Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

19. desember

Øvelse: Be om noe

En annen atferd jeg synes er veldig grei at hundene har, er å be om noe eller å be om lov. F.eks å be om lov for å få komme opp i sofaen. Når du ber om lov, blir atferden å be om lov forsterket av å få gjøre det du ber om lov til. Det er jo ganske hyggelig å få det man ber om, sant?

Her skal jeg ikke komme med noen fremgangsmåte, men jeg vil heller du skal reflektere over hvilke atferder hunden din kan be om lov for, på hvilke måter han ber om lov fra før av og om det er flere atferder du kan hjelpe hunden din å be om lov med? Har du bevisst lært hunden din å be om lov for noen spesifikke atferder? Har hunden din av seg selv tilbydd "spørre om lov" og hva er det den ber om?

Er det ikke fint at hunden kan snakke til oss på den måten? Jeg synes det er godt å vite at Eine kan ha et behov og så spørre om å få dekket det behovet, at han kan ta initiativ til det selv.

  • Like 1
Skrevet

Men dette er jo glansnummeret her.... For det er å be om noe når man står med begge frambeina på låret mitt og snuten 1 cm fra munnen min når jeg spiser klementin? Sant? :whistle: 

  • Like 3
Skrevet

Hmmm... Pigg ber om å få komme opp i senga sånn ca hver annen time hele natta... han gjør dette ved å klaske begge potene og hodet ned i madrasse... vet ikke om jeg er helt sugen på å filme noe på den tiden av døgnet... :P 

Skrevet

Eine bruker å be om lov for å komme opp i sofaen. Da kan han legge hodet i sofaen eller stå og se på meg. Også sier han i fra når han må på do, men den er litt vanskelig å legge merke til, for da legger han seg ved ytterdøra og den ser jeg ikke fra stua. Han kan ligge i yttergangen, men det betyr visst ikke noe, men når han legger seg foran døra, da vil han ut.

Skrevet

DET er hundene mine naturlig gode på :P Så vi har ikke øvd spesifikt på det i dag (denne kalenderen skled "litt" ut) men hygenvalpen hadde akkurat egentrening i "hvordan få lov til å ligge på fanget, selv om far sier nei". Det fungerte helt utmerket, ser jeg...

  • Like 1
Skrevet

Dette er noe Sjef har gjort naturlig helt fra han var valp. 

Enten gir han meg labben, eller så legger han hodet oppi sofaen eller noe annet. Det hender han legger hodet oppover magen min når han vil gå tur, men det er ikke så lett å få på film siden det går så fort og blir så tett på. Og han gjør det kun når han vil gå tur, ikke bare for å tisse :lol:

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...