Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ønsker kun å bruke positiv innlæringsmetoder, men synes det er vanskelig når det kommer til dette med å ta tak i ermer, kjole/skjørtekanter, løpe opp og rive/bite i bukseleggen eller dra av sokker! Intuitivt får jeg lyst å rope NEI, men de gangene jeg har gjort det blir det bare verre, jeg er tydeligvis veldig morsom når jeg buser ut med et nei eller slutt...  En ting er meg, jeg går bare i subbeklær etter at vi fikk valp (for å unngå at det er krise når dette skjer), men barna og barnas venner og andre voksne kler seg jo normalt når de skal treffe oss :blink:. Det vi har gjort hittil er stort sett å forsøke å avlede, bli så kjedelig at hun slipper, prøve å virke avvisende. Når hun gir slipp sier jeg "slipp" for å prøve å lære henne hva det er. Ingenting hjelper nevneverdig. Hvis hun ikke gir seg blir det en liten time-out i buret (slippes ut igjen så fort hun er litt roligere og dette er kun i de "verste" raptusene, ettersom vi helst vil bur skal være noe positivt). Hun kan gjøre det samme ute, særlig på vei hjem fra tur/på gårdsplassen etter tur. I dag har jeg fått tips om å sette meg ned og stryke på henne til hun roer seg ned, skal prøve det.

Hun er 13 uker og har to løse tenner :blink:. Tips mottas med takk!

Skrevet

Snu deg bort og avvis om mulig, hvis ikke sett valpen bak en grind eller bind fast så hun ikke får holdt på med det. Det er også lurt å være i forkant og forebygge eller holde henne unna situasjoner der hun blir veldig oppgiret, men små valper biter i klær uansett, det er slik de virker.

  • Like 1
Skrevet

Hekter valpen løs fra klær, det antall ganger det kreves. Fysisk sperrer med håndflate eller lignende mens jeg rolig sier nei. Valpen vet ikke bedre, og har litt dårlig impulskontroll, men slike metoder har alltid holdt for meg. Selv om det har variert hvor lang tid det er tatt før valpen har sluttet å bite i klærne. Når valpen har lært å stoppe det den er i ferd med å gjøre vet at jeg viser håndflate/sier rolig nei, så får den selvsagt masse skryt for korrekt utført adferd (i forhold til mitt ønske). 

og ikke minst ALDRI oppmuntre valpen til å bite ved å ha drakamp, leke med klær eller lignende, da blir bare problemet verre/varer lengre. 

Så jeg bruker ordet "nei", men ikke hardt, og jeg oppfatter ikke det som en typisk "positiv straff" handling. Blir valpen helt tulling i enkelte situasjoner så kan jo time-out være effektivt. F.eks. bak en grind. Men jeg liker ikke å sperre valper vekk fra familien så det er bare noe jeg gjør dersom det virkelig trengs. Og det gjør det med enkelte valper. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig vanskelig å si hva som er "bedre" uten å vite hvordan forutsetningene ser ut. Hvis det er hjelp til rasevalg du vil ha så er det kanskje greit å lage en egen tråd til det med informasjon om hvilken erfaring du har med hund, hvordan hverdagen din ser ut, hvor mye aktivitet vil hunden få, har du planer om noe målrettet aktivitet/sport osv. Hvilke kriterier har du mtp. lyd, pelsstell, støvsuging, størrelse på hunden?  Med denne informasjonen er det lettere å gi råd om en rase som kan passe til ditt potensielle hundehold. Det er helt sikkert flere raser som kan passe kriteriene, og mange som ikke gjør det. 
    • Svarer dere begge to her. Ser at dette kanskje er en god grunn til å vurderer andre raser. Kanskje Aussie eller Collie er bedre?
    • Har ofte erfaring med at de jeg spør på utstillinger eller andre stevner bare roser hunderaser helt og forteller kun det positive. De jeg snakka med på messen var kun positive til rasen.
    • Jeg har møtt noen fine individer, men ikke nok til at jeg tenker at rasen er en fin og god brukshund. Alt for mye merkelig mentalitet ute å går, og allergi og hd
    • Hunder lever fint med tre ben, jeg ser ikke at en amputert tå vil utgjøre store problemer for en såppas sprek rase. Hvis hunden ellers er frisk og sprek ville jeg gjort det, selv om den er godt voksen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...