Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg trenger hjelp med å bestemme hva min valp skal hete. Valpen er en blandingshund, og består av 75% papillon og 25% kinesisk nakenhund. Det er en hannhund. 

 

Selv har jeg tenkt ut litt, og kom egentlig frem til Dexter, men siden hunden til stesøsteren min heter det, ble det litt feil å kalle min det også. 

IMG_0772.jpg

Skrevet

Dax? Likt, men ulikt? Baxter.

Hos oss falt navnet på plass når valpen kom i hus, på forhånd vurderte vi blandt flere navn Rambo og Rocky. Han var en Rocky fra dag en. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • 4 weeks later...
Skrevet

Opplevde det samme som Rocket over, det falt liksom litt på plass av seg selv - hadde et par navn jeg vurderte på forhånd, som alle måtte gjennom kriteriene positive assosiasjoner, lett å si, passer til et dyr, etc (hadde for eksempel ikke vært på tale for meg å kalle hunden min Geir, selv om jeg vet om folk som har gjort det og...). For meg som litterær entusiast ville jeg gjerne kalle ham opp etter en bokfigur, og da det lille hvite nøstet kom i hus fikk han fort navnet Mio, etter min barndomsfavoritt. 

For øvrig svarer han nå til en haug med forskjellige kallenavn som doffen, pøbel, kompis og lillegutt. 

Tror det viktigste er at det er et navn du som hundeeier er komfortabel med å si ofte og mye. Ikke bare når du skal presentere hunden eller omtale ham inni hodet, men også når han trenes - kan garantere at hele nabolaget har hørt meg rope navnet på min ganske høyt under treningsperioden... 

Men det er kanskje inspirasjon du leter etter i denne tråden? :icon_redface:

Dexter forbinder jeg med et litt sånn "rakkernavn", så hvis du ville hatt noe lignende i tone har du Rusken, Dash, Rex, Noddy, Max, Koda, osv. 

Ellers tenker jeg kanskje at Domino hadde vært et bra navn til den valpen din - to raser, svart og hvit i fargen? Men tre stavelser er kanskje litt i lengste laget!

Heldigvis kan du også "prøve ut" noen navn og se om det føles riktig nå når valpen er så ung! Han lærer seg hva han heter ved konsekvent bruk (og godbiter!), tross alt :) Uansett hva du velger, lykke til videre!!

Skrevet

Da jeg hentet min hund så klarte jeg ikke å finne navn. Jeg hadde hatt ham i over en måned før jeg bare bestemte meg for å kalle ham noe(dvs. min bror fant et navn). Etter å ha brukt det i noen uker så ble jeg vant til det, og i dag kunne han jo bare ikke hatt et annet navn, for det passer ham perfekt. :)

Ergo, ikke alltid navnet bare faller på plass. :P 

Skrevet

Det finnes to typer mennesker her i verden, de som synes det er vanskelig å finne på navn til dyr og barn, og de som har det klinkende klart flere år før det er aktuelt. Jeg tilhører den siste gruppen, og har alltid gjort det! :lol:

Det var bare en liten refleksjon, helt uten å være til hjelp for trådstarter. For å være litt til hjelp: Det finnes sider med haugevis av forslag til hundenavn (google "hundenavn"). Noter ned ti - tjue navn som du synes er ok, smak på disse navnene helt til ett av dem føles mest riktig.

Og gratulerer med valp!

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...