Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal muligens overta en omplasseringshund, og driver derfor å ser på hvordan vi skal gjøre det i forhold til papirer. Hunden er registrert i NKK, født i 2014. Jeg ser at det er to muligheter hos NKK i forhold til eierskifte. Det ene er elektronisk, og det andre er å sende inn registreringsbevis og eierskifteskjema? Betyr det at eier av hunden kan logge inn på sine sider hos NKK og foreta overføringen bare sånn? (Mot at det betales med det samme). Hva om eier ikke er medlem av NKK? Da må det kanskje sendes inn papirer likevel? 
Er det noe annet jeg bør tenke på? Skifte navn på chip hos dyreidentitet er noe som må gjøres etter eierskifte såvidt jeg har forstått?

Ikke tatt imot en omplasseringshund før, så her kom jeg litt til kort kjente jeg :icon_confused:

Skrevet

Eier kan enkelt logge inn på NKK for å gjennomføre eierskifte.
Ny eier får ganske kjapt en mail fra NKK om at eierskiftet er foretatt :)
Enklere, og trolig billigere, enn å gjøre det manuelt (som i tillegg tar lengre tid).
Usikker på om det er automatikk i endring av eier hos Dyreidentitet (det skjer automatisk på valp hvertfall), men det kan sikkert sjekkes pr. mail. 
 

  • Like 1
Skrevet

Jeg omreg. alle valper her elektronisk, og da blir de også flyttet over på ny eier i DI automatisk. 
Som ny eier får du email om at du er ny eier før du får eierbeviset i posten. 

  • Like 1
Skrevet
59 minutter siden, Kaja skrev:

Også hallo, hvilken hund?! :D

En liten, japansk rød hannhund med krøll på halen :innocent: :wub: 
Skal ha han på prøve først riktignok!

  • Like 8
Skrevet

Om jeg ikke husker feil, så blir eierskiftet dobbelt så dyrt om eier ikke er medlem, mens det koster halvparten om du er medlem og betaler det.

Du trenger ikke å melde noen endringer til Dyreidentitet, da deres database er koblet opp til NKKs database, så informasjon om chipnummer følger hunden, ikke eier. Og når eier endres hos NKK, vil Dyreidentitet få samme eieropplysninger i sin database.

Skrevet
7 timer siden, SandyEyeCandy skrev:

"Prøve", du liksom. :aww: 

:lol:

7 timer siden, SFX skrev:

Om jeg ikke husker feil, så blir eierskiftet dobbelt så dyrt om eier ikke er medlem, mens det koster halvparten om du er medlem og betaler det.

Du trenger ikke å melde noen endringer til Dyreidentitet, da deres database er koblet opp til NKKs database, så informasjon om chipnummer følger hunden, ikke eier. Og når eier endres hos NKK, vil Dyreidentitet få samme eieropplysninger i sin database.

Takk for svar! :) Er ikke sikker på dette med medlemsskap, men kan ikke tenke meg at gamle eier betaler for 2017 når de ikke skal ha hund. 

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...