Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

hei, jeg er en jente på 15 år som fikk hund rett før sommeren. jeg bor fortsatt hjemme hos foreldrene mine. Nico(hunden min) er blanding av engelsk setter og border collie, og som du sikkert skjønte ut i fra rasene, så røyter han en del. i og med at jeg fortsatt bor hjemme, er jeg nødt til å følge reglene til foreldrene mine (til en hvis grad). probleme er da at de, eller mamma, ikke liker røytingen. hun lar ikke Nico komme i sovaen, ikke i senga mi og nå får vi ikke en gang leke inne for  da "mister han så mye pels":hmm:. derfor lurte jeg på om noen av dere har noen tips til hva jeg kan gjøre for å forminske røytingen:)

Skrevet

Nico er antageligvis i en alder hvor han nå skal skifte fra valpepels til voksenpels, og da blir det ekstra mye røyting.

En ting er å gre mye - men det er også viktig å ha riktig børste for å få av all pelsen. Det er mange ulike børster og kammer på markedet, men min favoritt i røytetiden på tispene her er en egen røytekam som koster en hundrelapp, og får av ville mengder pels - jeg har forsøkt å gre skikkelig gjennom med en vanlig kam, og når jeg ikke får av mer pels med kammen så får jeg fremdeles av mer pels med den røytekammen. Den har bøyde tagger som løfter opp pelsen og deretter kommer bedre til. En vanlig kam glir gjennom pelsen, mens denne kammen i større grad graver og løfter gjennom de ulike lagene og tar dermed mer pels. Når de røyter som verst, kan du i grunnen gre hver dag og oftere enn det, men det hjelper i hvert fall på - og børsten/kammen tar du selvfølgelig med på tur, så du ikke grer av all pelsen i huset! :D Fuglene blir så glade når de kan få isolere reirene sine med hundeull.

Bading og shamponering bidrar også til å løsne mer pels - så da er det i så fall viktig at badet avsluttes med en grundig gjennombørsting, ellers flakser jo bare pelsen rundt. Føn gjerne hunden tørr, siden du da får blåst av mer pels, og kan gre gjennom pelsen mens den blir blåst tørr. Det finnes fancy balsamer som skal få av mer pels enn vanlige produlter, men jeg synes de er oppskrytt. Jeg har ikke merket store forskjellen når jeg har forsøkt dem. Nå på vinteren bør hunden bades inne for alles velvære (det er en møkkajobb å rengjøre det badet etterpå, med pels overalt, men det er en del av jobben med å ha hund), men på varmere årstider kan du jo bade ham ute i hageslangen om du bor så til.

Så er det en kjensgjerning at ikke alle typer fôr er like gode, og at hunder reagerer forskjellig på fôr. Hvis røytingen har vært langvarig, kan det være en idé å bytte fôr for å se om det bedre pelskvaliteten - eventuelt tilsette mer fett i fôret, for eksempel lakseolje, rapsolje og tilsvarende. Jeg merket forskjell på røytingen på mine hunder da jeg endret fôr her, for eksempel.

Mine hunder får ikke leke inne når de er over valpealderen - leking gjør vi ute, inne skal det være relativt rolig. Ikke fordi jeg bryr meg om de slipper syv flere hårstrå, men fordi jeg ikke vil ha den type aktivitet inne, møbler og lamper skal få stå i fred uten at de herjer og leker vilt. Små valper er et unntak. Men om det å ha hunden i sofaen eller senga er viktig for deg, kan du jo forsøke å forhandle fram et kompromiss om for eksempel å ha et pledd til Nico i sofaen hvor han får lov til å ligge når han blir invitert opp? Mine hunder sitter i sofaen og sover i senga med meg, men da må jeg også skifte sengetøy oftere, og jeg har pledd i sofaen som kan vaskes med jevne mellomrom for å få bort hår. Tørketrommel er forresten gull verdt for å få bort hundehår fra klær, pledd og sengetøy, det hjelper ikke bare med vask. Om du tilbyr deg å ta ansvaret for den delen av klesvasken, så kanskje det går an å forhandle? Eller så får du kjøpe ei god og myk hundeseng som både du og Nico kan krølle dere sammen i foran TV'en på kvelden, det er like mye kos selv om det skjer på gulvet. Min forrige samboer ville ikke ha hund i møblene, så da var av og til jeg på gulvet med hunden og han alene i sofaen.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...