Gå til innhold
Hundesonen.no

Søker liten/mellom-liten hund, allergivennlig, helst korthåret, middels aktivitetsnivå


hansern
 Share

Recommended Posts

Hello

Ser etter en ny kamerat. Min første hund på egenhånd etter å ha bodd med en Cavalier King Charles som jeg så på som min andre bror i 8 år hos mor og far.

Må være sosial og enkel å stelle, lett å ta med på turer i bil osv. 

Er på utkikk etter en hund som er noe allergivennlig. Som ikke røyter mye (helst kort pels). En Cavalier King hadde vært kanon om den var korthåret og allergivennlig, med tanke på oppførselen og aktivitetsnivået. Kan fint gå en time for dagen + doturer + lengre fjellturer i helgene. 

Har sett litt på fransk bulldog, men er litt i stuss på grunn av helsen de ofte kommer med. Noen som isåfall har tips til seriøse oppdrettere med friske hunder? Sett litt på Danmark (http://www.canesgratia.com/puppyplans) men er litt usikker på hva man betaler i moms osv da? Disse ser jo virkelig over gjennomsnittet ut for en fransk bulldog (mtp helsen)

 

Takk for svar.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om korthåret er aktuelt så anbefaler jeg deg å titte på dansk/svensk gårdshund. Men om du er noe allergisk så er ikke nødvendigvis de korte småhårene noe greie, da er det bedre å ta en krøllete eller strihåret rase. De krever pelsstell, men er mer allergivennlige. Eksempelvis dvergschnauzer, bichon-rasene, dvergpuddel, cairn terrier mm.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har plutselig forelsket meg helt i podengo portuguese :wub: Har riktignok bare møtt ett individ av rasen, men hun var bare herlig. Eieren hadde tidligere hatt cavalier, og mente at rasene ikke var  ulike mentalt. Oppfattet den nok som hakket mer reservert mot fremmede enn cavalieren (i alle fall min, som slenger seg ned for å få kos på magen fra gud og hvermann), men på ingen måte redd. Absolutt en sosial og trivelig hund :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

40 minutter siden, Wilhelmina skrev:

Jeg har plutselig forelsket meg helt i podengo portuguese :wub: Har riktignok bare møtt ett individ av rasen, men hun var bare herlig. Eieren hadde tidligere hatt cavalier, og mente at rasene ikke var  ulike mentalt. Oppfattet den nok som hakket mer reservert mot fremmede enn cavalieren (i alle fall min, som slenger seg ned for å få kos på magen fra gud og hvermann), men på ingen måte redd. Absolutt en sosial og trivelig hund :) 

En venninne har strihåret podenco portugese pequeno og søster hadde korthår. Jeg opplever dem som veldig forskjellige fra cavalier. Den strihårede er mye mer sosial og førervennlig, mens de glatthåra jeg har møtt har ikke vært interessert i mennesker i det hele tatt. Glad i eier, men ikke interessert i å jobbe med eier. Veldig sterkt jaktinstinkt på mange av dem, så de kan være vanskelige å ha løse. De er også veldig aktive og krever mye tur for å være glade. 

Trivelig rase, men jeg tror det blir en stor overgang fra en førervennlig rase som liker å jobbe med eier. Pequenoen opplever jeg som mye mer myndete og urhundaktig.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

6 minutter siden, Turb skrev:

En venninne har strihåret podenco portugese pequeno og søster hadde korthår. Jeg opplever dem som veldig forskjellige fra cavalier. Den strihårede er mye mer sosial og førervennlig, mens de glatthåra jeg har møtt har ikke vært interessert i mennesker i det hele tatt. Glad i eier, men ikke interessert i å jobbe med eier. Veldig sterkt jaktinstinkt på mange av dem, så de kan være vanskelige å ha løse. De er også veldig aktive og krever mye tur for å være glade. 

Trivelig rase, men jeg tror det blir en stor overgang fra en førervennlig rase som liker å jobbe med eier. Pequenoen opplever jeg som mye mer myndete og urhundaktig.

Interessant! Ja, jakt var vel det som ble nevnt som et mulig "problemområde". 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Fransk bulldog er IKKE allergivennlig på noen som helst måte, og de røyter som et h..te og hårene setter seg fast absolutt overalt, dansk svensk gårdshund er heller ikke spesielt allergivennlig
Skal du ha allergivennlig hund som røyter minimalt så bør du gå for raser som ikke har pels, men hår. Puddel, bichon frise, bichon havanaise - sistnevnte har humør som cavalieren, glad, livlig og energisk (skal være da, man skal alltid være nøye med oppdretter).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Wilhelmina skrev:

Jeg har plutselig forelsket meg helt i podengo portuguese :wub: Har riktignok bare møtt ett individ av rasen, men hun var bare herlig. Eieren hadde tidligere hatt cavalier, og mente at rasene ikke var  ulike mentalt. 

Akkurat det der kan jeg ikke for mitt bare liv begripe. :D 

Jeg stemmer for en kortklipt bichon havanais! :heart: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

7 minutter siden, SandyEyeCandy skrev:

Akkurat det der kan jeg ikke for mitt bare liv begripe. :D 

Hehe, nei ikke vet jeg. Jeg spurte spesifikt om hvordan rasen er i forhold til cavalier, ettersom det er det jeg har, og svaret var da "cavalieren er jo veldig myk, ellers er de faktisk ikke ulike".

Kanskje hun har hatt en veldig utypisk cavalier. Eller en veldig utypisk podengo :P 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...