerer med flokk-utvidelse :wub:

 

10 minutter siden, Snusmumrikk skrev:

De kommer i langhår også. Ikke ønskelig fordi det er en litt mer upraktisk pels, men ikke helt uvanlig :) Wolly kalles de som er langhåra.

 

For en fin fyr! Jeg foretrekker egentlig å ha dem fra valper, men noen ganger er det veldig godt å ta inn voksne hunder og hoppe rett over valpetid og unghundtid :D 

Takk for hyggelige kommentarer om bamsen vår ?

Han er ganske stor, men ikke giga. Han er rundt 66-67 cm i manken og veier 42 kg. Han var utrent og tykk da vi tok han inn, så han skal ned i fett og opp i muskler. Blir spennende å følge med han i den prosessen! 

Det finnes langhårede malamuter ja. De er som Snusmumrikk sier ikke ønskelige da pelsen er veldig upraktisk når det kommer til vinteren. Derfor er det blitt utarbeidet en gentest for langhårsgenet som blir flittig brukt av de som vil unngå den pelslengden. Frost er ikke langhåra, men han er sannsynligvis langhårsbærer (som faren også er). Det Syns ofte på langhårsbærere at de får mye pels, og kanskje også endel faner. Frost har utrolig mye underull som gjør at han fluffy. Dekkhårene er ikke veldig lange på kroppen, men han har mye faner på bakbein og hale. Han er ikke av de som sliter på vinteren pga lang pels  (langhårede malamuter har enda lengre, og noen minner mer om collier enn malamuter..).

Frost skal brukes aktivt mot trekk. Hele slekta hans er godt premierte trekkhunder, og samtlige kullsøsken har trekkresultater og vise til. Mor og far er dobbeltchampioner  (trekkhundch og utstilligsch), og den ene kullbroren gikk i det malamutespannet som fullførte det lange Finnmarksløpet tidlgere i år. Selv er ikke Frost brukt så mye, men han har en iver og en trekkraft som jeg tror blir veldig morsom å jobbe med fremover ?

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 hours ago, Heidihj said:

et finnes langhårede malamuter ja. De er som Snusmumrikk sier ikke ønskelige da pelsen er veldig upraktisk når det kommer til vinteren. Derfor er det blitt utarbeidet en gentest for langhårsgenet som blir flittig brukt av de som vil unngå den pelslengden. Frost er ikke langhåra, men han er sannsynligvis langhårsbærer (som faren også er). Det Syns ofte på langhårsbærere at de får mye pels, og kanskje også endel faner. Frost har utrolig mye underull som gjør at han fluffy. Dekkhårene er ikke veldig lange på kroppen, men han har mye faner på bakbein og hale. Han er ikke av de som sliter på vinteren pga lang pels  (langhårede malamuter har enda lengre, og noen minner mer om collier enn malamuter..).

Samme som på akita det da :)

Ser ut som en kjekk og trivelig kar, kos dere masse!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

En liten oppdatering fra oss. 

I mai ble Mayah akutt syk, og jeg er glad jeg fort tok tegninga og skjønte at det var livmorbetennelse. Livmor og eggstokker ble fjerna, men det gikk heldigvis veldig fint. Etter en lang periode der hun ikke har fått lov til annet enn å være med på fotturer, har hun endelig nå begynt å få løpe igjen. Det setter frøkna veldig pris på <3

Ellers er det ikke de store forandringene hos oss. Vi koser oss i nydelig natur, og prøver å bruke mest mulig av fritiden utendørs sammen med hundene. Nordlandsnaturen trollbinder meg hver dag, så det er ikke vanskelig å komme seg ut akkurat :)

KxXyEZbl.jpg

6SjRHv3l.jpg

1kOjvkml.jpg

jp8aVB8l.jpg

Vi har også hatt lundehunden Ravn på ferie hos oss noen uker. Han er like gammel som Frost og Teemo, men fungerer utrolig fint sammen med gjengen :) I august kommer han nordover igjen, så da får han kose seg videre i flokken vår noen uker til. 

66bBiWfl.jpg

MLCmr23l.jpg

Frost har blitt veldig fin i kroppen, og han setter virkelig pris på å få arbeide litt. Han trekker og jobber utrolig bra på tur, men vi har en jobb og gjøre når det kommer til sykkel. Han trekker bra de første 1-2 km'erne når vi er alene. Det virker rett og slett som at han syns det er veldig kjedelig. Det har blitt endel sykkelturer med andre trekkhundfolk, og det syns han er veldig morsomt. Da trekker han gjerne 11-12 km. Nå som Mayah er i bedre form, får hun bli med på turer fremover. Satser på at ting løsner utover høsten. 
Kløving syns Frost er helt supert. I juni tok vi det første ferdighetsmerket i kløv i regi av malamuteklubben. Regner med at vi får tatt de andre også. Frost kommer til å bli en super kløvhund fremover! 

DxfpduIl.jpg

QdMXa2yl.jpg

9nTnrMEl.jpg

xGJM7mtl.jpg

Nå i juli debuterte Teemo i utstillingsringen under NKK Trondheim. Jeg håpet at denne utstillingen skulle være en god opplevelse for han, og resultatmessig hadde jeg et ønske om å få en excellent. Vel, utstillinga gikk helt strålende, og vi kunne dra hjem med excellent, ck, CERT og BIM! :D Det var virkelig over all forventning å dra i land storcertet på vår aller første utstilling! 

Måtte få ei venninne til å ta et obligatorisk skrytebilde av kjekkasen da vi kom hjem: 

6FdkPr8l.jpg 

 

  • Like 14
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg får nesten abstinenser når jeg ser de flotte bildene... Det var en grunn til at jeg tenkte at jeg skulle flytte tilbake til Helgeland etter et år på landbruksskole der. Nå ble det jo aldri sånn, men... Superfine hunder også da :D 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

9 timer siden, WelshenNemi skrev:

Kjempefine bilder :) og bra det gikk bra med Mayah!

Tusen takk! ?

8 timer siden, Sprettballen skrev:

Så pene hunder ^^ Det er raser jeg selv ikke kan ha, men som jeg synes er veldig pene. Kjekt å følge med andre som har de da! Godt det gikk bra med Mayah, livmorbetennelse er skikkelig skummelt!

Tusen takk! Jeg skjønner godt at det ikke er hunder for alle. Har jo et litt annet hundehold enn de fleste i forhold til gårder osv. Heldigvis glir disse nydelige hundene rett inn i våre liv ❤

7 timer siden, Siri skrev:

Jeg får nesten abstinenser når jeg ser de flotte bildene... Det var en grunn til at jeg tenkte at jeg skulle flytte tilbake til Helgeland etter et år på landbruksskole der. Nå ble det jo aldri sånn, men... Superfine hunder også da :D 

Er du herfra, Siri? ? Helgeland er virkelig utrolig fint! 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

8 timer siden, Heidihj skrev:

Er du herfra, Siri? ? Helgeland er virkelig utrolig fint! 

Nei, jeg er egentlig fra Steinkjer, men gikk et år på Vefsn Landbruksskole, og har vært på en del turer rundt omkring i området :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 months later...

Litt oppdateringer her. Vi har hatt en veldig fin sommer og høst. Denne høsten har jeg og Frost vært mye på farten, da vi har vært en lengre periode på Østlandet for at jeg skulle fullføre min mastergrad. Mayah og Teemo har da vært igjen på Helgeland hos min samboer. 

Teemo har blitt stilt et par ganger til siden sist oppdatering. Den ene gangen ble vi sendt ut med gul (dommeren mente Teemo var aalt for liten), og dagen etter fikk vi vårt 2. CERT. Vi håper på det siste certet i løpet av 2018! :) Teemo har også blitt pappa. Det kom kun en tispe i kullet, men hun er til gjengjeld veldig herlig! Trygg, sosial og veldig morsom :wub: Hun er dessverre kremfarget, noe som ikke er en godkjent farge på rasen, men hun vil nok bli en veldig god venn og turkamerat hos sine nye eiere :)

JzJKm4B.jpg?1
Teemo i utstillingsringen

g6cpcdy.jpg?1
Valpis 5 uker gammel 

Frost blir en bedre og bedre arbeidshund ettersom temperaturene synker og formen hans stiger. Han har virkelig gjennomgått store forandringer gjennom sommeren og høsten. Vi gleder oss veldig til å teste fyren mer på vinterføre! Han er en energisk og sterk kar som liker godt å bruke kroppen sin <3 

0NzKIyY.jpg?1
Tur i Rondane i september

AGmSKG7.jpg?1
Frost er veldig fornøyd på sykkeltur

Generelt trives gjengen veldig godt sammen, og vi koser oss sammen hver dag :wub: En virkelig herlig og omgjengelig flokk. 

lMdKJrF.jpg?1

HVaiNoa.jpg?1

hrUcEHs.jpg?1

AFD7mvp.jpg?1

 

 

  • Like 10
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da sitter jeg her og klyper meg i armen, fordi Edeward ga meg både utgangsstilling og flere meter med fot gjennom tre vendinger og flere stopp med sitt uten å ha forventninger om verken lek eller godis for det. Hadde ingenting fremme, og attituden hans tilsa at han gjorde det bare for interaksjonen og noe å gjøre sammen. Kanskje er metoden effektiv - han har begynt forbinde handlingen i seg selv med noe bra? Det er den faglige forklaringen. ..men ved å antropomorfisere kan det også ha vært for å belønne meg for å ha vært flink mams og servert ham rikelig med vom for å sitte pent og vente mens jeg kaster "apporten" - som jeg sliter med å kommunisere hvordan jeg ønsker levert. Det er vårt nye problem for tiden. Han blir forbanna fordi jeg ikke tar imot når han bare slipper den foran meg og begynner kjefte på meg fordi jeg krever å få den i hånden før jeg serverer noe. Vi har hatt mange sånne runder nå, og jeg forstod endelig at vi må tilbake noen skritt og trene på å holde apporten igjen. Gått altfor fort og klønete frem.  Ellers har Jokke kommet tilbake. Antar det er fordi testikkelen som ikke har kommet ned i pungen vokser i størrelse og er ukomfortabel der den sitter. På gjerdet om å fjerne den, fordi jeg er usikker på om jeg vil fjerne bare den ene som ikke har kommet ned, eller kastrere ham fullstendig. Har på følelsen av at den avgjørelsen blir tatt litt uti puberteten ^^ Det er vanskelig, altså. På den ene siden virker den ballen på feil sted ubehagelig for ham, og det er en fare for kreft i den. På den andre siden er kirurgi kirurgi. Fordi den har vært jojo, nede i pungen i perioder og ligget utenfor kanalen, i lysken, så er det stadig en sjanse for at den kommer helt ned. Da er det dumt å utsette ham for kirurgi unødvendig. Hormonene har flere effekter på helse og humør, er ikke bare der for forplantning. Noen av effektene vil en helst være foruten, men å fjerne dem kan også medføre uønskede helse- og adferdsendringer. En kan vel tilføre hormoner kunstig dersom det blir et problem. Et mindre onde enn testikkelkreft. ..men fjerne en eller begge, og når?  Antakelig er han 8 år og har fått en kreftdiagnose innen jeg klarer bestemme meg.   
    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...