Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ønsker kun å bruke positiv innlæringsmetoder, men synes det er vanskelig når det kommer til dette med å ta tak i ermer, kjole/skjørtekanter, løpe opp og rive/bite i bukseleggen eller dra av sokker! Intuitivt får jeg lyst å rope NEI, men de gangene jeg har gjort det blir det bare verre, jeg er tydeligvis veldig morsom når jeg buser ut med et nei eller slutt...  En ting er meg, jeg går bare i subbeklær etter at vi fikk valp (for å unngå at det er krise når dette skjer), men barna og barnas venner og andre voksne kler seg jo normalt når de skal treffe oss :blink:. Det vi har gjort hittil er stort sett å forsøke å avlede, bli så kjedelig at hun slipper, prøve å virke avvisende. Når hun gir slipp sier jeg "slipp" for å prøve å lære henne hva det er. Ingenting hjelper nevneverdig. Hvis hun ikke gir seg blir det en liten time-out i buret (slippes ut igjen så fort hun er litt roligere og dette er kun i de "verste" raptusene, ettersom vi helst vil bur skal være noe positivt). Hun kan gjøre det samme ute, særlig på vei hjem fra tur/på gårdsplassen etter tur. I dag har jeg fått tips om å sette meg ned og stryke på henne til hun roer seg ned, skal prøve det.

Hun er 13 uker og har to løse tenner :blink:. Tips mottas med takk!

Skrevet

Snu deg bort og avvis om mulig, hvis ikke sett valpen bak en grind eller bind fast så hun ikke får holdt på med det. Det er også lurt å være i forkant og forebygge eller holde henne unna situasjoner der hun blir veldig oppgiret, men små valper biter i klær uansett, det er slik de virker.

  • Like 1
Skrevet

Hekter valpen løs fra klær, det antall ganger det kreves. Fysisk sperrer med håndflate eller lignende mens jeg rolig sier nei. Valpen vet ikke bedre, og har litt dårlig impulskontroll, men slike metoder har alltid holdt for meg. Selv om det har variert hvor lang tid det er tatt før valpen har sluttet å bite i klærne. Når valpen har lært å stoppe det den er i ferd med å gjøre vet at jeg viser håndflate/sier rolig nei, så får den selvsagt masse skryt for korrekt utført adferd (i forhold til mitt ønske). 

og ikke minst ALDRI oppmuntre valpen til å bite ved å ha drakamp, leke med klær eller lignende, da blir bare problemet verre/varer lengre. 

Så jeg bruker ordet "nei", men ikke hardt, og jeg oppfatter ikke det som en typisk "positiv straff" handling. Blir valpen helt tulling i enkelte situasjoner så kan jo time-out være effektivt. F.eks. bak en grind. Men jeg liker ikke å sperre valper vekk fra familien så det er bare noe jeg gjør dersom det virkelig trengs. Og det gjør det med enkelte valper. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det viktige her er ikke ditt hjerte, for det skinner igjennom. Tror rasen du velger er viktig. Det er viktig å velge rett hund til jobben, og omvendt. Jobben kan være lange turer, sofakos, eller totalt kaos. Jeg fikk en portugisisk vann hund som valp. Gleden var stor, helt til den gikk nesten berserk ved 7 måneders alder. Hørte ikke etter lenger, dro i båndet, spiste alt, inkludert steiner og pinner. Det er tross alt forskjell på og tygge å spise pinner. Nå, etter at jeg leste meg opp og fulgte rådende, så jeg problemet i et annet lys, og fikk en god respons hos hunden.  
    • Ja, valpeshow har vel "alltid" vært uoffisielt. Om det er flere enn for to år siden, kanskje klubbene begynner å komme seg igjen etter pandemien?
    • Det er ikke så mange store uoffisielle utstillinger.  Det er mange uoff. Valpeshow hvor junior og veteraner også kan delta. Disse blir  ikke registrert noen steder og det deles ikke ut cert. Har ingenting med mange uregistrerte hunder å gjøre. 
    • Hvor finner du uoffisielle utstillinger? Jeg antar det kan ha noe med mengden uregistrerte hunder å gjøre, uten at jeg vet noe mer om det.
    • Hvorfor er det så mange uoffisielle utstillinger nå enn for ca to år siden? Gjelder ingenting når det er uoffisielt? Blir det det samme som valpeshow da for voksne hunder?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...