Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hei, jeg er helt ny her og dette er mitt aller første innlegg her... 

Vi har en chihuahua som har følgende titler:

C.I.B. (INTER CH), MULTI CH, CH RUSSIA, CH BULGARY,
Grand CH BULGARY, CH GEORGIA, Grand CH GEORGIA, CH SERBIA, CH MACEDONIA, CH BALKAN/BALTIKUM, 2 x CH Russian Kennel Federation, CH OANKOO federation, 5 х CACIB, 5 х RCACIB, 16 САС, R.CAC, 8 BOS, 5 BOB

Vi har selv liten erfaring og ønsker derfor å komme i kontakt med en flink handler som kan hjelpe oss videre. Vil gjerne gutten vår skal ha norsk tittel også. Vedkommende bør ha kunnskap om pelsstell. Vi ønsker å lære, men man må begynne et sted. 

Usikker på om fremgangsmåten min er korrekt gjennom forumet her, men det finner jeg vel fort ut... 

 

Endret av Moderator
fjernet bilde.
Skrevet

Kan selvsagt det, eller prøve gjennom chihuahuaklubben. Fikk bare inntrykk når jeg leste en annen tråd at det var masse handlere inne på forumet her. Takker uansett for tips. Om noen erfarne handlere allikevel skulle se denne tråden er det jo bare å gi en lyd i fra seg. Det er ikke tenkt at vi i utgangspunktet skal læres opp, men at vedkommende steller og viser hunden mot avtalt kompensasjon eller annen avtale.

Skrevet
3 minutter siden, Ole Brum skrev:

Kan selvsagt det, eller prøve gjennom chihuahuaklubben. Fikk bare inntrykk når jeg leste en annen tråd at det var masse handlere inne på forumet her. Takker uansett for tips. Om noen erfarne handlere allikevel skulle se denne tråden er det jo bare å gi en lyd i fra seg. Det er ikke tenkt at vi i utgangspunktet skal læres opp, men at vedkommende steller og viser hunden mot avtalt kompensasjon eller annen avtale.

Jeg vet om kun en som tar på seg slikt, og han holder til i møre og Romsdal. 

Skrevet
Akkurat nå, Krutsi skrev:

Jeg vet om kun en som tar på seg slikt, og han holder til i møre og Romsdal. 

hææ? Det er da mange her inne som handler for andre?

Skrevet
2 minutter siden, Kaja skrev:

hææ? Det er da mange her inne som handler for andre?

Å hjelpe noen å stille en hund fordi det kniper er noe annet enn å skulle stelle og forberede kondisjonen til en pelshund kombinert med å være fast handler. Hva gjør en for eksempel om det kræsjer med egen hund? 

___

Jeg ville kontaktet Miniatyrhundklubben, så vidt jeg vet er det en aktiv avdeling i Østfold. Norsk Kennel Klub Ungdom kan også være en arena, da mange juniorhandlere ønsker å trene og jobbe fast med et par hunder.

For å bli norsk champion må din hund ha et storcert - altså vunnet på en av NKKs utstillinger eller på raseklubbens hovedutstilling. Du må være forberedt på å reise litt for å få den tittelen, siden det er stor konkurranse i chihuahua-ringen, så du kan jo med en gang tenke på om det er aktuelt å sende hunden med en handler til Tromsø, eller om dere kjører sammen og splitter reiseutgiftene fifty/fifty når dere drar til Bergen, også videre.

Også ble jeg nysgjerrig - hva er en Ch Oankoo-tittel? De andre skjønte jeg hva er, cirka.

  • Like 1
Skrevet

Er hunden omregistrert til NKK? Det må han være for å kunne stilles i Norge :) 

Ellers pleier NMK ha utstillingstreninger, hva med å møte opp og få tips der og evt stille han selv? 

Skrevet
21 minutter siden, SFX skrev:

Også ble jeg nysgjerrig - hva er en Ch Oankoo-tittel? De andre skjønte jeg hva er, cirka.

I Russland er det to store forbund, RKF som er den russiske kennel føderasjonen, og Oankoo som betyr noe slik som Russiske hunde konføderasjon. Å reise er ingen problemer. Jeg lufter dette her fordi vi ønsker tips. Takker for de tips du gav.

Skrevet
22 minutter siden, JeanetteH skrev:

Er hunden omregistrert til NKK? Det må han være for å kunne stilles i Norge :) 

Ellers pleier NMK ha utstillingstreninger, hva med å møte opp og få tips der og evt stille han selv? 

Hunden er registrert i NKK. Har fått tips om treninger, det skal vi bli med på. Hadde allikevel vært kjekt å komme i kontakt med noen proffe folk som kunne stilt ham til vi fikk nok trening selv. Lufter bare litt tanker, tar i mot alle tips med stor takk. 

Skrevet
Akkurat nå, Ole Brum skrev:

I Russland er det to store forbund, RKF som er den russiske kennel føderasjonen, og Oankoo som betyr noe slik som Russiske hunde konføderasjon. Å reise er ingen problemer. Jeg lufter dette her fordi vi ønsker tips. Takker for de tips du gav.

Takk for svar! Jeg vet det er to russiske kennelklubber, eller hvordan de kaller det, men jeg har bare sett de titlene beskrevet som RKF og Rus hittil. Faren til den ene hunden min bor i Russland, så jeg forsøker å følge med på hva far og halvsøsken finner på "borti der".

  • Like 1
Skrevet
1 time siden, Line skrev:

@Caroline kan kanskje, eller kjenner til noen i området som kan.

Jeg har ikke lov til å stille andres hunder :) Det finnes flere flinke handlere på Østlandet, så det bør ikke være så vanskelig. Hva med å prøve å kontakte en juniorhandler? De er ofte flinke, og glade for å prøve nye raser. 

  • Like 2
Skrevet
Akkurat nå, Caroline skrev:

Jeg har ikke lov til å stille andres hunder :) Det finnes flere flinke handlere på Østlandet, så det bør ikke være så vanskelig. Hva med å prøve å kontakte en juniorhandler? De er ofte flinke, og glade for å prøve nye raser. 

Ah, det visste jeg ikke. Fordi du holder på med dommerutdanning? Gjelder det de som allerede er dommere også?

Skrevet
Akkurat nå, Line skrev:

Ah, det visste jeg ikke. Fordi du holder på med dommerutdanning? Gjelder det de som allerede er dommere også?

Jeg er dommer, men ja, det gjelder alle som er, eller holder på å utdanne seg til dommere. Kan kun stille eget oppdrett og hunder jeg eier eller er medeier i. 

  • Like 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...